Altijd een dame, ook als ze het niet meer weet jG tG Weten Waarvan akte 21 Veilig met je mobieltje het internet op Als ze dan ten onder moet gaan, laat het dan stijlvol en waardigzijn woensdag 27 maart 2019 kelen, dan wordt voor al je apps in één keer de toegang ontzegd. Wel zo gemakkelijk, dan kun je ervoor kie zen om de locatiebepaling alleen in te schakelen als je die daadwerke lijk nodig hebt, zoals voor een route in Google Maps. Gratis? Selecteer kritisch welke apps je op je telefoon zet. Is het nodig om naast een online account bij een of meer dere webshops ook nog een app van dat bedrijf te hebben? En ga je dat ene spelletje echt spelen? Let vooral op bij gratis apps, omdat je niet altijd goed kunt zien wie de appontwikkelaar is en hoe dat bedrijf privacygevoelige informatie bevei ligt. Bovendien geldt: is een app gra tis, dan moet er ergens winst worden gemaakt. Precies, met jouw gegevens. Nog een derde punt om alert op te zijn bij gratis apps: via advertenties komen mogelijk virussen binnen op je telefoon. Haal sowieso altijd apps binnen via de App Store of Google Play, niet via andere websites. En update je apps als daar om wordt gevraagd: het kan een belangrijke verbetering in de beveiliging zijn. TIPS Vevrouw Van der V. is van het deco rum. Als ze me dat zelf niet had verteld, was het me wel opgevallen toen ze mijn kantoor binnenstapte. Haar keurige kapsel en smaakvolle kleding, haar kostbare maar bescheiden siera den, haar dure gehakte schoenen, haar stijlvolle make-up, haar zorgvuldig gemanicuurde nagels. Op leeftijd, maar in alles een dame. ,,Ik hou niet van dat onverzorgde'', vertelt ze in keurig Nederlands, als ze voorzichtig van haar koffie heeft genipt. ,,Ik heb mijn hele leven mijn best gedaan om goed voor de dag te komen en ook nu ik ouder word, wil ik toonbaar blijven.'' Dat is waarom ze zich bij mij aandient: ze wil de aftakeling voor zijn. Nu is ze geestelijk nog prima in orde, al wordt ze wat vergeetachtig. Maar wie weet wat de toekomst brengt. Niets lijkt haar erger dan te dementeren en daarbij ook nog haar decorum te verliezen. Ze kan de toekomst niet naar haar hand zetten en wat komt dat komt, maar als ze dan ten onder moet gaan, laat het dan stijlvol en waardig gebeuren. Maar wie gaat daarop toezien? Niet haar twee zoons, die 'aar dige jongens' zijn, maar die geen enkel gevoel hebben voor haar stijl. ,,Ik maak me geen zorgen over hoe het financieel zal gaan als ik mijn zaken niet meer kan rege len, want mijn zonen zijn lief, eerlijk en betrouw baar, maar ze staan er ge woon niet bij stil hoe be langrijk dit voor mij is.'' Ze is bang dat die twee haar met verwarde haren, onverzorgd, in een flodderige jurk en met vertrapte pantoffels laten rondbanjeren als ze zichzelf niet meer kan redden. Dat nooit! En op het verzorgend perso neel durft ze evenmin te rekenen. Gelukkig heeft ze een nichtje met wie ze het goed kan vinden en dat haar begrijpt. Ze heeft haar wensen al met haar besproken en het nichtje heeft beloofd haar elke veertien dagen naar de kapper te brengen en ervoor te zorgen dat ze er altijd goed verzorgd en gekleed uit zal zien, al beseft ze dat zelf misschien niets eens meer. Nu moeten haar wensen worden vastgelegd voor het moment dat ze onverhoopt niet meer in staat is die duidelijk te maken. ik stel een levenstestament voor, waarin ze - naast haar wensen over haar verzorging - ook een aantal andere persoonlijke zaken kan regelen, zoals haar wens om niet te worden gereanimeerd na een hartaanval. Zo zal het gebeuren en tevreden verlaat ze mijn kantoor. Door het raam zie ik haar gaan: een gesoigneerde dame, vastbesloten zich nooit van haar decorum te laten beroven. GO Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Telegram wordt vaak ge noemd als alternatief voor WhatsApp, maar is minder veilig dan de andere twee. Deze app slaat informatie van en over gebruikers op zijn servers op. Signal en Tor doen dat beide niet. 2. VPN voor anoniem en vertrouwelijk internetten VPN staat voor 'Virtual Private Network', een privénetwerk tussen twee of meerdere apparaten. VPN-apps zorgen voor een verbinding waarbij al je internetverkeer wordt versleuteld om te voorko men dat buitenstaanders zomaar toegang kunnen krijgen tot informatie die je verstuurt of ontvangt. Je kunt daarmee veilig en anoniem internetten, ook op openbare wifi. Gratis VPN-diensten heb ben beperkingen en zijn Deze apps helpen je om je gegevens beter te beschermen. 1. Gebruik Signal of Tor Messenger in plaats van WhatsApp Signal is vergelijkbaar met WhatsApp, maar beveiligt alle communicatie binnen de app. Dankzij de end-to- end-encryptie voor zowel tekst- als spraakberichten zijn je berichten versleu teld en kan niemand mee kijken. Ook Tor Messen ger, van de makers van internetbrowser Tor, is een chat-app die stevig bevei ligd is. Alle berichten wor den via het versleutelde Tor Netwerk verstuurd. Beide apps hebben ook een desktopversie, zodat je je chatberichtjes via je computer of laptop kunt versturen. enkel geschikt voor tijde lijk gebruik. Voorbeelden zijn ProtonVPN, Wind- Scripe en hide.me. Be taalde diensten zoals NordVPN, Goose VPN en ExpressVPN kosten 4 tot 8 euro per maand. 3. Keeply voor je meest waardevolle informatie Wie zenuwachtig wordt als iemand door het foto album op je smartphone bladert terwijl je maar één foto wilde laten zien, zou Keeply moeten installeren. Ook handig als je telefoon onvergrendeld op tafel ligt. Deze app maakt gebruik van pincodes, zodat je met verschillende lagen bevei liging kunt bepalen wie toegang heeft tot welk gedeelte van je foto's, vi deo's en notities. De app maakt ook automatisch een foto van iedereen die toch probeert bij je afge schermde gegevens te komen. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21