Robine en Renske tóch beloond voor vinden bronzen veulen boldErm3n.nl Voor fantastische reizen! af. boldErman.nl NIEUWS 15 Weggestuurd bij Alliantie Nederland Rookvrij woensdag 27 maart 2019 Gabriël Sterk, de kunstenaar die 2000 euro zou hebben beloofd voor degene die het kunstwerk bij hem terug zou brengen, krijgt op sociale media veel hoon over zich heen. Fred van Engelen, vader van een van de meisjes, is overdonderd door alle aanbiedingen en reacties. ,,Het is leuk dat mensen meeleven. Hartverwarmend. Dat verwacht je niet.'' Van Radio 538 kregen de twee vindsters gistermorgen samen met hun andere familieleden een bezoekje aan de Efteling. Een voorstel voor een dagje naar het pretpark in Kaatsheuvel komt van Utrechter André van Schie. De ge meente, eigenaar van het bronzen paard, denkt na wat ze als gebaar van dank voor haar twee jeugdige inwoners kan doen. Het 80 kilo zware bronzen paard van kunstenaar Gabriël Sterk werd twee weken geleden gestolen van het schoolplein van basisschool De Graaf Jan in Montfoort. Robine en haar nichtje Renske zagen za- terdag tijdens het spelen op het schoolplein het beeld in de bosjes naast de school liggen. De meiden dachten dat zij in aanmerking kwamen voor de be loning van 2000 euro, die de kun stenaar in het vooruitzicht had ge steld. Maar Sterk liet bij nader in zien weten dat het bedrag bedoeld was als 'lokkertje' voor de dieven. ,,Ik wilde proberen te voorkomn dat het als schroot zou worden verkocht'', zegt de kunstenaar, die in Frankrijk woont. ,,Dit is al het derde beeld dat van mij in Neder land is gestolen.'' Het idee om de vinder 2000 euro aan te bieden, was een val, aldus Sterk. Afgietsel Utrechter Van Schie las gister avond op de website van deze krant het verhaal en nam contact op met de vader van een van de meisjes. ,,Zij hebben iets belang rijks gedaan door iets wat gestolen is, terug te brengen. Dat moet worden beloond.'' Van Schie roept de kunstenaar op om een afgietsel van het bronzen veulen te maken. ,,Als het kunstwerk je zo na aan het hart ligt, maak er dan een af gietsel van. Voor het geval het weer wordt gestolen.'' De geloof waardigheid van de kunstenaar heeft een deuk opgelopen, stelt hij. Sterk roept alle mensen die hem op social media uitschelden op 5 euro aan de meisjes geven. ,,Dat zou een meer vriendelijk gebaar zijn.'' Met name Wanda de Kanter werd de afgelopen vijf jaar het boeg beeld van de felle en succesvolle strijd tegen het roken. Met collega Pauline Dekker zette ze vijf jaar geleden Tabaknee.nl op, een on- derzoekssite waar onder meer ta bakslobbyisten en politici er soms flink van langs krijgen. De Kanter was ook de drijvende kracht achter de pogingen van advocaat Béné- dicte Ficq om de tabaksindustrie in Nederland voor de rechter te Longartsen Wanda de Kanter en Pauline Dekker gaan door met hun strijd slepen wegens poging tot zware mishandeling. Dat stond overi gens nooit ter discussie, wel som mige artikelen op Tabaknee.nl. ,,Hun aanpak is zeker succesvol geweest, maar wij hebben ge merkt dat 'de middenweg' ons vaak verder helpt'', zegt Mischa Stubenitsky van KWF Kankerbe strijding. ,,Waar wij soms onder handelden met mensen en goede gesprekken hadden, werd er over diezelfde personen op Tabaknee.nl negatief geschreven omdat ze in het verleden iets voor de tabaks lobby zouden hebben gedaan. Ge sprekken daarover hebben niet tot een oplossing geleid, dus hebben wij de financiering van Tabak- nee.nl stopgezet. Waar het kan, blijven we overigens samenwer ken.'' Een voorbeeld van de wrijving tussen Tabaknee.nl en Alliantie Nederland Rookvrij - een initia tief van de Hartstichting, KWF Kankerbestrijding en het Long fonds - was een artikel op Tabak- nee.nl over het vervangen van oud-Kamerlid Jolande Sap. Het was een oproep aan staatssecreta ris Paul Blokhuis (Preventie) om Sap te vervangen als voorzitter van de groep experts die voor het Na tionaal Preventieakkoord oplos singen bedenkt om het roken te rug te dringen. Sap was ook com missaris bij adviesorganisatie KPMG en zou vervangen moeten worden omdat KPMG 'dubieuze onderzoeken' zou doen in op- dracht van tabaksfabrikanten. Pauline Dekker zegt in een reac tie dat 'zij en Wanda toch enigs zins verbaasd zijn'. ,,Want we stre ven hetzelfde doel na. Ze zijn met name gevallen over dat van Jolande Sap, denk ik.'' Ze vindt dat organisaties zoals het Longfonds en de Hartstichting wel wat meer uitgesproken tegen roken mogen zijn, los van hun deelname aan Alliantie Nederland Rookvrij. Ook vinden de artsen het onlangs ge sloten preventieakkoord op som mige punten niet ver genoeg gaan. De artsen zijn niet van plan te stoppen met hun felle strijd. 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas 8 dagen Gerlos in het Zillertal Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Lourdes en de Pyreneeën 10 dagen Balatonmeer en Boedapest 10 dagen Rondreis Schotse Hooglanden en de Noordkust 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen 1099,- Antirookartsen te fel voor antirookclub Robine (l) en Renske en het gestolen beeld. foto marnix schmidt Artsen Wanda de Kanter (l) en Pauline Dekker. foto marco okhuizen De Montfoortse Robine van Engelen (8) en Renske Groenen dijk (9), die afgelopen week end een gestolen bronzen paard vonden maar hiervoor geen be loning ontvingen, krijgen van alle kanten kadootjes en uitjes aangeboden. René Cazander Montfoort De Alliantie Nederland Rookvrij heeft longartsen Wanda de Kanter en Pauline Dekker uit de koepel gezet. Het samenwer kingsverband vindt dat de twee artsen 'te activistisch en con fronterend' opereren. Victor Schildkamp Utrecht Vertrekdata: 22 apr 6 mei 3,24 I juni/29juli/26aug/9sept/14okt Vertrekdata: 18,25 mei 1,8,15, 22,29juni/6,13,20,27juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 4 mei 71,29 juni 13 juli/3,17,31 aug/21 sept/5 okt Vertrekdata: 6,13,20,27 mei HO, 17,24 juni1, 8,15,22,29juli etc. Vertrekdata: 29 april/27 mei/ 24 juni/22 juli/19 aug/16 sept Vertrekdata: 18 mei1,15,29 juni 13,27 juli/10,24 aug/7,21 sept. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15