Werk aan Poelendaeleweg gestart Vlissingen: geen haast met aanpak verkrotting 7 STONEBALANCING FORT RAMMEKENS Stonebalancing is niet nieuw. Maar wel leuk, rustgevend én uitdagend, vinden Middelburgers Mart en Nic. woensdag 27 maart 2019 Vals spelen doen Nicole ('zeg maar Nic') Mie- dema en Martijn ('ieder een zegt Mart') Ferwerda niet. Alle stenen die op elkaar staan en die soms lijken te zwe ven, steunen alleen op elkaar. Het Middelburgse stel gebruikt ge wone stenen die op straat, op het strand of in de rivierbedding lig gen. Dus Nic en Mart hebben geen gereedschap mee om de stenen een beetje in vorm te kappen? Of een zak cement en een tube lijm om 'zwevende' stenen vast te lij men? Het duo keek de vragenstel ler gisteren op het strandje van Ritthem haast beledigd aan. ,,Je kan bijna alle stenen gebruiken om te balanceren. Niet dat je alles zomaar op elkaar kan stapelen; het is soms best even zoeken naar ste nen die met elkaar in balans blij ven. Maar alle stenen hebben wel een putje of oneffenheid waar een andere steen perfect op blijft staan of aan blijft hangen", legt Nic uit. Met partner Mart raakte ze ver slingerd aan stonebalancing toen ze vorig jaar augustus in Luxem burg een artiest bezig zag aan een kunstwerkje. De rest van het ver blijf in het groothertogdom buit ten ze alle gelegenheden uit om zelf een stapel stenen in mooie vormen op elkaar te zetten. Of ge woon één grote steen met de smalle punt naar beneden op een andere steen of een plat vlak te zetten; een point balance. Spelen met de zwaartekracht doen mensen al sinds ze op aarde rondlopen. Zoveel mogelijk stenen op elkaar stapelen ('stacking') of ze op kunstzinnige wijze op elkaar zetten en laten balanceren ('balan- ring'), intrigeert al heel lang. Vroe ger misschien vooral om religieuze of rituele redenen, nu vaker puur voor de lol. Want, hoewel het soms onmo gelijk lijkt, heeft 'elke steen zijn balans en in de juiste combinatie met elkaar vinden ze een even wicht'. ,,Het kan even duren, maar je voelt de vormen op een gegeven moment aan. Een beetje draaien en keren tot het perfect blijft Het kan even duren, maar je voelt de vormen op een gegeven moment aan staan." Sinds ze vorige zomer zijn ge grepen door het virus van stone- balancing, gaan Nic en Mart vaak naar het strandje bij Ritthem of naar Neeltje Jans. Schiet er een weekeind over dan is het Müller- thal in Luxemburg dé plek voor stonebalancing. Woest Zeeuws Ze zijn nog maar dik een half jaar bezig, maar Nic stelt dat ze al een eigen stijl hebben: 'woest Zeeuws'. ,,Japanners werken vaak met kleine, ronde steentjes. Ze maken verfijnde kunstwerken. Amerika nen houden van groot en ruig. Daar kan je de aard van de bevol king in zien, maar ook de soort stenen die je ergens vindt. Wij doen het op onze manier. Hoe woester, hoe beter." Woest en artistiek. Maar nooit vals, demonstreert Mart door een handvol op elkaar gestapelde ste nen om te trappen. Grijnzend: ,,Ze vallen zo in het water, blijven niet aan elkaar plakken of haken." Op eerste paasdag (zondag 21 april) laten Mart en Nic hun kun sten zien in Fort Rammekens, een paar honderd meter van het strandje waar ze gisteren 'oefen den'. ,,Dan kunnen mensen zien hoe we verschillende soorten ba lances maken en het zelf eens pro beren. We vinden het gaaf om in dat fantastische fort te stapelen." Een voorproefje van de Middel burgse kunstwerkjes is te vinden op stones-up.com en de Facebook- pagina Stones Up. De Poelendaeleweg vormt (met de daarop aansluitende Koudekerk- seweg) een verbinding tussen Koudekerke en het centrum van Middelburg. Nu is de maximum snelheid 50 km per uur en fietsers hebben aan weerszijden een vrij- liggend pad. Dat gaat veranderen. De snelheid gaat omlaag naar 30 km per uur, fietsers moeten straks over de rijbaan, de rijbaan wordt smaller. Auto's krijgen minder ruimte en voetgangers juist meer, omdat stoepen breder worden. Aan weerszijden komen park- eerstroken met bomen. Het idee is Het idee is dat het meer een weg wordt voor wijkbewoners dat de Poelendaeleweg minder aantrekkelijk wordt als door gaande route en meer een weg wordt voor wijkbewoners. DNWG (De Netwerkgroep) is in het eerste stukje Poelendaele- weg begonnen met het vervangen van kabels en leidingen voor gas, elektriciteit en water. Daarvoor worden ook huisaansluitingen vervangen. Tot en met eind sep tember wordt in zes fasen de hele route aangepakt. ,,Als alles meezit, beginnen wij in oktober met het herinrichten van de weg'', zegt Pascal Geldof van de gemeente Middelburg. ,,Daar hebben we acht weken voor nodig. Zit het tegen, dan moeten we het werk over de winter heen tillen en kunnen we in maart 2020 pas beginnen." Verkeer van Koudekerke naar Middelburg moet de Stromenweg en de Nieuwe Vlissingseweg ge bruiken. In de Stromenwijk zelf kan verkeer omrijden via de De Ruyterstraat, de Langevieleweg en de Vlissingsesingel. VLISSINGEN Het aanpakken van zwaar verwaarloosde huizen is niet het eerste waarover burgemeester en wethouders van Vlissingen zich druk maken. Het stadsbestuur antwoordt dat op vragen van de Partij Souburg- Ritthem. Burgemeester en wet houders schrijven dat er geen goed gemeentelijk beleid is om eigena ren van verwaarloosde gebouwen aan te sporen hun panden op te knappen. Ook stelt het stadsbestuur dat nieuw beleid nodig is, zeker gezien de ervaringen van andere Zeeuwse gemeenten zoals Reimerswaal. Toch kan het wel even duren voor dat nieuw beleid op poten is gezet, omdat andere zaken voorgaan, al dus burgemeester en wethouders. Het aanpakken van verwaar loosde huizen kan volgens bouwin- specteurs ook nog wel even wach ten, omdat verwaarlozing van ge bouwen geen 'wijdverbreid feno meen' is in Vlissingen. De Partij Souburg-Ritthem stoort zich eraan dat handhavers van de gemeente alleen in actie ko men als de veiligheid in het geding is. PSR stelt Reimerswaal als voor beeld; die gemeente treedt streng op tegen verwaarlozing. Als een half jaar na aanschrijving geen op knapbeurt in gang is gezet, worden onder meer in Yerseke en Wemel- dinge forse boetes geheven. WA 'Bijna alle stenen kunnen balanceren' René Hoonhorst Vlissingen -Nicole Miedema Vijf jaar nadat bewoners voor het eerst hun wensen konden indienen, is begonnen met de herinrichting van de Poelen daeleweg in Middelburg. Voor lopig wordt alleen ondergronds gewerkt, over een half jaar wordt de weg zelf aangepakt. Maurits Sep Middelburg Mart (links) kijkt hoe Nic stenen laat 'zweven' op een paar grote keien op het strandje bij Ritthem. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39