Paf-roeper heeft spijt van alle commotie NIEUWS 3 DREIGEMENTEN POLITICI De politie heeft al jaren de handen vol aan bedreigingen van politici. Al lijkt de verkiezingswinst van Forum voor Democratie de haat en nijd extra aan te wakkeren. Zelfs een spotprent van cartoonist Ruben Oppen- heimer werd misbruikt voor een oproep tot geweld. woensdag 27 maart 2019 V. 7 Politiek tekenaar Ruben Oppenhei- mer is resoluut: ,,Dit gaat een grens over." Hij deed gisteren bij de politie aangifte van bedreiging. En niet om dat hijzelf doelwit is, maar een van de figuren uit zijn laatste cartoon: Thierry Baudet. In een reactie op de tekening wenst een anonieme Facebookgebruiker de Forum voor Democratie-aanvoerder dood. ,,Er moet zo snel mogelijk ie mand opstaan om deze neo-nazi en pro-raszuiver persoon van kant te maken'', staat te lezen onder de illu stratie van zaterdag waarin Oppenhei- mer Baudet in een bruin legeruniform posteert, met hoge laarzen aan en een wereldbol op zijn wijsvinger, een scène die is geïnspireerd op de film The Great Dictator, waarin Charlie Chaplin de draak steekt met nazi- Duitsland, Hitler en Mussolini. Oppenheimer: ,,Ik wil niet dat ie mand een tekening van mij misbruikt om geweld tegen een politicus te pro pageren. Dan kunnen ze zeggen van: 'die reactie is satire, het is met een knipoog bedoeld'. Maar dat lees ik er niet aan af. Hier wil ik niet mee wor den geassocieerd." Dreigementen De afgelopen dagen waren er meer be dreigingen aan het adres van Baudet. De universiteit van Utrecht schorste vorige week een docent die de kreet 'Volkert, waar ben je' schreef onder een bericht over Forum voor Demo cratie. En maandag nog werd een 21- jarige vrouw uit Nijmegen aangehou den voor het scanderen van bedrei gende leuzen, afgelopen zaterdag bij een demonstratie in Amsterdam. 'Als je Thierry dood wil schieten, zeg je paf', riep ze tot grote afschuw van veel politici. Premier Mark Rutte noemde de uitlatingen 'totaal onacceptabel'. Al is het nog maar de vraag of de leus - hoe smakeloos, opruiend of intimiderend ook - strafbaar is. ,,Voor de strafbaarheid van een bedreiging is het nodig dat de boodschap de be dreigde vrees aanjaagt'', meldt hoog leraar strafrecht Henny Sackers van de Radboud Universiteit Nijmegen. ,,En voor opruiing is het nodig dat je an dere mensen aanzet tot gewelddadig gedrag.'' Of dat in dit geval kan wor den aangetoond, is nog onduidelijk. Wel speelt de context mee waarin de bedreiging is geuit. Een demon stratie lijkt deelnemers meer ruimte te geven als het gaat om vrije menings uiting, maar tegelijkertijd kunnen deze uitlatingen niet los worden ge zien van de Nederlandse politieke ge schiedenis. ,,Dus ook de moord op Pim Fortuyn telt mee bij een beoorde ling'', zegt emeritus hoogleraar straf recht Theo de Roos. Cijfers Of er sinds de verkiezingswinst van Forum voor Democratie van vorige week woensdag een substantiële toe name is van dreigementen en intimi daties, is onduidelijk. De partij zelf doet hierover 'geen mededelingen'. Ook de politie doet geen uitspraken over aangiften van specifieke partijen of politici, meldt een woordvoerder namens het Team Bedreigde Politici, dat zich speciaal hierop richt. Dit onderdeel van de politie Den Haag ziet in het algemeen wel een toe name van het aantal bedreigingen, met 331 meldingen in 2017 tegenover 239 een jaar eerder. In grofweg drie op de tien gevallen beoordeelt het Open baar Ministerie de dreigementen daadwerkelijk als 'strafbaar'. Zo kre gen bedreigers van onder anderen D66-leider Alexander Pechtold, BIJ1- aanvoerster Sylvana Simons en VVD- premier Mark Rutte door de rechter (voorwaardelijke) cel-, taak- en werk straffen opgelegd. DEMONSTRATIE GO Thierry Baudet. foto anp Satire of leuzen, wat kan er door de beugel? Niels Klaassen Den Haag De illustratie van Ruben Oppen heimer stond zaterdag in NRC. De 21-jarige vrouw uit Nij megen die werd aangehou den voor het bedreigen van Thierry Baudet, is gister avond vrijgelaten. Ze komt volgende maand voor de po litierechter. De vrouw heeft bij de politie verklaard spijt te hebben van haar uitlatin gen en 'de impact ervan te hebben onderschat'. De vrouw riep afgelopen za terdag tijdens een anti-ra- cismedemonstratie in Am sterdam 'Als je Thierry dood wilt schieten, zeg dan paf'. Een cameraploeg registreer de de leus. Twee dagen later hield de politie de vrouw aan in voormalig krakersbolwerk De Grote Broek in Nijmegen. Baudet zelf verscheen giste ren voor het eerst voor de camera sinds de ophef over de bedreiging aan zijn adres. Op de dreigementen wilde hij niet ingaan, maar hij zei wel dat er wat hem betreft 'hysterisch' is gereageerd op zijn verkiezingsoverwinning van vorige week. ,,Je kunt De 21-jarige vrouw (m) bij de betoging. foto anp gewoon een kop koffie met mij drinken. Ik sta altijd open voor een gesprek. Er is niet veel reden om zo hysterisch te doen. Van gescheld zie ik de meerwaarde niet in.'' Baudet benadrukte dat zijn partij in de provincies wil sa menwerken met andere par tijen. ,,Ik denk dat we ons de komende weken van onze constructieve kant laten zien. Dat we niet alleen kri tiek hebben. We staan er voor open om verantwoor delijkheid te nemen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3