II Goede doelen eisen van stel geld uit erfenis ZEELAND 3 Bijeenkomst bewoners woensdag 27 maart 2019 bos is te drassig, bijna moerasach tig, om lekker een ommetje te ma ken. De speurders zijn zo'n twee uur bezig. Dan pakken ze hun spul len. De honden gaan terug in de transportauto. Of er wat gevonden is? Nog te vroeg om te zeggen, aldus de politie. Beelden en monsters moeten eerst geanalyseerd worden. De politie verwacht dat het nog ze ker een dag duurt voordat de resul taten bekend zijn. De radar laat zien waar de grond verstoord is AVOND het gras aan het maaien is. De Na de mid- speurhonden helpen enthousiast dag werd de mee met zoeken. Nagelkerke: ,,De zoektocht in radar laat zien waar de grond ver- het bos bij Uit- stoord is. Die plek markeren we met watering een vlag. Vervolgens bekijken twee voortgezet. archeologen van het NFI om wat voor soort verstoring het gaat. We prikken in de verstoring en laten de honden aan de grond ruiken." De honden hebben een halsband met een gps-tracker, zodat de onderzoe kers in kaart kunnen brengen wat waar precies is aangetroffen. Het parkeerterreintje aan de rand van het bos is ooit aangelegd voor wandelaars. Maar gewandeld wordt er weinig, zegt een van de bos wachters van Staatsbosbeheer die bij het onderzoek aanwezig is. Het Het bos is niet de enige locatie waar gezocht is. Een paar uur eerder is de achterplaats van hotel De Vier Heemskinderen in IJzendijke aan de beurt geweest. Het hotel is ei gendom van Evert de C., de IJzen- dijkenaar die in België voor betrok kenheid bij de Kasteelmoord is ver oordeeld. Inmiddels wordt zijn ho ger beroep behandeld. De C. stond lange tijd op de lijst van het team om als getuige gehoord te worden. Maandag konden Nederlandse re chercheurs met hem spreken. Ploegstra en De C. kenden elkaar als dorpsgenoten, maar ook doordat de kraanmachinist wel eens achter het hotel had gewerkt. Van betrokken heid van De C. bij de verdwijning van Ploegstra is niets gebleken, al dus de politie. Maar er waren ge ruchten in het dorp dat er mogelijk iets achter het hotel te vinden zou zijn. Voor alle zekerheid werd ook deze locatie onderzocht. Dat kon zonder veel juridische omhaal, na dat De C. hiervoor maandag toe stemming voor had gegeven. Het resultaat van dit onderzoek kon rechercheur Nagelkerke me teen melden: ,,We hebben hier niets gevonden." De zaak draait om de erfenis van een inwoner van de gemeente Veere. De man overleed in juli 2017. Hij werd sinds 2011 in toenemende mate verzorgd door het echtpaar, dat - als buren - met hem was be vriend. Zij hadden ook een alge mene volmacht om hem te verte genwoordigen. De man had in 2008 een testa ment laten opmaken, waarin Terre des Hommes Nederland en de Ne derlandse Stichting voor het Ge handicapte Kind tot zijn erfgena men werden benoemd. Zijn buren zouden het eerste recht krijgen om na zijn overlijden zijn huis te ko pen. In oktober 2011 wijzigde de man zijn testament zodanig, dat de wo ning aan het echtpaar zou worden nagelaten. Het stel heeft het huis eind 2017 voor 305.000 euro ver kocht. Bedrog De twee goededoelenorganisaties hebben in mei dat geld opgeëist, sa men met de erfbelasting die uit de nalatenschap is betaald. Dat komt in totaal neer op een bedrag van ruim 469.000 euro. Zij stellen dat het testament 'onder invloed van bedrog, bedreiging of onjuiste be- De partijen hebben elkaar gevonden om te praten over een oplossing weegredenen' tot stand is geko men. De man zou door zijn Alzhei mer in 2011 niet meer wilsbekwaam zijn geweest. Toen het echtpaar weigerde te betalen, hebben de stichtingen be slag laten leggen op hun huis en privérekeningen. Daarop heeft het stel een kort geding aangespannen, dat deze maand diende bij de recht bank in Amsterdam. De rechter heeft het echtpaar in alle opzichten in het gelijk gesteld en heeft geen goed woord over voor de handelwijze van beide stichtingen. Vooral het feit dat zij de verklaringen van de notaris en de oud-huisarts van de man heb ben verzwegen, rekent hij hen zwaar aan. Wilsbekwaam De notaris die het testament op maakte, oordeelde dat zijn cliënt wilsbekwaam was. Hoewel dat niet vereist was, heeft hij ook diens oud huisarts ingeschakeld. Die vond de man op dat moment ook 'vol- doende handelingsbekwaam'. Beide stichtingen baseerden zich op een verklaring van een dokter die de man nooit zelf heeft gezien en moest afgaan op een test die twee maanden na het opmaken van het testament was afgelegd. Die verklaring kan nooit zwaarder we gen dan die van de notaris en de oud-huisarts, aldus de rechter, die het beslag heeft opgeheven. ,,Het is heel helder wat deze rech ter zegt", zegt Guido van Dijke, ad vocaat van het echtpaar. Hij is te rughoudend in verdere uitspraken over de kwestie, omdat er inmid dels gesprekken op gang zijn geko men. ,,De partijen hebben elkaar gevonden om te praten over een oplossing. Ik hoop dan ook dat wij een schikking kunnen treffen." tTREOEN naar Ploegstra - Ralph Nagelkerke, rechercheur Het coldcaseteam dat de verdwijning van Her man Ploegstra onderzoekt, houdt vandaag om 19.15 uur een bewonersbijeenkomst in IJzendijke in het jeugdgebouw aan de Koninginnestraat. Tijdens de eerste informatieavond, vorig jaar juni in Oostburg, werd het publiek gevraagd om met informatie te komen. Het coldcaseteam stelde toen een aantal gerichte vragen. Deels zijn die beantwoord, maar er zijn sinds vorig jaar ook weer nieuwe vragen gerezen. De zaal gaat om 19.00 uur open. Zoektocht bij het hotel De Vier Heemskinderen in IJzendijke. In het bos bij Uitwatering wordt de grondradar ingezet. fotos camile schelstraete Twee goededoelenorganisaties hebben bijna een half miljoen euro geëist van een Zeeuws echtpaar. Het stel stapte naar de rechter, die hen in een kort ge ding volledig in het gelijk heeft gesteld. Rolf Bosboom Vlissingen - Guido van Dijke, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35