II 10 NIEUWS IDAI HULPVERLENING De orkaan Idai veroorzaakte minstens zevenhonderd doden en een enorme ravage in Mozambique, Zimbabwe en Malawi. Unicef probeert gezinnen weer bij elkaar te krijgen. woensdag 27 maart 2019 Het is warm, lichamen verkeren in staat van ontbinding, het is naar de doden te bergen Edith Morch-Binnema is hoofd kin derbescherming van Unicef in Mo zambique. Ze beschrijft hoe tijdens de orkaan Idai vorige week ouders en kinderen elkaar zijn kwijtgeraakt: ,,Eerst is er die wind van 200 kilometer per uur, die daken wegblaast en bo men op huizen smijt. Er zijn daar nau welijks huizen met stevige construc ties. Dus iedereen rent naar buiten. Het is donker en de orkaan raast. Men sen raken gedesoriënteerd, rennen alle kanten op. In de paniek probeer je je kinderen bij je te houden, maar mid den in de storm komen daar die vloed golven nog eens overheen." Er zijn nu nog locaties waar 12 meter water staat, aldus Morch-Binnema aan de telefoon vanuit Maputo. Het geeft een idee van de overstromingen. Dro- nebeelden die gisteren werden ge maakt, tonen de streek bij de haven stad Beira als een gigantische delta. Verhalen doen de ronde over kinderen die zijn weggespoeld. ,,Als je een groot gezin hebt, zorg je dat je je kleinste op pakt, de anderen rennen met je mee. Maar of ze in de zelfde boom klimmen of in dezelfde boot stappen, weet je niet'', zegt Morch-Binnema. ,,We we ten dat 1,9 miljoen mensen het slacht offer zijn, onder wie een miljoen kin deren. Wij hopen 500.000 kinderen te bereiken. Het is op dit moment moei lijk aan te geven hoeveel kinderen hun ouders zoeken.'' Modderzooi Unicef-hulpverleenster Jolanda van Westering, die met haar gezin in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare woont, zegt aan de telefoon dat hulp organisaties ook bezig zijn met rouw verwerking. ,,Het is een enorme mod derzooi. Kinderen graven nog altijd zelf om hun ouders te vinden. Het is er warm, lichamen verkeren in staat van ontbinding, het wordt naar voor men sen die verantwoordelijk zijn om de INZAMELING doden te bergen. Maar die kinderen blijven zoeken naar hun ouders. Dan is het goed als je daar sociaal werkers hebt om ze bij te staan." Het drama speelt zich af in een van de allerarmste gebieden van Afrika. Dorpelingen vangen kinderen op met de beste bedoelingen, maar hebben geen idee hoe je met trauma's omgaat. Ook bestaat altijd het risico op seksu eel misbruik. ,,Kinderen zonder ou ders zijn bijzonder kwetsbaar. We hebben nog geen meldingen gekre gen, maar je weet uit ervaring dat dat een risico is", aldus Van Westering. Terwijl voedsel, medicijnen en kle ding nog steeds de hoogste prioriteit hebben in het immense gebied, zijn in samenwerking met andere organisa ties als Save the Children, de Kinder telefoon, het Rode Kruis en Plan Inter national inmiddels 32 sociaal werkers met helikopters naar moeilijk toegan kelijke plekken gevlogen. Die geven traumaondersteuning en registreren kinderen zonder ouders. Van Weste ring: ,,We proberen tenminste 1500 kinderen die hun ouders kwijt zijn, te bereiken." GO 'Kinderen graven zelf in de modder om ouders te vinden' Een helikopter bezorgt de eerste hulpgoederen. foto ap Getroffenen wachten op hulp in Nhamatanda. foto ap - Jolanda van Westering, hulpverleenster Unicef Bob van Huët Beira/Rotterdam Op Giro 7244 voor hulp aan Mozambique, dat is getroffen door orkaan Idai, is meer dan 1,3 miljoen euro binnengekomen. Het Nederlandse Rode Kruis denkt dat zeker 27,5 miljoen euro aan hulp nodig is. Inmiddels zijn 900.000 doses choleravaccin onderweg naar Mozambique. ®Kijk op de site bij /video Beelden uit het rampgebied in Mozambique Topdrukte in een ziekenhuis in de havenstad Beira. foto REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10