Oehoe Polman: Advies duurzaamheid helpt ons in Den Haag Duizenden jongeren opgeroepen voor prik tegen meningokok V 2 JAN VAN DAMME woensdag 27 maart 2019 Column DE STELLING Vandaag: Ik raak in de war van al die klimaatmaatregelen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters ALCOHOL» HET NIEUWE ROKEN Provincie steunt nieuwbouw Van Poortvliet Museum Record Nationale Buitenlesdag Gastheer voor de Stranddagen De Rli heeft de Zuidwestelijke Delta (Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant) als voorbeeld genomen voor taken die op alle regio's afkomen: de over gang naar duurzame energie, een natuurvriendelijkere voedselpro ductie, de overgang naar een eco nomie van hergebruik en aanpas sing aan de klimaatverandering. ,,We hebben gekeken hoe die tran sities elkaar raken en hoe ze elkaar kunnen versterken in plaats van in de weg zitten", verklaarde Co Ver daas, voorzitter van de werkgroep die het rapport heeft opgesteld. ,,Het is geen lobby voor Zeeland, maar we zeggen wel dat het lande lijk niet goedkomt als je geen recht doet aan de specifieke opgaven van de regio." Volgens de raad zijn initiatieven in Zeeland nog te kleinschalig en te versnipperd. Door meer samen hang aan te brengen kunnen gro tere stappen worden genomen en dat is hard nodig om de doelen in 2050 te halen. Aangeraden wordt om onder meer in te zetten op meer innovatie en een betere af stemming van het onderwijs op het bedrijfsleven. Op die manier kan het duurzaamheidsvraagstuk de regio een impuls geven. Regiodeals De afgelopen jaren heeft Zeeland via regiodeals met Den Haag 60 miljoen euro binnengesleept. ,,Dat smaakt naar meer", zei Polman. In het rapport ziet hij kansen voor een nieuwe regiodeal. Het nieuwe pro vinciebestuur kan de aanbevelin gen volgens Polman als onderleg ger gebruiken voor het opstellen van een beleidsagenda. ,,We zitten nu nog in een fase van verkenning. Terecht zegt de raad dat we moeten opschalen." ZEELAND 4 Het vaccin bindt de strijd aan met het type W van de meningokok, die sinds 2015 zorgt voor een stij gend aantal ziektegevallen. De bacterie kan hersenvliesontste king en bloedvergiftiging veroor zaken. In 2018 overleden 22 men sen hieraan. In 2017 is besloten tot een vaccinatiecampagne. Die richtte zich in eerste instantie op peuters van 14 maanden en 14-ja- rigen. Inmiddels is deze uitgebreid tot alle jongeren tussen de 14 en 18 jaar, omdat de bacterie in deze groep relatief vaak voorkomt. Tot eind juni kunnen 17.000 Zeeuwse jongeren een prik halen. Het gaat steeds om sessies die in de middaguren plaatsvinden. Wie op de voorgeschreven dag verhin derd is, kan op een van de andere locaties terecht. De vaccinatie is niet verplicht. Jongeren kunnen de vaccinatie om religieuze of an dere redenen weigeren. Zeeland kwam vorige maand landelijk in het nieuws, doordat van de 14-jarigen die vorig jaar no vember waren opgeroepen, slechts 72 procent zich had laten inenten. Dat cijfer bleek later, als gevolg van een softwarefout, niet juist. In werkelijkheid ging het om 80 procent. Dat is nog altijd onder het landelijke gemiddelde van 86,5 procent. Twijfel Om zoveel mogelijk jongeren te trekken, heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu de campagne 'Deel dit niet met je vrienden' opgezet. Wanneer jon geren of hun ouders twijfelen, kunnen ze ook altijd in gesprek gaan met de jeugdverpleegkun- dige, aldus GGD Zeeland. 3-, 4- of 5-daagse stedentrip Londen incl. vlucht Wa bin jie 'n ül! Dat was geen compliment. Er wa ren varianten, die ook lek ker plat bekten. Deur 'n ül utge- broeid zeker? Een vraag, die meestal op zo'n spreeksterkte werd gesteld dat de hele straat, liefst het hele dorp ervan kon meegenieten. Sinds vorige week het ons op vele fronten teruggedrongen nachtdier zijn vleugels spreidt over het Avondland, heb ik ze uit mijn ge heugen gevist. Het was nog in de tijd dat een shagbuidel tot mijn standaarduitrusting hoorde. Er was niets mooiers en lekkerder dan in een zomerse nachtlucht vanuit een tuinstoel in ligstand naar de sterren te roken. Hallucinerend, zeker in combinatie met een ste vige beugelfles, wilde de Grote Beer welwillend knipogen. Het was tijdens één van die nachtelijke sessies dat er een uil een duik- vlucht in onze tuin uitvoerde. Ik hoorde hem niet, maar hij scheerde de zorgvuldig opge bouwde serie rookcirkels boven mijn hoofd aan flarden. Maar nu ik eraan terugdenk zie ik hem toch echt weer vanachter de coniferenhaag opduiken. Mijn tweede uil huist nog verder terug in de tijd. Op een benevelde voor jaarsochtend gingen we een vrachtwagen met stro laden in een hangar aan de Torenweg richting Schoondijke. Het zomerse graan- stof wolkte op bij elke strobaal die we hoger klommen. Op de boven ste laag beland zagen we hem op een nokbalk zitten. Een oehoe, met van die prachtige pluimoren. ogen dicht. Tot we op zo'n drie me ter waren genaderd. Opeens keken twee stralende zonnekransen ons aan. Hypnotiserend, we stonden als gebeeldhouwd te wachten op wat komen ging. Twee seconden later sloeg de oehoe zijn vleugels uit. En weg was hij. Alsof hij er nooit geweest was. Ik koester mijn uilen, met pluimoren en geluid loze vlucht. Ze spreiden hun vleu gels in mijn herinneringen. Dat lijkt me voldoende. Meer dan. Twee seconden later sloeg de de oehoe zijn vleugels uit. En weg was hij Reageer op pzc.nl Gisteren: Die Islamitische school moet er komen 13.692 reacties AL IS EEN PAKJE SIGARETTEN V/EL HAN&16ER... DOMBURG Het dagelijks provincie bestuur steunt de ambitie van het Marie Tak van Poortvliet Museum voor een nieuw gebouw in het Nehalenniagebied in Domburg. Vooralsnog blijft het bij woorden. Het museum wil graag 600.000 euro van de provincie (de gemeente wil 9 ton op tafel leggen) maar dat is nog niet aan de orde, omdat de plek nog niet zeker is. De pro vincie waarschuwt wel dat de locatie in de dui nen moet passen binnen de rijksregels en de af spraken die zijn gemaakt in de Zeeuwse Kustvisie. VLISSINGEN Iets meer dan de helft van alle Zeeuwse basis scholen doet mee aan de Nationale Buitenlesdag. Dat is een record. Op 104 van de 204 scholen zal op 2 april buiten les gegeven worden. Het doel is leerkrachten te stimuleren wat vaker het klaslokaal te verlaten en les te gaan geven in de buitenlucht. Het geeft kinderen meer beweging en zorgt er voor dat ze zich daarna beter kunnen concentre ren in de klas. Scholen die zich aanmelden, ont vangen een digitale bun del waarin buitenles ideeën staan. DOMBURG De gemeente Veere is op 4 en 5 april gastheer van de Landelijke Stranddagen. Neder landse ondernemers, overheid, leveranciers en organisaties die werkzaam zijn op het strand praten daar over goed kustbeheer, het voorkomen van zwerfaf val en het bevorderen van duurzame initiatie ven. Het motto is dit jaar Toerisme in 2030. Er worden 120 deelnemers verwacht. De vorige Stranddagen waren in Kijkduin (2016), Velsen (2017) en Katwijk (2018). Het rapport De som der delen van de Raad voor de leefomge ving en infrastructuur (Rli) biedt kansen op geld uit Den Haag. Dat zei commissaris van de ko ning Han Polman gisteren bij de presentatie in Middelburg. Ernst Jan Rozendaal Middelburg In totaal 17.000 Zeeuwse jonge ren zijn opgeroepen voor de vaccinatie tegen de meningo- kokkenziekte. Tot eind juni zijn er twintig sessies verspreid over de provincie. Gisteren was in Vlissingen de eerste sessie. Rolf Bosboom Vlissingen Ibis London Excel V 2,3 of 4 overnachtingen V 2,3 of 4 x uitgebreid ontbijtbuffet V Vlucht Amsterdam - Londen Luton V Op ca. 30 min van het centrum Tip: bezoek de Tower Bridge hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur C 088-0331506 En toch heb ik wat met uilen. Lang leek mijn tuinuil een droom. Hij gebaarde van niks, had z'n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2