'Nieuw boek is een enorme opluchting' II 8 ZEELAND woensdag 27 maart 2019 WAAKHOND 'POLITIE WEET MEER VAN OVERLIJDEN' Nee, ze is niet boos. Wel heel verdrietig. Melanie van Zweeden mist Rex enorm. Normaal gesproken huppelt de 5-jarige Mechelse herder in en rond het Middelburgse autobedrijf. Dat is voorgoed voorbij. Rex is al meer dan een week dood. En volgens Van Zweeden weet de politie daar meer van. ,,We zitten met heel veel vragen." Acht dagen geleden geleden schoof eige naar Rob van Zwee den 's ochtends vroeg het hek van het terrein aan de Elektraweg open. Waakhond Rex kwam niet, zoals gebruikelijk was, dus ging Van Zweeden naar hem op zoek. De Porsche-handelaar trof de hond aan in de sloot, achter de showroom. Rex was koud en hard, hij leek verdronken. ,,We dachten aan een inbraak", vertelt Melanie. „Daarom hebben we samen de bewakingsbeelden van die nacht teruggekeken. We zagen dat er een politieauto stopte, weer verder reed en daarna terug kwam. De agenten bleven eerst in de auto zitten, maar stapten ver volgens uit. Ze zetten een felle au tolamp aan en schenen langdurig met hun zaklampen naar Rex." Melanie is ervan overtuigd dat de agenten het dier intimideerden. Gistermiddag was hij, na een sig neersessie in Paard van Troje in Goes, in Middelburg voor de PZC/Drvkkery-lezing. Daar werd hij ondervraagd door PZC-verslag- gever Ernst Jan Rozendaal. Die vroeg Buwalda of hij zijn huidige tournee als een zegetocht ervaart. ,,In elk geval als een opluchting'', antwoordde de schrijver. Eindelijk Die opluchting wordt vooral ver oorzaakt door het feit dat het boek er eindelijk is. Na zijn bejubelde de buut Bonita Avenue werkte Bu walda 8,5 jaar aan een opvolger. Naarmate het langer duurde, werd de druk groter, zei hij. ,,Ik be sefte dat ik misschien al die tijd aan mijn eigen waardevermindering zat te werken." Buwalda vreesde voor wat bij voorbeeld Donna Tartt overkwam: een veelgeprezen debuut dat wordt gevolgd door een minder tweede boek. ,,Dat dat niet het geval lijkt te zijn, lucht me enorm op." ,,Je wordt als lezer echt door het boek meegesleept", beaamde Ro- zendaal. Zelf zei Buwalda er zo in tensief mee bezig te zijn geweest, dat hij er 'totaal niet van kan genie ten'. ,,Dat is ook niet erg. Ik hoef het niet te kopen." 'Zweepslag' Gevraagd naar zijn stijl verwees Buwalda naar een uitspraak van zijn broer. ,,Hij zei: elke zin bij jou combineert het verhevene met iets banaals, elke zin krijgt een soort zweepslag met iets plats. Dat vond ik leuk om te horen, want als dat zo is, dan valt het samen met zoals ik zelf ben." Op de bewakingsbeelden is te zien hoe Rex heen en weer springt, maar niet - zoals Melanie beweert - dat er met pepperspray is gespo ten. Op andere camerabeelden lijkt Rex later die nacht van slag, gedesoriënteerd en kreupel. Mela- nie is ontdaan en pinkt een traan weg. Ze zegt: ,,Waarom zou je als agent op zo'n moment pepper- spray gebruiken? Rex was niet ge vaarlijk, bovendien zat er een hek tussen." Prikken Melina Zakarjan, die bij de onaf hankelijke Porsche-specialist werkt, haalde een kleve rige substantie van de spij len van het hek. ,,Toen ik mijn hand in de buurt van mijn oog had, voelde ik het prikken. We hebben het spul afgeveegd met doeken, die we nog zullen laten onderzoeken. Als het al noodzake lijk was om pepperspray te gebrui ken hoort een dier nazorg te krij gen. Rex heeft die niet gekregen." Vlak bij de plek waar de herders hond werd aangetroffen is een ge- denkplek ingericht met lampjes en bloemetjes. Melanie: ,,We zitten met veel vragen en willen weten wat er is gebeurd. We hebben aan gifte gedaan bij de politie." Rex is onderzocht door de Mid delburgse dierenarts Rob Roskam. 'Het lichaam van de hond was Rex was niet gevaarlijk, bovendien zatereen hektussen stijf, ogen geïrriteerd en uit de neus kwam bloed', schrijft die in een officiële verklaring. Roskam noemt het 'vreemd' dat de hond zou zijn verdronken. 'Hij was kort daarvoor nog in de praktijk en maakte een gezonde en levendige indruk'. Politiewoordvoerder Alwin Don bevestigt dat twee collega's in het weekend van 16 en 17 maart een bezoek brachten aan het autobe drijf. ,,Dat gebeurde na een mel ding van geluidsoverlast. Later hoorden we dat er een hond was overleden." Of de agenten pep- perspray hebben gebruikt, kan Don niet zeggen. ,,Het klopt dat er aangifte is gedaan door de eigena ren van de hond. Het enige wat ik kan vertellen is dat we deze zaak serieus nemen en dat een speciale afdeling binnen de politie begon nen is met een onafhankelijk on derzoek. Het duurt even voordat de resultaten daarvan bekend zijn." 'Rex is dood door pepperspray' Eldridge Pentury Middelburg ,,Je zou bijna denken dat het thema van de Boekenweek dit jaar Peter Buwalda is'', zei Jan de Vlieger, directeur van de Drvkkery, bij zijn inleiding. Buwalda is inderdaad alomte genwoordig dezer dagen, dank zij zijn nieuwe roman Otmars zonen. Rolf Bosboom Middelburg Peter Buwalda vertelt over zijn roman Otmars zonen. Links: PZC- verslaggever Ernst Jan Rozendaal. foto dirkjan gjeltema Rex Melina Zakarjan bij de sloot waar Rex dood werd gevonden. -Melanie van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40