GELD JOL Niet elke bedreiging is strafbaar Geflopte film over terrorleeuw is een hit in China Nederland internationaal koploper met screening Walcheren Politiek tekenaar Oppenheimer doet aangifte van doodsbedreiging Thierry Baudet »P3 Film Dick Maas trekt miljoenen kijkers »P7 Zo voorkom je dat apps alles van je te weten komen »P20 Leden van het Nederlands Forensisch Instituut onderzoeken de tuin van hotel De Vier Heemskinderen in IJzendijke. De politie onderzocht gisteren op twee plekken in Zeeuws- Vlaanderen de bodem in de zaak van de ruim acht jaar geleden verdwenen Herman Ploegstra. Ook in een bos bij Nummer Een werd gezocht met inzet van grondradar en speurhonden. In IJzendijke werd niets gevonden. De gegevens van het onderzoek bij Nummer Een moeten nog geanalyseerd worden. Als darmkanker vroeg wordt ont dekt, is de kans groter dat behande ling succes heeft. Door dit bevol kingsonderzoek verwacht het RIVM dat in de nabije toekomst jaarlijks 2250 sterfgevallen kunnen worden voorkomen. Bij het onder zoek, dat loopt sinds 2014, sturen mensen hun poep op ter controle. Een test toont sporen bloed aan in die ontlasting. Een ongunstige uit slag betekent niet per se dat er sprake is van kanker, maar duidt wel op een verhoogde kans op kan ker. Aanvullend onderzoek is dan nodig. ,,We hadden een opkomst ver wacht van ongeveer 60 procent en die blijkt in de praktijk te liggen op 72 procent'', vertelt Jaap van Del den, hoofd van het Centrum voor Bevolkingsonderzoek bij het RIVM. ,,Ook spoort de test 85 pro cent van de darmkankers op, ter- wijl wij vooraf slechts uitgingen van driekwart.'' Alle mannen en vrouwen van 55 tot en met 75 jaar krijgen elke twee jaar een uitnodiging. Na 3,85 mil joen inzendingen van tests tussen 2014 en 2017 werd bij ruim 180.000 We hadden een opkomst verwacht van 60 procent, die blijkt 72 procent mensen een kijkonderzoek in de darmen uitgevoerd. 42 procent bleek gevaarlijke poliepen te heb ben en 8 procent al daadwerkelijk darmkanker. Breed Volgens staatssecretaris Paul Blok huis (preventie) is Nederland in ternationaal koploper op het ter rein van darmkankerscreening. ,,In geen enkel ander land wordt de test zo breed aangeboden en worden zulke waardevolle resultaten be reikt. We werken keihard door met betrokkenen om zo veel mogelijk sterfgevallen door darmkanker te voorkomen.'' De schaduwzijde is dat het ver- volgdarmonderzoek, ook wel een colonoscopie genoemd, niet zonder risico is. Ondanks voorzorgsmaat regelen is perforatie van de darm niet uitgesloten, waardoor een in wendige bloeding kan ontstaan. Zo traden over een periode van vier jaar 136 ernstige complicaties op en vier dodelijke complicaties. Toch vielen de gemelde nega tieve effecten per saldo erg mee, al dus Van Delden. ,,Alhoewel elke complicatie er natuurlijk één te veel is.'' Daarnaast blijkt de huidige darmkankertest zeer accuraat en blijven de kosten binnen de per ken. woensdag 27 maart 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" ZEELAND2 Test darmkanker succes Het bevolkingsonderzoek naar darmkanker is een groot succes. Dat blijkt vandaag uit onderzoek in opdracht van het RIVM. De poeptest onder senioren toont meer darmkanker aan dan voor zien en de opkomst is hoger dan verwacht. Edwin van der Aa Bilthoven —Jaap van Delden, RIVM In de ochtend kans op mist. Later op de 12°C dag veel zon. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1