II Zo mooi iSiEuropa EUWS 11 Kamer legt zich knarsetandend neer bij nieuwe Europese regels Regeringspartijen in de Tweede Ka mer leggen zich neer bij de waarschu wing dat Nederland de nieuwe Euro pese regels waarschijnlijk niet meer kan tegenhouden. Minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken noemt een poging tot blokkade in deze kwes tie niet alleen kansloos, maar acht die ook schadelijk voor Nederlandse be langen. Nederland verzet zich hevig tegen uitbreiding van de mogelijkheid om WW-uitkeringen mee te nemen naar een ander EU-land. In de praktijk komt de nieuwe regel erop neer dat bijvoorbeeld Poolse werknemers recht hebben om zes in plaats van drie maanden lang Nederlandse WW te krijgen in hun vaderland. Volgens Koolmees tart dit voorstel het 'rechtvaardigheidsgevoel', zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Neder landse uitkeringen liggen vaak hoger dan lonen in andere EU-lidstaten. Daardoor is er nauwelijks een prikkel om in eigen land actief op zoek te gaan naar werk en schiet bovendien de con trole daarop tekort. Het tv-programma Nieuwsuur be richtte onlangs dat slechts i procent van de Polen die hun WW-uitkering meenemen in hun eigen land werk vindt. De angst bestaat dat louche 'tus- senbureautjes' brood zien in de nieuwe regels en er een verdienmodel van willen maken. Koolmees spreekt van een 'graat in de keel', die niet uit te leggen is en bovendien schadelijk is voor de Europese Unie. Ook Duits land, Oostenrijk, Denemarken, België en Luxemburg zijn volgens Koolmees tegen het voorstel. Desondanks leggen deze landen het waarschijnlijk af tegen een blok van voornamelijk zuidelijke en oostelijke lidstaten, dat onder aanvoering van Frankrijk hartstochtelijk voorstander is van de nieuwe Europese richtlijn. Nederland heeft weliswaar de moge lijkheid om een 'noodremprocedure' te starten, maar die zal er volgens Koolmees slechts toe leiden dat de kwestie op het bordje van minister president Mark Rutte en collega-rege- ringsleiders komt. De stemverhoudin gen in deze Europese Raad zullen ech ter niet anders zijn dan nu het geval is. Deze noodremprocedure is nog nooit van stal gehaald. Bovendien zijn de geraamde extra kosten van 16 miljoen euro, op een to taal WW-budget van 3,6 miljard, niet van dien aard dat zo'n zwaar middel gerechtvaardigd is, meent Koolmees. Door toch aan de noodrem te trekken, zonder dat de kans groter wordt dat Nederland zijn zin krijgt, schaadt Nederland andere belangen, vreest Koolmees. Welke dat zijn, maakt hij niet duidelijk. Chagrijn De coalitiefracties, plus PvdA en GroenLinks, steunen Koolmees, al ste ken zij hun chagrijn niet onder stoelen of banken. ,,We moeten ons sociale stelsel beschermen en niet in de uit verkoop zetten'', stelt VVD-Kamerlid Dennis Wiersma. Volgens hem is een noodremproce dure 'mosterd na de maaltijd' en kan Koolmees zijn energie beter stoppen in maatregelen om 'uitkeringstoe- risme' tegen te gaan. Hij suggereert te sleutelen aan de WW-premie, die momenteel volledig door werkgevers wordt opgehoest. Ook zou volgens Wiersma de opbouw zo veranderd We moeten ons sociale stelsel beschermen en niet in de uitverkoop zetten kunnen worden dat je pas recht krijgt op een hogere WW-uitkering 'als je laat zien dat je hier mee wilt doen'. Daarnaast zou Koolmees moeten kij ken of er bij de hoogte van uitkeringen rekening kan worden gehouden met het prijspeil van het land waarin dit bedrag wordt uitgekeerd. In de Kamer klinkt ook kritiek op Koolmees. Volgens PVV-Kamerlid Leon de Jong doet de minister er in de praktijk niks aan om de richtlijn nog af te wenden. Hij vindt dat Koolmees 'ballen' moet tonen. Ook de SP vindt dat Koolmees alsnog alle middelen moet inzetten. ,,Deze trein rijdt op een muur af, trek aan de noodrem'', zo maant Kamerlid Jasper van Dijk. Kool mees is dat echter niet van plan. Rondreizen inclusief vliegreis, hotels, Nederlandssprekende reisleiding en excursies Kras.nl of bel 088-0885 886 woensdag 27 maart 2019 Nederland trapt niet op rem bij export WW-uitkeringen Polen of andere arbeidsmigranten uit de EU die in Nederland hebben gewerkt, mogen in de toekomst zes maanden WW in eigen land genieten. Nederland blijft mordi cus tegen deze plannen, maar is niet bereid om in Brussel aan de 'noodrem' te trekken. Laurens Kok Den Haag Arbeidsmigranten uit EU-landen, zoals deze Polen in Haaks bergen, krijgen straks een half jaar in plaats van drie maanden recht op WW in hun vaderland. -Dennis Wiersma, VVD-Kamerlid Kras.nl/38306 Kras.nl/38517 Kras.nl/35656 Kras.nl/62417 Kras.nl/62324 Prijzen per persoorf o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Venetië Florence Istrië Dalmatische kust Klassiek Griekenland Kleurrijk Madeira Grand Tour Schotland Met ook o.a. Cinque Terre en Pisa Toscaanse heuvels en wijngaarden Klantbeoordeling 8,0 Van Pula door naar Dubrovnik Wandelen bij de Plitvicemeren Klantbeoordeling 8,1 Mix van cultuur, natuur en historie Athene, Olympia, Delphi en meer Klantbeoordeling 8,5 Ruige kust, Fraaie vergezichten InclusieF 2 levada-wandelingen Nieuw bij Kras De Highlands en prachtige meren Met o.a. Edinburgh en Glasgow Rit over de Schotse 'Route 66'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11