J- Talpa en RTL: geen kijkersbedrog 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Met meer Nederlandse liedjes dan ooit, met strijkers naast zich op het podium en een zongebruinde surfdudethuis op de bank, begint Miss Montreal-frontvrouw Sanne Hans vanavond aan haar vierde theatertour. Het eerste deel van het tweeluik Sinan Zoekt De Klas Van Elias (NPO 1) grossierde maan dag in indringende beelden en fragmenten. Maar de mooiste scène zat aan het einde, toen Elias (17) zijn voormalige klasgenote Vina terugzag. In juli 2012 zaten ze in dezelfde groep op de lagere school in Aleppo. Zeven jaar en een rugzak vol le venservaring later zien ze elkaar terug in Neder land, waar ze, zonder dat ze het weten, op 65 kilo meter afstand van elkaar wonen, Elias in Enschede, Vina in Twello. Als ze eenmaal tegenover elkaar staan in een parkje, vliegen ze elkaar niet in de armen. Na tuurlijk niet. Het zijn pubers, duh-huh. Zichtbaar ongemakkelijk met elkaar, met hun lijf, met hun opspelende emoties, de camera's, de aanwezigheid van Sinan. 'Awkward', mompelt Elias, al zou het ook 'dat is ook wat' kunnen zijn. Er staan een heel gewone jongen en een heel gewoon meisje naar el kaar te ginnegappen, maar met een levensverhaal waar je kippenvel van krijgt. even simpel als briljant uitgangspunt: de 42 jon gens en meisjes opsporen van Elias' klassenfoto, genomen een paar uur voor de eerste bommen ontploften in Aleppo, waarna het leven voor hen nooit meer hetzelfde was. Oftewel: de huivering wekkende krantenkoppen teruggebracht tot de menselijke en herkenbare maat. Zo zit je op de la gere school en dans je met je beste vriendje op een verjaardagsfeestje, zo ben je vluchteling in Liba non en moet je aan het werk omdat je vader op een bootje naar Europa is gestapt op zoek naar een be ter en veiliger haven. Om hem pas na anderhalf jaar weer in de armen te sluiten. In Nederland. Maar Elias had zijn vader tenminste nog. En was er zelf nog. Ik zag op Twitter meteen de voorspelbare kre ten langskomen dat de rechtse partijen maar eens goed moesten kijken. Maar niemand die Si- nans documentaire ziet, zal Elias, Vina en hun fa milies hun plek in Nederland misgunnen. Twee hartveroverende en getalenteerde jongeren, dolblij met de kansen die ze hier krijgen, en meer dan be reid ervoor te werken. Door het louter te zien als links pamflet, doe je het tweeluik tekort. Het is een monument voor veerkracht, doorzettingsvermo gen en optimisme, waar we allemaal wat van kun nen leren, ook op de veilige driezitter in een Vin- exwijk. Wie het gemist heeft, kijk het terug. Voor Elias. Voor zijn klasgenoten. Voor uzelf. woensdag 27 maart 2019 Nieuw album van Keane Boete voor 'Jinek' e is de afspraak voor het telefonische in terview glad verge ten, vertelt Sanne Hans als ze na wat vergeefse belletjes en berichtjes toch aan de lijn hangt. Duizendmaal ex cuus. En nog drie: „Sorry, sorry, sorry. Ik ga helemaal op in de repeti ties van mijn nieuwe theatertour. We repeteren nu voor het eerst met strij kers, een cellist en een violist. En dat vind ik nogal bijzonder", verexcu- seert de frontvrouw van Miss Mont real zich. Dat speciale zit 'm vooral hierin, zegt ze: „Sommige liedjes die we al heel lang spelen, klinken nu ineens weer van 'wow'." Minstens zo bijzonder zijn de nieuwe songs in de vierde thea tertour van Miss Montreal, die - stotterende Hans (34) schuwt de zelfspot niet - als titel Fu-ju-ju- Juck it heeft gekregen. Hans flirtte de afgelopen jaren al steeds vaker met de Neder landse taal in haar liedjes, maar kiest met haar nieuwe tracks heel bewust voor al leen haar moerstaal. „Het is een Volgens het blad is sprake van 'misstanden achter de schermen van het populaire RTL 4-programma'. Zo vertelt een anonieme bron: ,,Tijdens mijn optreden liep John de Mol naar de stoelen van Nick en Simon, waarbij hij een snij- gebaar voor zijn keel maakte, zo van 'deze mag niet door'." Een ander - ook niet bij naam genoemd - stelt: ,,Ze suggereerden dat ik zeker in de halve finale zou komen als ik mee zou doen." Artiesten die wel bij naam worden geci teerd, zeggen over het veron derstelde 'gesjoemel' dat ze 'ervan hebben gehoord'. Een woordvoerder van Talpa stelt: ,,Het is een van A tot Z integere muzikale zoektocht naar de beste nieuwe zang stem van Nederland. Alle ta lenten die in het programma de strijd aangaan, hebben ge lijke kansen om winnaar van The Voice te worden." En zen der RTL 4: ,,Wij maken dit programma al tien jaar samen met Talpa. Wij hebben geen enkele reden om te twijfelen aan de eerlijkheid van het pro ductieproces." Quote van de dag 'Ook nu worden er ongevraagd tongen naar binnen gestoken' 1 Elias Het is een intrigerend portret, dat documentai remaker Sinan Can heeft afgeleverd, met een PC MUZIEK Keane werkt aan een nieuw album. Het nieuwe materi aal voor de nog titelloze opvol ger van Stran- geland (2012) zal waarschijn lijk al te horen zijn tijdens de Europese shows die on langs zijn aan gekondigd. TELEVISIE KRO-NCRV moet een boete van 20.000 euro betalen vanwege over treding van de Mediawet in de talkshow Jinek. Het gaat om een aflevering waarin Erland Galjaard uitvoe rig over een commercieel product sprak. 'Praten in het Nederlands is niet gemakkelijk, zinge wel Jeroen Schmale John de Mols productiehuis Talpa ontkent met grote stel ligheid dat het verloop van The Voice of Holland wordt gemanipuleerd. Desondanks komt weekblad Nieuwe Revu, op basis van gesprekken met onder anderen oud-deelne mers, vandaag tot de conclusie dat het tv-programma op sommige punten 'doorgesto ken kaart' zou zijn. John de Mol foto anp —Annet Malherbe vertelt in HP/De Tijd dat het #MeToo-tijdperk in de acteurs wereld nog niet afgesloten is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28