Zeeuwse straten langer in de duisternis hm 5 woensdag 27 maart 2019 dernomen, aldus de overtuiging van het Rli. Nederland staat voor een enorme opgave. De energie voorziening, het voedselsysteem en de economie zullen ingrijpend moeten veranderen, met name om de uitstoot van CO2 te verminde ren. En de omgeving moet worden heringericht, om voorbereid te zijn op de klimaatverandering. Voorbeeld De Raad heeft de Zuidwestelijke Delta (Zeeland, de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant) als voorbeeld genomen. Daar is al een begin gemaakt met de overgang naar duurzame energie, minder dierlijke producten als voedsel, hergebruik van grondstoffen en een waterhuishouding die bestand is tegen de klimaatverandering, maar het is nog 'aanmodderen'. De initiatieven zijn kleinschalig en versnipperd. Als er niks veran dert, worden de doelen van 2050 bij lange na niet gehaald. 'Er moe ten dus nog grote stappen worden gezet', aldus de Rli. Het moet anders dan bij de Del tawerken. Die bieden veiligheid te gen overstromingen, aldus het rap port, maar niet meer dan dat. Door de eenzijdige aanpak van destijds hebben ze niet bijgedragen aan een duurzame leefomgeving, of werk gelegenheid op de lange termijn. De Raad dringt erop aan de veran- deringsopgaven waarvoor Zeeland staat met elkaar te verbinden. Zo profiteren ze van elkaar in plaats van dat ze elkaar tegenwerken. 'Er zullen verstandige keuzes moeten worden gemaakt als het gaat om fa sering, verdeling van budgetten en politieke aandacht'. De Raad wijst op een aantal zwakke plekken in de regio. Er wordt te versnipperd gedacht. De innovatie schiet te kort, er zijn veel te weinig arbeidskrachten, de maatschappelijke impact van de veranderingen is groot en de geves tigde belangen in met name de pe trochemie en de landbouw manen bedrijven niet tot haast. Door het Rijk en de regio meer te verbinden, betere samenwerking in de regio te organiseren, maatschappelijk draagvlak te creëren, te investeren in onderwijs en ontwerpers te laten zoeken naar creatieve oplossingen kan wat nu nog als een bedreiging wordt gezien juist kansen bieden, aldus de raad. Het Bureau Openbare Verlichting Zeeland(BOVZ), dat de openbare verlichting regelt voor de gemeen ten (met uitzondering van Vlissin- gen en Schouwen), de provincie, het waterschap, North Sea Port en netwerkbeheerder DNWG, heeft tijdelijk drie aannemers in de arm genomen om het werk over te ne men van CityTec. Hoeveel meldin gen er nog open staan, kan woord voerder Michel Joosse van het BOVZ niet aangeven. De drie aan nemers zijn Dynniq op de Bevelan- den, Nijkamp in Zeeuws-Vlaande- ren en op Tholen en Propema op Walcheren. Binnenkort start een nieuwe aanbestedingsprocedure. CityTec kon in december niet an ders dan het 'wurgcontract' met de Zeeuwse partners opzeggen, omdat het niet langer kon voldoen aan de eisen. Er liggen volgens woordvoer der Fred Corzilius nog voor 'ton nen' aan boetes. Elke dag te laat le verde het bedrijf een boete van 250 euro op. Het bedrijf zegt te vrezen voor de werkgelegenheid van de vestiging in Yerseke, nu alleen de opdrachten voor de gemeente Vlis- singen en op Goeree-Overflakkee overblijven. CityTec moet op zoek naar nieuwe opdrachtgevers, an ders moet het flink inkrimpen, voorspelt Corzilius. Hoeveel van de huidige 20 tot 25 personeelsleden moeten vertrekken, is nog niet dui delijk. Aanbesteding De problemen begonnen nadat Ci- tyTec in 2016 de aanbesteding van de openbare verlichting in Zeeland won. De aannemer beloofde bin nen 5 werkdagen op storingen te reageren en het vervangen en on derhoud van verouderde appara tuur binnen 4 weken op te pakken. Het bedrijf sneed zichzelf met die belofte flink in de vingers, want in de praktijk werd de afgesproken tijd in veel gevallen niet gehaald. De boetes stapelden zich op. Corzilius zegt dat de afspraken onwerkbaar bleken. Meldingen van burgers kwamen namelijk niet al leen rechtstreeks bij de aannemer terecht (via het meldpunt ovsto- ringzeeland.nl), maar ook via het BOVZ waar dan weer tijd overheen ging waardoor de limiet werd over schreden. ,,Soms kwamen die mel dingen pas op het laatste moment. Er liepen op een gegeven moment 1100 tot 1200 projecten, en elke 5 minuten te laat kost geld. We vroe gen ons af of het dan nog zinvol was om door te gaan." Volgens Joosse van het samen werkingsverband was het CityTec zelf dat bij de aanbesteding had be loofd zo snel te kunnen werken. GO Windmolens op zee in combinatie met natuur en visserij gag Kleinere grondstofkringlopen Van fossiele industrie naar bio-industrie Wateropslag op landbouw grond voor opvangen extreme neerslag Eilanden als kustversterking met zonneweiden Windmolens op land v, tussen industrie, op dijken ten langs rijkswegen Getijdencentrale in waterkering om energie op te wekken Kringlopen in de landbouw. Precisie landbouw en stroken landbouw voor betere bodems Verbouwen biomassa voor biobased materialen Stofwinning uit afvalwater via rioolwaterzuiveringsinstallaties Dijkverhogingen in combinatie met recreatie Natuurïnclusieve oplossingen voor klimaatadaptatie Gebruik COz- uitstoot in kassen Restwarmte gebruiken om huizen te verwarmen Zilte landbouwteelt Delta Experience Lab Technology Academy Stadsgroen tegen hittestress (Urban Farming) Woningen verduurzamen Zonneweiden op landbouwgrond met lage opbrengst Pijpleidingen voor uitwisselen grondstof fen tussen fabrieken Zicht op de Delta in 2050, illustratie uit het rapport De som der delen. foto vizualism frédérik ruijs Een kapotte lantaarnpaal in een straat in Zeeland? Inwoners moeten nog even geduld heb ben voordat storingen zijn opge lost. De meldingen van kapotte openbare verlichting in Zeeland worden na 1 april niet meer door CityTec uit Yerseke afgehan deld. Het bedrijf heeft het con tract met de Zeeuwse wegbe- heerders opgezegd. Pascalle Cappetti Terneuzen Een kapotte lantaarnpaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37