OZCAN AKYOL Forum wil praten, waarover is nog de vraag 6 GEZONDE VOEDING BEWUST ETEN Column Gisterochtend, toen ik de kinde ren naar de crèche had gebracht, stond mijn eigen moeder mok kend voor de deur, zeer ontevre den doordat ze had moeten wach ten. ,,We hadden helemaal geen afspraak'', probeerde ik nog. Het mocht niet baten. ,,Die kinderen moeten helemaal niet naar een op vang. Dat is niet goed voor hen.'' ,,Maar wat doe jij hier?'' ,,Houd je mond'', zei ze. ,,Doe de deur open.'' perfect onze verstandhouding: ik doe van alles en nog wat en zij vindt het allemaal even wanstal tig. Dat werd iets later, amper na dat ze haar jas had uitgetrokken, nog eens in de woonkamer beves tigd. Er waren herdrukken van mijn debuutroman bezorgd, een bewijs van succes. De boeken lagen slor dig op de ronde eettafel. Mijn moeder keek me misprijzend aan en vroeg: ,,Wanneer ga je eens écht werk zoeken, op een kantoor of zo?'' Afijn: de moeder de vrouw, dus. Ze is er altijd. Dat heeft te maken met haar hobby: schoonmaken. In principe is dat natuurlijk een godsgeschenk voor een jong gezin, maar mijn moeder scheldt ons al uit als er een vlekje op de jas van Mia (3) zit. Dan zegt ze dingen als: „Jullie zorgen helemaal niet goed voor dat meisje. Binnenkort heeft ze luizen. Stop haar in bad!'' En dat leidt dan weer tot allerlei verwijten over en weer. Eén van mijn stokpaardjes is: ,,Ik zeg ten minste elke dag dat ik van haar hou.'' De latente boodschap snapt mijn moeder niet. Ik moet de afgelopen dagen, dankzij de Boekenweek, vaak aan mijn verstandhouding met haar denken. Eigenlijk was onze relatie verwaterd. Totdat wij onze doch ter kregen: toen bleek een oma toch wel verdomd handig - als op pas. Sterker nog, zonder de groot moeders zouden we veel minder kunnen ondernemen dan we nu doen. De moeder de vrouw. Ze halen soms het bloed onder je nagels vandaan, maar zijn ook onmis baar. Die van mij was na twee uur klaar - het huis was gepoetst en blonk. ,,Dank je wel'', zei ik tegen haar, in alle oprechtheid. Ze ant woordde met: ,,Ik deed het niet voor jou, maar voor mijn kleinkin deren. En scheer die baard eens van je hoofd, zwerver.'' Ze kon me wel beledigen, maar ik wist beter. Mijn moeder vroeg: 'Wanneer ga je eens echt werk zoeken' Biologische producten worden elk jaar betaalbaarder. Niet zo verwonderlijk: er is steeds meer vraag naar. Het assortiment wordt ook alleen maar groter. Klanten van de ecowinkel gaan net zo makkelijk naar de Albert Heijn. Nederlandse consumenten zijn meer biologische producten gaan eten. Over het eerste halfjaar van 2018 bedroeg de stijging 7 procent, blijkt uit cijfers Bionext, de bran chevereniging van producenten van biologische producten. Vol gens Bionext kopen consumenten al jaren achter elkaar meer biologi sche producten. De jaarcijfers zijn over een maand of twee bekend. De groei zit bij de supermarkten, de kleinere winkels hebben het moeilijk. Albert Heijn laat weten dat het biologische aanbod de afgelopen jaren 'behoorlijk is gegroeid'. ,,We hebben op dit mo ment ongeveer 1600 biologische artikelen'', meldt de woordvoer der. Dat heeft gevolgen voor de biowinkels. Die zien hun omzet sinds 2015 stagneren en zelfs iets teruglopen, weet Bionext. De klei nere biowinkels hebben het het moeilijkst. De grote ketens zoals Ekoplaza en Odin weten hun omzet met moeite vast te houden. Dat heeft te maken met het gedrag van klanten, zo laat de woordvoerder van Bionext weten. „Consumen ten vinden het fijn om hun bood schappen in één winkel te doen. Als ze dan in de supermarkt zijn, dan nemen ze die biologische producten mee in plaats van naar een speciaalzaak te gaan." Het aanbod neemt ook toe, hoewel je gangbare en biologi sche producten niet zomaar met elkaar kunt vergelijken, vindt Bi onext. ,,Bij biologisch gaat kwali teit voor de echte prijs, het doel is niet om producten steeds goed koper in de schappen te leggen. Dat is niet toekomstbestendig'', zo stelt Bavo van den Insert, di recteur van Bionext. Zijn bood schap: als je als consument op de kleintjes moet letten, koop dan groente en fruit van het seizoen, eet minder vlees en gooi zo min mogelijk weg. ,,Een WhatsAppgroepje om de voortgang van de formatie te be spreken? Dat lijkt me geen goed idee.'' Cees Loggen, frontman van de VVD in Noord-Holland, laat het idee van Forumlijsttrekker Johan Dessing nog even op zich inwerken. ,,Nee, daar zijn wel andere manie- ren voor. We zijn collega's, geen vrienden.'' Een van de ambtenaren in de zaal staat op en richt zich tot Dessing. ,,Wij kunnen dat allemaal voor u regelen. Daar zijn wij voor.'' Alle fractievoorzitters zijn deze maandag door Forum voor Demo cratie uitgenodigd om naar het sta tige provinciehuis aan de Dreef in Haarlem te komen. Niemand weet wat de bedoeling is: meer dan een tijd en een locatie kregen ze niet. Ze hebben Forumlijsttrekker Johan Dessing niet eerder ontmoet. Al snel blijkt dat Forum zijn rol serieus neemt. Een deel van de lan delijke partijtop is aanwezig - Henk Otten, de lijsttrekker voor Forum in de Eerste Kamer, en landelijk par- tijwoordvoerder Jeroen de Vries. Net als in Zuid-Holland, waar Hans Wiegel de kar trekt, is een promi nente informateur gestrikt: de voormalige Schiphol- en havenbaas Hans Smits. Dossiers Dessing stelt zich op als een nieuw komer, die nog niet weet hoe het al lemaal werkt, maar graag met de andere partijen wil samenwerken. Voor vragen over zijn plannen ver wijst hij naar de website van Fo rum, waarop een lijstje met een aantal punten staat. En, zo geeft hij ruiterlijk toe, van de meeste dos siers weten hij en zijn partij nog niet zo veel. Het ergert de andere partijen dui- delijk. Hoe moeten ze nou met de informateur gaan praten als ze niet weten wat Forum met de lokale snelwegen wil? Hoe het de toe komst van de woningbouw ziet? ,,Ik vind het bijna beledigend'', zegt Ilse Zaal van D66. „Uiteindelijk zitten we hier voor de burgers van Noord-Holland en moeten we voor hen aan de slag.'' Cees Loggen van de VVD stelt dat Dessing niet goed voorbereid leek. De gastheer zelf zegt na de bij eenkomst tevreden terug te kijken op de middag. ,,Ik weet niet of de voorbereiding beter had gekund. Het belangrijkste is dat de infor mateur aan de slag kan. Al doende leert men, ik ben blij met het resul taat.'' i'jf "i i"" IIIIHIIM' dinsdag 26 maart 2019 GO y @OzcanAkyol Moeder De Boekenweek is begonnen. Deze editie kent een bij zonder thema: 'De Moeder de vrouw'. Het dialoogje symboliseert Biologisch eten populairder: vooral supers profiteren Ellen den Hollander Delft Forum voor Democratie zet deze week de eerste stappen in de provinciehuizen. In Noord Holland is de nieuwkomer de grootste, en neemt de partij het voortouw in de onderhandelin gen voor een nieuwe coalitie. De aftrap was wat onwennig. Sander van Mersbergen Haarlem JlipuiilMil 11 Woordvoerder Jeroen de Vries en lijsttrekker voor de Eerste Kamer Henk Otten. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6