25 Vlaanderen is de komende twee weken het kloppend hart van het wielrennen. Van De Panne tot Wevelgem, van E3 Prijs tot Ronde van Vlaanderen. Met als climax de kasseien in Parijs-Roubaix. Maar welke klassieker is het meest prestigieus? WK in MotoE begint op 7 juli Sprintzege voor Matthews Zoon 'Schumi' test Ferrari Driedaagse Brugge - De Panne Voor de goede orde: Driedaagse Brugge - De Panne wordt sinds vo rig jaar op één dag verreden. Phi lippe Gilbert was in 2017 de laatste winnaar over drie dagen, toen nog Driedaagse van De Panne - Koks- ijde geheten. In de jaren daarvoor werd 'De Panne' meer en meer een voorbereidingswedstrijd voor de Ronde van Vlaanderen. Met slechts vijf teams uit de WorldTour aan de start leek vorig jaar het einde nabij. Maar de UCI bood de helpende hand door de wedstrijd voor 2019 de WorldTour-status te geven en daardoor staan vandaag bijna alle grote teams aan de start. In het par koers van 200 kilometer zijn een handvol kasseistroken opgenomen en het peloton moet de Kemmel- berg over, maar 'De Panne' is allang niet meer de wedstrijd van weleer. Score: mi E3 BinckBank Classic Vernoemd naar de snelweg tussen Harelbeke en Antwerpen. Die is in middels omgedoopt tot E17, maar de wedstrijd heet nog altijd E3 BinckBank Classic, in de volks mond E3 Prijs. Mag met 204 lood- zware kilometer een kleine Ronde van Vlaanderen worden genoemd. De laatste tien edities zijn allemaal gewonnen door renners van naam. Van Peter Sagan tot Tom Boonen en van Fabian Cancellara tot (vorig jaar) Niki Terpstra. Dat huzarren- stukje was de opmaat voor zijn winst in de Ronde van Vlaanderen een week later. Score: wêmèmimè Gent-Wevelgem Een wedstrijd van naam, die qua traditie en afstand (252 kilometer) kan wedijveren met de Ronde van Vlaanderen (268) en Parijs-Roubaix (257). Wel is Gent-Wevelgem in vergelijking met bijvoorbeeld de E3 Prijs minder selectief en spectacu lair. De wind kan er altijd een hoofdrol opeisen, zoals in 2015 met de Italiaan Luca Paolini als winnaar. Gent-Wevelgem is lang, maar telt in verhouding weinig ('slechts' tien) hellingen. Na de laatste keer Kemmelberg is het 35 kilometer tot de finish. Dat vergroot de kans op hergroepering en een (massa)sprint en is in het nadeel van aanvallers. Score: iiii Dwars door Vlaanderen De eerste Vlaamse liefde van Niki Terpstra. Zijn zege op een woens dagmiddag in 2012 in Waregem was de eerste aanzet tot zijn indruk wekkende palmares als Neder landse kasseienkoning. De wed strijd werd in 2017 op de World- Tour-kalender gezet en is op de woensdag ervoor de ultieme voor bereiding op de Ronde van Vlaan deren. Kan met 183 kilometer bij lange na niet tippen aan de monu mentale klassiekers, maar bewijst tegelijkertijd dat een wedstrijd geen 200 kilometer of langer hoeft te zijn om spektakel te bieden. Score: wêwèié Ronde van Vlaanderen Nationale wielerfeestdag in België. Alle wedstrijden die hiervoor zijn verreden - van De Panne tot Dwars door Vlaanderen - vallen in het niet bij de grandeur van de Ronde. Kent geen Nederlands ver gelijk, misschien dat de Elfsteden tocht in de buurt komt. De wed strijd is het bewijs dat wielrennen in België een religieuze status heeft. Telt zeventien heuvels en vijf kasseistroken, maar voor de Belgen is elke van de 268 kilometer heilig. Toeval en winnen in de Ronde van Vlaanderen gaan niet samen. Hier geldt het recht van de sterk ste. Niki Terpstra vervolmaakte vorig jaar in Oudenaarde zijn jon gensdroom door na Parijs-Roubaix (in 2014) ook de Ronde van Vlaan deren te winnen. Score: Scheldeprijs Officieus wereldkampioenschap voor sprinters. Net als vorig jaar startend in Nederland (Terneuzen) en grotendeels door Zeeuws-Vlaan- deren voerend. Zonder hellingen en in de ruim 200 kilometer is ook geen kasseistrook te zien. Vorig jaar was het Nederlandse talent Fabio Jakobsen verrassend de snelste. Score: mi mi Parijs-Roubaix Ronde van Vlaanderen of Parijs- Roubaix? Kiezen tussen de twee monumenten is ondoenlijk. De Ronde van Vlaanderen staat als Belgisch wielerfeest bol van de schoonheid, Parijs-Roubaix heeft met ruim 50 kilometer aan kassei stroken meer weg van een martel gang. De 'Hel van het Noorden' is een onuitputtelijke bron van heroïsche, maar ook dramatische verhalen. Zo is de tweede kassei- strook van het parkoers nu ver noemd naar de vorig jaar overle den Belgische renner Michael Goolaerts, die daar ten val kwam en niet meer opstond. Parijs-Roubaix is een van de weinige klassiekers, waarin het voor renners loont om ten aanval te trekken. En ook één van de wei nige koersen die aan de andere kant van de oceaan, in Amerika, tot de verbeelding spreken. Dat tekent de grootsheid van de koers. Met een zege in Parijs-Roubaix verze kert een coureur zich van een plek in de wielergeschiedenis. Voor eeuwig. Score: tëf IS# I!Ü UITSLAGEN woensdag 27 maart 2019 GO Hoogmis en de hel Tekst Daan Hakkenberg Wanneer: vandaag Winnaar 2018: Ellia Viviani Wanneer: vrijdag Winnaar 2018: Niki Terpstra (foto) Wanneer: zondag Winnaar 2018: Peter Sagan Wanneer: woensdag 3 april Winnaar 2018: Yves Lampaert mm mmm .mm ja Wanneer: zondag 7 april Winnaar 2018: Niki Terpstra /-CHS Wanneer: woensdag 10 april Winnaar 2018: Fabio Jakobsen mm j.msm jb TH Wanneer: Zondag 14 april Winaar 2018: Peter Sagan MOTORSPORT Het eerste wereldkampioenschap voor elektrische motoren start op 7 juli tijdens de GP van Duitsland op de Sach- senring, twee maanden later dan gepland. De ka lender van de zogeheten MotoE is aangepast na de grote brand op het racecir cuit van het Spaanse Jerez op 14 maart, het merendeel van de gloednieuwe machi nes ging toen in rook op. WIELRENNEN Michael Matthews (foto) heeft de tweede etappe van de Ronde van Catalonië ge wonnen. De Australiër van Team Sunweb was de snel ste in de massasprint. Tourwinnaar Chris Froome kwam tijdens de 166,7 kilo meter lange etappe ten val en kwam op flinke achter stand binnen. Thomas De Gendt blijft leider. FORMULE 1 Mick Schuma cher, zoon van zevenvoudig wereldkampioen Michael Schumacher, kruipt vol gende week voor het eerst achter het stuur van een Formule 1-bolide. De 20-ja- rige coureur komt voor twee teams in actie bij de testdagen voor 'rookies' in Bahrein. 'Schumi' junior zit dinsdag in de Ferrari en een dag later in de bolide van Alfa Romeo. TENNIS ATP-toernooi Miami: Achtste finales heren: EIsner (VS/7)-Edmund (GB/19) 7-6, 7-6. Auger-Aliasimme (Can)-Basilasjvili (Geo/17) 7-6, 6-4, Coric (Kro/11)- Kyrgios (Aus/27) 4-6, 6-3, 6-2. VOETBAL Oefeninterland in Spaanse San Pedro del Pinatar: Jong Oranje-Jong Egypte 1-0 (0 0). 55. Gakpo. WIELRENNEN Ronde van Catalo nië. Tweede etappe over 166 kilo meter: 1. Matthews (Aus/Sun) 4.09.33, 2. Valverde (Spa/Mov) z.t, 3. Impey (ZAf/Mit) z.t, 4. Schach- mann (Dui/Bor) z.t, 5. Eiking (Noo/Wan) z.t, 6. Knox (GB/Dec) z.t, 7. Bevin (NZl/CCC) z.t, 8. Gas- parotto (Ita/Dim) z.t, 9. Formolo (Ita/Bor) z.t, 10. Martin (Ier/Emi) z.t. Algemeen klassement: 1. De Gendt (Bel/Lot) 8.23.50, 2. Val verde (Spa/Mov) 2.47, 3. Matt hews (Aus/Sun) 2.48, 4. Schach- mann (Dui/Bor) z.t, 5. Impey (ZAf/Mit) 2.54, 8. Kruiswijk (Ned/Jum) 2.57.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25