0) \^m Internetbedrijf werft op onorthodoxe manier 18 Een sollicitatiebrief is niet nodig. Ook een cv of verklaring van goed gedrag hoeven werkzoekenden niet in te leveren. Iedereen die zijn naam op een lijst zet, krijgt een baan bij internetbedrijf MamaLoes. Kort Veiligheidssystemen vanaf 2022 verplicht in alle nieuwe auto's Alle auto's die vanaf 2022 op de Europese markt komen, moeten worden uitgerust met geavanceerde veiligheidsvoorzieningen. Onderhandelaars van het Europarlement en de EU-lidstaten hebben hierover een ak koord gesloten. Fabrikanten worden ver plicht onder meer intelligente snelheids assistenten, alcoholsloten en datarecorders standaard in te bouwen. Oud-Rabobaas: bonusjager levert Nederlandse economie weinig op De strenge Nederlandse bonusregels voor bankiers hebben amper nadelige effecten voor de economie. Bonusjagers in de financi- ele sector leveren de economie namelijk wei nig op, zegt Herman Wijffels, voormalig top man van de Rabobank. ING-topman Ralph Hamers stelde eerder dat de strenge regels een barrière vormen voor het aantrekken van financiële instellingen. Europarlement bestempelt Nederland als belastingparadijs Nederland is een belastingparadijs, vindt het Europarlement. Met Luxemburg, Malta, Ierland en Cyprus hoort het op een zwarte lijst van fiscaal foute landen. Het parlement stemde in Straatsburg in met een motie van PvdA'er Paul Tang (foto) om deze vijf EU- landen als belastingparadijzen aan te mer ken. De EU heeft een zwarte lijst voor belas tingparadijzen, maar daarop staan nu alleen landen buiten de EU. ONDERZOEK NAAR DOORSTART Bankroet voor drogisterijketen Op=op Voordeelshop Budgetdrogisterijketen Op=op Voordeel shop is failliet verklaard. De rechtbank in Assen heeft een curator aangesteld. Op=op zegt last te hebben gehad van uitdagende marktomstandigheden. Ook groeide het be drijf de laatste jaren hard, wat ten koste ging van de financiële stabiliteit. Het is nu aan de curator om te onderzoeken of er nog een doorstart in zit. woensdag 27 maart 2019 Randstad Arcelor Mittal e eerste geïnte resseerden stonden op de dag van de af trap om vijf voor negen al op de stoep, vertelt directeur Loes de Volder van MamaLoes: een man wiens cv telkens op de grote stapel belandt vanwege zijn leeftijd, een vrouw die gebrekkig Nederlands spreekt en een vrouw die wel werk heeft, maar voor te weinig uur. Iedereen die zich bij MamaLoes meldt, krijgt werk. Gegadigden hoeven alleen hun naam op een lijst te schrijven. Het internetbe drijf in Goirle, dat babyartikelen verkoopt, is het allereerste bedrijf in Nederland dat op deze onortho doxe manier mensen werft. ,,Het is eng, nee, spannend moet ik zeg gen, want je weet niet wie je krijgt, maar je gaat ze wel aanne men", zegt De Volder. Open hiring De methode heet open hiring en komt uit Amerika; specifieker, van het bedrijf Greyston Bakery, dat brownies bakt voor luchtvaart maatschappij Delta Airlines, de Amerikaanse supermarktketen Whole Foods en ijsfabrikant Ben Jerry's. De sollicitatieprocedure - of eerder het gebrek daaraan - is ontstaan uit het idealisme van op richter Bernie Glassman. De bak kerij helpt mensen die anders maar moeilijk aan de bak komen, aan werk. De slogan luidt: 'We ne men geen mensen aan om brow nies te bakken, we bakken brow nies om mensen te kunnen aanne men.' Al is MamaLoes een 'gewoon' commercieel bedrijf, ook dat biedt mensen banen aan als die niet de benodigde papieren hebben. Open hiring gaat wel 'een tandje verder' dan hoe MamaLoes het doet, maar De Volder weet uit ervaring dat je 'supergemotiveerde mensen' krijgt als je ze een kans geeft. Bas Langenberg (31) werkte in de gehandicaptenzorg, maar ver loor zijn baan door bezuinigingen. Bij MamaLoes mocht hij 4,5 jaar geleden na een lange zoektocht aan de slag. ,,Ik heb zelf gemerkt hoe lastig het is om werk te vinden als je niet de juiste opleiding hebt gedaan. Daarom vind ik open hiring een goed initiatief. Er is plek voor iedereen die bereid is om te wer ken." Langenberg is inmiddels op geklommen tot lijncoördinator. Hij zorgt ervoor dat het inpakpro- ces vlekkeloos verloopt. Jos Verhoeven, directeur van maatschappelijk ontwikkelaar Start Foundation, kwam een paar jaar geleden met Mike Brady van Het is spannend, je weet niet wie je krijgt, maar je gaat ze wel aannemen bakkerij Greyston in contact. De Amerikaanse koekfabriek zoekt een plek om zich in Europa te ves tigen. Het gaat om een industriële bakkerij, waar werk is voor zestig mensen. Verschillende steden hebben interesse getoond, maar Greyston zoekt óók bedrijven die zijn manier van werven willen overnemen. Verhoeven koppelde MamaLoes en Greyston aan elkaar. ,,Mama- Loes is het eerste bedrijf dat dit ex periment aandurft. De ervaring in Amerika leert dat er veel ontgoo chelde mensen zijn. Dat zijn bij- voorbeeld mensen met een crimi neel verleden die zich suf sollicite ren, en ouderen die aan de bak willen. Open hiring geeft hun een kans te laten zien wat ze kunnen." Er is ook een voordeel voor de werkgever, zegt Verhoeven. ,,We hebben te maken met een krappe arbeidsmarkt, en hiermee spreek je mensen aan die je anders zou missen." Zelf merkte hij wat het oplevert, toen hij in een wervings- oproep voor een controller de tekst 'een arbeidshandicap is een voor deel' erbij zette. ,,Vrijwel iedereen die solliciteerde, zei: 'Ik heb gerea geerd omdat ik me eindelijk wel kom voelde.' Een ander voordeel is het financiële plaatje, erkent Ver hoeven. Doordat mensen alleen hun naam op een lijst hoeven te zetten, is dat het enige wat de wer ving 'kost'. MamaLoes kan op deze nieuwe manier werk bieden voor 80 uur, omgerekend zijn dat twee fulltime banen. ,,Die gaan we invullen met veel meer mensen dan twee, want we gaan kijken hoeveel uur past bij de kandidaten'', legt De Volder uit. Net als bij Greyston geldt dat wie het eerst komt, het eerst maalt. Hoe hoger je op de lijst staat, hoe eerder je aan de beurt bent. Valt er iemand tussentijds uit, dan is de eerstvolgende op de lijst aan de beurt. Begeleiding Het inwerktraject van de nieuwe lingen verloopt zoals bij iedereen die begint bij MamaLoes. Ze krij gen uitleg in het magazijn over het logistieke proces, dat vaak begint met dozen stapelen of sluiten. Zij krijgen een halfjaarcontract met flexibele uren, voor het mini mumloon. MamaLoes begeleidt de werknemers. Via Start Foundation is een 'life coach' aangesteld voor degenen die kampen met privé- problemen. Dat er zonder reclame of media- aandacht op de eerste dag - maan dag 25 maart - al acht mensen voor het middaguur langs waren ge weest, stemt De Volder positief. ,,Ik heb alleen maar gemotiveerde mensen gezien." AKKOORD IN EUROPA STRENGE REGELS ZWARTE LIJST o GO Het biotechno logiebedrijf her stelde van de klap van maan dag. De bank wil een bankvergunning voor de VS. De uitzender ligt al dagen in de uitverkoop. UK De staalprodu cent was de grootste daler bij de hoofdfondsen. o sollicitatie toch EEN BAAN Marleen Luijt Goirle Loes de Volder. FOTO MAMALOES woord eelshop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18