'Geen akkoord, dan nog jarenlang lager pensioen' ECONOMIE 19 INTERVIEW CORIEN WORTMANN woensdag 27 maart 2019 ,,Een paar weken geleden stuurden we onze nieuwsbrief naar de le den. Daarin kunnen gepensio neerden een vraag stellen aan het bestuur. We kregen ruim duizend reacties met de vraag: wanneer worden onze pensioenen geïn dexeerd?'' Wortmann wil met het voor beeld het belang aangeven van een nieuw pensioenakkoord. In no vember vorig jaar klapten de on derhandelingen over een nieuw pensioenstelsel. ,,Er lag een bijna- akkoord, over veel zaken waren ze het eens'', zegt de ABP-topvrouw. ,,Met de voorstellen in het bijna- akkoord kunnen we de pensioe nen verhogen als het economisch goed gaat. Het is niet meer uit te leggen dat iedereen er in deze tijd op vooruitgaat, behalve de gepen sioneerden.'' Impasse Toch is dat de boodschap die steeds meer pensioenbestuurders moeten uitleggen. De onderhan delingen over een nieuw pensi oenstelsel liggen namelijk stil. De bonden eisen vergaande aanpas singen, het kabinet wil ze daarin maar gedeeltelijk tegemoetkomen. Die impasse dreigt miljoenen ge pensioneerden te duperen, waar schuwt Wortmann. ,,Iedereen, werkgevers, politiek en vakbonden, moet een stap zet ten. Vroegpensioen, een lagere AOW-leeftijd en een goed pensi oen voor zzp'ers zijn natuurlijk belangrijke zaken. Maar het bijna- akkoord dat er vorig jaar lag, kan niet langer wachten. De dreiging dat pensioenen nog eens vijf jaar niet worden verhoogd, moet van tafel. Dat kan alleen als er een pen sioenakkoord komt.'' En de oplossing lag er, bena drukt Wortmann. ,,Partijen waren het bijna eens over een nieuw pensioen, waarbij eerder verhoogd kan worden als het goed gaat. Dat betekent ook eerder korten als het minder goed gaat, dat moeten we er eerlijk bij vertellen. Het pensi oen wordt onzekerder. Maar de enige zekerheid die we nu hebben, is dat de pensioenen al tien jaar niet verhoogd zijn, en dat zal de komende jaren niet veranderen.'' De tijd begint te dringen om tot een oplossing te komen. Volgend jaar dreigen de pensioenen en aan spraken van miljoenen mensen bij pensioenfondsen PMT en PME al te worden verlaagd. ,,Het akkoord is belangrijk om het vertrouwen in het pensioenstelsel te herstellen." En het wordt ook wel eens tijd, vindt de voorzitter van het groot ste pensioenfonds, ,,Er wordt al tien jaar gepraat over een nieuw stelsel. Eerst was er de politieke discussie en toen de brede maat schappelijke discussie. Het was ook een thema in verschillende verkiezingen.'' Doorsneepremie Wortmann wijst erop dat de on derhandelaars het al over veel eens waren. Zo was er ook overeen stemming over afschaffing van de zogenoemde doorsneepremie. De enige zekerheid die we nu hebben, is dat de pensioenen al tien jaar niet verhoogd zijn Daarbij spaart een jongere deels voor het pensioen van de oudere deelnemer. Als de doorsneepre mie wordt afgeschaft, krijgen de jongeren meer pensioen voor hun premie, ouderen minder. Die ou deren steunden, toen zij jong wa ren, zelf wel de ouderen van toen. Om dat verlies goed te maken, is 60 miljard euro nodig, heeft het Centraal Plan Bureau berekend. De bonden willen eerst geregeld hebben wie voor die kosten op draait, voor er een pensioenak koord komt. Wortmann denkt dat het probleem oplosbaar is als fondsen voldoende speelruimte krijgen. ,,Het gaat bij de afschaf fing van de doorsneepremie vooral om een verdelingsvraagstuk. Er is geen gat van 60 miljard euro. De ene groep deelnemers krijgt 60 miljard euro minder opbouw, de andere groep krijgt 60 miljard euro extra opbouw.'' GO Als er niet snel een pensioenak koord komt, kunnen miljoenen pensioenen de komende jaren niet verhoogd worden. Dat is onverteerbaar, vindt Corien Wortmann, de voorzitter van pensioenfonds ABP. Het wordt hoog tijd dat de onderhande laars hun verantwoordelijkheid nemen en tot een akkoord komen. Peet Vogels Heerlen FOTO ANP -Corien Wortmann, voorzitter ABP Bas Langenberg werkt bij MamaLoes. Hij vindt open hiring een goed initiatief. foto mamaloes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19