£3 e? Zeeland over dertig jaar Groei strandpaviljoens is het sterkst in Veere Wie kaatst Zeven maanden cel voor bedreiging van agenten 2 Achter een hotel in IJzendijke en in een bos bij Nummer Een is gisteren gezocht naar de sinds 2010 vermiste Herman Ploegstra. vc.~ COLDCASETEAM VERDWIJNING woensdag 27 maart 2019 Commentaar De Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli) heeft de toekomst van Zeeland verkend. Wat is er nodig voor een duurzame ontwikkeling? Hoe ziet het er straks uit? Het advies van de Rli gaat vooral over de nodige samen hang tussen overheid, onderwijs en markt. Maar om duidelijk te maken wat het doel is, schetst de Rli Zeeland in 2050. Nieuwe eilanden en veel windmolens voor de kust, precisielandbouw in plaats van grote akkers, veel zonneweiden. We hebben dan nog steeds chemische industrie. Maar wel biobased en met groene stroom. En het toerisme is dan booming, omdat het sei zoen eindeloos duurt en vliegen onbetaalbaar is geworden. Het advies van de Rli is verplichte kost voor de Zeeuwse politiek. Zeker nu de partijen werken aan een nieuw provincie bestuur. Is dit wat we willen? Geloofwaardige alternatieve vi sies zijn er in elk geval niet. Wat overigens niet wil zeggen dat Zeeland dit advies blindelings kan omarmen. Want de raad zit er hier en daar een beetje naast. Zoals met de gevaarlijke op merking dat het voor sommige bedrijven logisch zal zijn uit Zeeland te vertrekken, en dat we daarmee kunnen leven. Deze voorspelling mag juist zijn, maar zo kweek je geen draagvlak voor verandering. Of met het idee dat Zeeland het onderwijs op de verduurzaming moet toesnijden. Zo laat je leerlingen in een fuik zwemmen die hen dreigt te verstikken. Maar de be langrijkste boodschap van de Rli is goed: ga nu op weg en maak meteen tempo. Goed advies van Raad voor de leefomgeving: ga nu op weg en maak meteen tempo In Veere kwamen er in vijf jaar zes strandpaviljoens bij. Dat is een stij ging van 25 procent. De gemeente telt nu dertig vestigingen. Landelijk is het aantal strandpaviljoens de af gelopen vijf jaar toegenomen van 396 naar 413 paviljoens. Opvallend is daarbij dat de groei voor een groot deel veroorzaakt is door nieuwe paviljoens in niet- kustprovincies. Hier kwamen er negen bij. Den Haag, Zandvoort en Veere zijn de gemeenten met de meeste paviljoens. Bijna de helft ALMANAK Bij het Amsterdamse communi catiebureau zullen ze zich wel achter de oren gekrabd hebben. Waarom werden zij uitgeno digd voor de feestelijke herope ning van de geheel vernieuwde Aldi in Kapelle en wat moesten ze met het schema voor het schoolvoetbalseizoen 2019 op van het Zeeuwse aanbod is geves tigd in de gemeente Veere. De verwachting is dat het aanbod van standpaviljoens de komende jaren licht blijft stijgen. De groei zal opnieuw vooral buiten de kustpro vincies doorzetten. Exploitanten aan de kust hebben te maken met factoren als de na- In Veere steeg in vijf jaar tijd het aantal strandpaviljoens van 24 naar 30 tuurbeschermingswet en bestem mingsplannen waardoor er vaak een maximum geldt voor het aantal strandpaviljoens per gemeente of gebied. Schouwen-Duiveland? Tja, wat moest hij als dagbladjournalist te Terneuzen dan ook met het door het bedrijf gestuurde pers bericht over een verkeerscam- pagne in Hoenderloo? Hij had het persbericht ook kunnen weggooien. Maar ja... Deze aan pak was leerzamer. Leuker ook. Man krijgt klap bij verkeersruzie Luca is de mooiste hond van Zeeland TERNEUZEN Gewonde bij botsing auto's In het drassige bos onder aan de Westerscheldedijk bijNummer Een is nooit gezocht tijdens het eer ste onderzoek naar de verdwijning van Herman Ploegstra. Dat is op merkelijk, want het overwoekerde parkeerterreintje in het bos was een plek waar hij afsprak met zijn 'geheime liefdes', zoals rechercheur Ralph Nagelkerke het uitdrukt. Ge tuigen hebben dat de politie ver teld. Amper een kilometer verderop werd Ploegstra's auto op 26 oktober 2010 leeg teruggevonden aan de Duivelshoekseweg, even buiten Breskens. Misdrijf Deze dinsdagmiddag zoeken de po litie en het Nationaal Forensisch In stituut (NFI) nu wel naar sporen van de verdwenen IJzendijkenaar. Het coldcaseteam gaat ervan uit dat de kraanmachinist/brandweerman door een misdrijf om het leven is ge komen. Op het moment van zijn verdwijning was Ploegstra 35 jaar. Het team, waar Nagelkerke deel van uitmaakt, wil elke steen omgedraaid hebben in hun zoektocht naar het li- chaam van Ploegstra. Dat is het stre ven sinds het onderzoek bijna een jaar geleden werd heropend. Er mag geen los eindje overblijven. Elke ge tuige moet worden gehoord, elke aanwijzing nagetrokken. Een onderzoeker loopt met een grondradar door het bos. De radar is gemonteerd op een buitenmaatse rollator. Het ziet er uit alsof de man De 36-jarige Goesenaar R. H. is ge waarschuwd: op het moment dat hij één voet op Nederlandse bodem zet, verdwijnt hij achter de tralies. H. vertoeft in Brazilië. Gisteren kreeg hij een celstraf van zeven maanden opgelegd, omdat hij in de avond van 22 december 2014 op twee agenten was ingereden. De rechtbank achtte 'poging doodslag' of 'poging toebrengen zwaar lichamelijk letsel' niet bewe zen. Wel bewezen vond zij 'bedrei ging' en daarvoor - plus het bezit van illegaal vuurwerk - werd H. dan ook veroordeeld. Er was een gevangenis strafvan twaalf maanden tegen hem geëist. De politie kreeg een melding uit te kijken naar H., die illegaal vuur werk in België zou hebben gekocht. H. kwam in het vizier en werd bij het BP-station op de A58 tot stoppen gebracht. Plotseling ging hij er van door, maar de politie trof hem later op de Grensweg bij Rilland aan. Toen ze hem weer wilden contro leren, gaf H. gas en reed in op de po litiewagen. Hij passeerde de auto ra kelings en de agenten konden weg springen. De auto met het vuurwerk werd later bij Antwerpen aangetrof fen. Naast de celstraf moet H. de agenten een schadevergoeding beta len. Zijn auto is verbeurd verklaard. Het aantal strandpaviljoens is de afgelopen vijf jaar het sterkst toegenomen in de gemeente Veere. Dat blijkt uit onderzoek van het horeca-adviesbureau Van Spronsen Partners. Miriam van den Broek Domburg Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 30-jarige man uit Heinkenszand is maan dag aangehouden op verdenking van mishan deling. Hij zou een 28-ja- rige man uit Goes heb ben geslagen bij een ruzie in het verkeer. De Goesenaar stopte rond 15.40 uur op de Anthony Fokkerstraat om een vrachtwagen voor te laten gaan. De 30-jarige bestuurder die achter hem reed, moest hier door remmen. Vervolgens maakte deze automobilist een inhaalmanoeuvre via het sorteervak aan de andere kant van de weg en over het verdrijvings- vlak. Hij raakte daarbij de auto van de 28-jarige. Beiden stopten en stap ten uit. De 30-jarige man gaf meteen een klap op het hoofd van de ander. WESTKAPELLE De tienjarige Shetland Sheepdog Luca van An- jana Gort (foto) uit West- kapelle heeft hoge ogen gegooid bij de verkiezing 'Mooiste Hond van Ne derland 2019'. Luca won de provinciale voorronde van de landelijke verkie zing en mag zich mooiste hond van Zeeland noe men. De hond van Anjana heeft niet alleen een leuk koppie. Hij is ook een ge certificeerde hulphond en het boegbeeld van Stich ting MissionPuppy Ne derland. De verkiezing van de Mooiste Hond wordt tijdens Animal Event in Hilvarenbeek op zondag 5 mei afgesloten. Bij een aanrijding tussen twee auto's aan de Duitslandweg in Terneu- zen is gistermiddag ten minste één persoon ge wond geraakt. Het on geval gebeurde rond 15.00 uur ter hoogte van het hoofdkantoor van De Hoop. Een van de au to's belandde in de sloot. Twee bergingsbedrijven hebben de voertuigen afgevoerd. Hoe het on geval kon gebeuren, was gisteren niet bekend. Op zoek Theo Giele IJzendijke Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34