8 NIEUWS ONDERZOEK VS RUSSISCHE INMENGING Een opluchting voor Amerika: de president is géén verrader, stelt speciaal aanklager Robert Mueller vast. Trump zelf acht zich 'volkomen vrijgepleit'. Maar tegelijk blijft veel onduidelijk. Zes vragen over de conclusies van een onderzoek dat Washington twee jaar in zijn greep hield. 'Geen obstructie of samenspanning' TRUMP Is dat hele onderzoek zinloos geweest? Nee. Er bestonden zware verdenkingen en belangrijke vragen over de Russische manipulatie van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen en eventuele betrok kenheid van Trump en zijn mensen. Een alom gerespecteerde aanklager heeft daarom twee jaar lang nauwgezet onder zoek gedaan met een team van negentien juristen en veertig FBI-agenten. De con clusie: er is geen bewijs dat de president van de VS onder één hoedje speelde met de Russische overheid. Russen probeer den met team Trump samen te werken, maar de campagne accepteerde die hulp uit ongepaste hoek niet, stelt Mueller. Dat is vooral goed nieuws voor de Ver enigde Staten. Bovendien: Mueller heeft wel degelijk wandaden gevon den. Begaan door Russen, en door zes leden van Trumps entourage. Onder anderen zijn voormalige campagneleider gaat de cel in voor omvangrijke fraude en leu gens. Maar Trump heeft dus zelf niets misdaan? Er bestond géén sinister complot tussen Donald Trump en Vladimir Poetin, maar uit de brief van minister Barr over het Mueller-rapport weten we ook dat Muel ler Trump niet vrijpleit van belemmering van het onderzoek naar die kwestie. Mueller schetst de feiten, maar oordeelt niet. Het is Barr, een door Trump be noemde minister, die heeft besloten Trump daarvoor niet te vervolgen. Dat roept veel vragen op. En dat iets niet strafbaar is, betekent niet dat het politiek gezien acceptabel is. Zo weten we dat Trump de Russen openlijk aanspoorde e mails van Hillary Clinton te ste len en dat zijn zoon aanvan kelijk enthousiast re ageerde op een Russische advocaat met Kremlin- connecties die belas tende informatie aan bood. Trump probeerde ondertussen een ver gunning te krijgen voor een flat in Moskou en loog over de bouw plannen die hij maakte, terwijl hij in zijn cam pagne met Poetin flirtte. Hij is geen verrader, maar ook bepaald geen heilige. Wat betekent deze conclusie voor Trump? Dit kan wel eens het belangrijkste week end in zijn presidentschap zijn geweest. Hij is dan wel niet geheel vrijgepleit, maar de donkere lucht boven zijn Witte Huis is flink opgeklaard. Hij is verlost van een belangrijk blok aan zijn been en kan de onderzoeksresultaten gebruiken als wapen in zijn campagne om eind volgend jaar te worden herkozen. Hij hoopt dat hij op sympathie kan rekenen als - in zijn ogen - slachtoffer van een poging hem te ondermijnen. De politieke verdeeldheid in de VS zit zo diep, dat Muellers conclu sies weinig Amerikanen van mening zul len doen veranderen over hun president. Maar Trumps achterban heeft meer reden gekregen om ach ter hem te blijven staan. Er loopt nog een reeks andere onderzoeken naar Trump, zijn be drijf en zijn stichting, door justitie en door het Congres. Trump heeft nu munitie in handen gekregen om dat alles ook af te doen als fabels van politieke tegenstanders. dinsdag 26 maart 2019 GO 'Volkomen vrijgepleit', Karlijn van Houwelingen Washington DONALD TRUMP vindt dat hij 'volledig is vrijgepleit' nu de be langrijkste conclusies van het rapport van aanklager Robert Mueller naar mogelijke samen spanning met de Russen tijdens de presidentsverkiezing naar buiten zijn gebracht. „Geen sa menspanning, geen obstructie, volledige en totale vrijpleiting. Hou Amerika groot!'', schreef Trump in een tweet. Trump noemde het onderzoek van Mueller altijd al een heksenjacht. ,,Het is een schande dat ons land dit moest doorstaan'', zei hij. Robert Mueller: „Russische hulp niet geaccepteerd." foto getty images V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8