'Ik heb het nooit meer geslikt' NIEUWS 13 GAZA VERGELDING woensdag 27 maart 2019 Het is een hype die al jaren hard nekkig standhoudt: de specerij kur kuma (geelwortel) die in de Aziati sche keuken wordt gebruikt, zou een geneeskrachtige werking heb ben op kanker. Curcumine, de werkzame stof uit kurkuma, zou in staat zijn om kankercellen op te rui men. Bewijs hiervoor werd in dier proeven gevonden. Reden voor veel borstkankerpa tiënten om extra veel van dit gele poeder over hun eten te strooien of capsules met kurkuma te slikken. ,,Veel patiënten redeneren: als je het ook kunt eten in een curry, kan het geen kwaad. Als het dan ook helpt tegen kanker, is dat mooi meegenomen. Maar daar komen wij van terug. Doe het niet", waar schuwt arts-onderzoeker Koen Hussaarts van het Rotterdamse Erasmus MC. De afgelopen twee jaar deed hij onderzoek onder zestien vrouwen met een hormoongevoelige borst kanker. Wanneer deze patiënten hun kankermedicijnen combineer- den met driemaal daags een capsule met kurkuma, werd de medicatie minder goed in het bloed opgeno men. ,,En dat is gevaarlijk. Als deze vrouwen namelijk te weinig medi catie binnenkrijgen, kan de tumor weer gaan groeien", legt Hussaarts uit. Hormoonremmers Zijn waarschuwing geldt voor borstkankerpatiënten met een tu mor die gevoelig is voor hormonen, zo'n veertienduizend vrouwen in Nederland. Gemiddeld slikken zij tot vijf jaar na hun ziekenhuisbe handeling nog hormoonremmers. Deze pillen - het bekendst onder de naam tamoxifen - moeten ervoor zorgen dat de eventuele achterge bleven kankercellen in het lichaam niet verder kunnen groeien of uit zaaien. Het zijn met name jonge, hoog opgeleide vrouwen die de kur- kuma-capsules bij de drogist ko pen. ,,Dat is verklaarbaar", zegt Hussaarts. ,,Dit zijn vrouwen die - cru gezegd - nog relatief veel tijd voor zich hebben. Zij zoeken naast hun therapie naar manieren om zo gezond mogelijk door het leven te gaan. Daar bij raad plegen ze Google, vragen tips aan anderen en lezen alles wat ze kunnen vin den over het onderwerp." De arts-onderzoeker behoort tot een speciaal team dat op zoek gaat naar de wisselwerking van voe dingssupplementen en kankerme dicijnen. Dierproeven toonden aan dat de combinatie van hormoon remmers en de gele specerij gunstig PATIËNT uitpakt. De werkzame stof van het kankermedicijn nam toe in het bloed van muizen. ,,Maar bij men sen is het helaas andersom", zegt Hussaarts. Omdat kurkuma snel wordt afge broken in het lichaam, nemen veel gebruikers het kruidenmengsel met zwarte peper in. Zwarte peper Tt zorgt voor een betere opname van kurkuma door de darm. Ook dit werd onderzocht in het Rotter damse lab, maar deze combinatie met hormoonremmers pakte nog ongunstiger uit. Michal Heger deed jarenlang onderzoek naar curcumine, de werkzame stof uit kurkuma, bij het AMC. Hij noemt de studie van zijn Rotterdamse collega's 'een su perbelangrijke vinding'. Toch vraagt hij om de specerij niet af te doen als 'waardeloos'. ,,Curcumine werkt niet genezend bij kanker. Dat is een doodzieke kankerpatiënt valse hoop geven, maar het kan bij verschillende kankersoorten ook bijwerkingen van de chemo ver zachten. Zoals misselijkheid en pijn." Wereldwijd Samen met twee onderzoekers werkt Heger - nu verbonden aan de Universiteit Utrecht en de Jiaxing Universiteit in China - aan een meta-analyse van circa driehon derd klinische studies over curcu- mine wereldwijd. Hij kan 'verklap pen' dat de stof wel degelijk een po sitief effect heeft op tal van andere aandoeningen, zoals artritis, pijn en zelf depressie. ,,In het geval van auto-immuunziektes als artritis is wetenschappelijk aangetoond dat curcumine de ontsteking in het li chaam vermindert", licht hij toe. Over een half jaar wil hij de uit komsten publiceren. GO Jongeren in Gaza be kijken de restanten van een gebouw waarin een organisatie van Hamas gehuisvest was. Het pand was een van de doelen die de Israëli sche luchtmacht in de nacht van maandag op dinsdag heeft gebom bardeerd in de Gaza- strook. De aanvallen golden als vergelding voor een raketaanval op Mishmeret, een plaats tientallen kilo meters ten noorden van Tel Aviv, afgelopen maandag. Daarbij raak ten zeven burgers ge wond. Als reactie op de Israëlische beschietin gen, vuurde ook Hamas weer raketten af op Israëlisch grondgebied. Hoewel er gisteren overdag een gevechts pauze was, laaide de strijd gisteravond op nadat opnieuw een raket vanuit de Gaza- strook was afgevuurd. FOTO AP Kijk op de site bij /video voor beelden van het conflict Erasmus MC: pas op met eten van kurkuma tegen kanker Onder borstkankerpatiënten leeft het idee dat het specerij kurkuma kanker kan bestrijden. Maar pas op, zeggen onderzoe kers van het Erasmus MC na een nieuwe studie. Dit kruid tast de werking van een veelgebruikt kankermedicijn aan. Hanneke van Houwelingen Rotterdam De 30-jarige Chifa* uit Rotter dam deed mee aan de studie van het Erasmus MC. ,,Ik was nog suf van de chemo's toen mijn ouders erover begon nen. 'Je moet kurkuma gebrui ken' zeiden ze. Kurkuma? Dat hielp tegen kanker. Ik zou nooit gekke tabletten slikken waarvan ik de werking niet ken. Ik werk zelf in de zorg, maar hiervan dacht ik: dat kan geen kwaad. Ik kende het uit de Marokkaanse keuken. Dus maakte mijn moe der thee van kurkuma en zwarte peper voor me. j Ik was nog maar 27 toen ik borstkanker kreeg. Ik had een knobbeltje in mijn borst ont dekt. In het zie kenhuis stond alles stil toen ik de diagnose kreeg. Ik had nog zo veel plannen. Zou mijn kindje opgroeien zonder moeder? Dat was mijn grootste angst. Maar ik vertrouwde op God. Alles komt op je pad om een reden. Er kwam een zware tijd. Ik dacht na de operatie en de chemo's alles te hebben gehad, maar het was nog niet klaar. Van de ta moxifen - hormoonremmers - veranderde ik van een jonge dame in een oude vrouw. Ik kreeg opvliegers, ging vervroegd in de overgang. Ondertussen bleef ik kurkuma slikken, omdat het de terugkeer op kanker ver kleint. Ik ben geschrokken van de uitkomst van het onderzoek. De kurkuma-capsules heb ik daarna nooit meer geslikt." De naam Chifa is gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13