t 'Sluiting bieb in Axel uit de lucht gegrepen' m Aangevoerde grond voor golfbaan is niet schadelijk 7 DUURZAME ENERGIE WESTDORPE Peter Verhelst uit Westdorpe zegt het terloops in het Engels. I have a dream. Zijn droom is een zonnepark van ruim 30 hectare waarvan de hele omgeving kan profiteren. 'Stem and ride- zone' bij het stadhuis Hulst Verhelst woont aan het noordelijke stuk van de Molenkreek. Vanuit zijn woning kijkt hij over het water uit. ,,Dat gaat nooit vervelen." Rich ting het oosten heeft hij uitzicht op een (nog) kale polder en de ver dubbelde Tractaatweg. Het is zijn land, dat hij deelt met zijn zus. Verhelst heeft er zelf jarenlang op geboerd, maar sinds tien jaar ver huurt hij het. Zelf werkt hij bij staalbedrijf ArcelorMittal even ten zuiden van Zelzate. ,,Ik maak er elke werkdag de fietspaden schoon met een veegmachine." Boomgaarden Het biedt hem voldoende tijd om na te denken. ,,Vroeger waren hier veel boomgaarden", mijmert hij. ,,Allerlei dieren vonden daarin dekking; fazanten, patrijzen, ko nijnen, hazen. Veel meer insecten had je toen ook. En moet je nu kij ken. Het is de vooruitgang, ik weet het, maar er zijn nauwelijks meer dieren te bekennen. Waar moeten ze ook schuilen? Achter een lan taarnpaal of verkeersbord?" Zo is Verhelst al filosoferend op het idee gekomen ruim dertig hec tare van zijn land beschikbaar te stellen voor een zonnepark, ruw- weg tussen het noordelijke deel van de Molenkreek en de Tractaat- weg. Het is alweer drie jaar gele den dat hij erover na is gaan den ken, toen het dichtdraaien van de gaskraan in Groningen voor het eerst ter sprake kwam en de kli maatdiscussie voluit losbarstte. ,,En", bekent hij eerlijk, ,,ik wil mijn kinderen ook iets nalaten. Aan geld alleen heb je niet zo veel. Zo'n zonnepark brengt een mooi rendement op zonder sores." Akkerbloemranden Het bijzondere aan Verhelsts plan is hoe hij het zonnepark wil inkle den. Hij is erover in overleg ge- Een mooiere plek voor een zonnepark dan het zonnigste dorp is er niet weest met Het Zeeuwse Land schap. Het zonnepark moet aan alle kanten worden omzoomd met kleurrijke, fleurige akkerbloem- randen.Bosjes waarin dieren dek king kunnen vinden, horen er ook bij. ,,En fazanten, patrijzen, konij- nen en hazen kunnen natuurlijk onder en rond de zonnepanelen hun gang gaan", stelt Verhelst zich voor. ,,Goed schrikdraad zal vos sen uit de buurt houden." Wandelpad Westdorpe moet er ook van kun nen profiteren. Verhelst wil een goed toegankelijk wandelpad rond de noordelijke Molenkreek aanleg gen met bankjes en vissteigers voor de lokale sportvisvereniging Plat Zak. Inwoners moeten kun nen deelnemen in het zonnepark. ,,Zodat ze niet zelf zonnepanelen op hun daken hoeven te leggen." Verhelst denkt eraan de groene energie te leveren aan glastuin bouwers bij Westdorpe. ,,Ze schrijven duurzaamheid hoog in het vaandel. Binnenkort praat ik met hen." Verhelst heeft zijn plan onlangs in de dorpsraad gepresenteerd. De reacties waren volgens hem be hoorlijk positief, heel anders dan op de bouw van windturbines in de buurt. Zaterdag 6 april is ieder een bij hem op zijn boerderij aan de Kreekdreef 1 welkom om ken nis te maken met zijn droom, van 14.00 tot 16.00 uur. Verhelst: ,,Een mooiere plek voor een zonnepark is er toch niet dan Westdorpe, het zonnigste dorp van Nederland." HULST Een 'kiss and ride-zone' moet er komen bij het stadhuis in Hulst. Dat stelt de fractie van HulstPlus. De partij zegt tijdens de ver kiezingen van vorige week klach ten te hebben ontvangen van Hulstenaren die stemden in het stadhuis, maar moesten betalen om te parkeren. Volgens Hulst- Plus mogen stemmers niet extra op kosten worden gejaagd en zou de opkomst zelfs toenemen als parkeren bij het stembureau gra tis is. De 'kiss and ride-zone' is een toespeling op de 'kiss and ride-zones', bij festivals, scholen en stations, waar bezoekers wor den afgezet zonder te parkeren. OOSTBURG Zorgen over de kwaliteit van de grond waar mee de golfbaan in Oostburg wordt uitgebreid, zijn niet no dig. Die verzekering krijgt de Sluise gemeenteraad van het college van B en W. Golfdomein Brugse Vaart heeft een 18-holes golfbaan en breidt uit met een 9-holes baan. De gemeente Sluis wil daaraan meewerken en afge voerde grond leveren die vrij komt bij eigen bouw- of graaf werkzaamheden. Die grond is niet schadelijk voor mensen, maar hergebruiken op de golf baan mag niet zomaar. Daar- voor moet het bodembeleid worden aangepast. Veertig procent van de grond komt ergens anders vandaan: van particuliere projecten en uit een Belgisch depot. Meer dere fracties in de Sluise raad spraken hun zorgen uit over de kwaliteit en hoe wordt aange toond dat de grond schoon is. Als grond in Europa wordt af gegraven en vervoerd, is een kwaliteitscertificaat verplicht en ook worden monsters ge nomen, laten B en W weten. De plannen voor het aanpas sen van het bodembeleid lig gen voor zes weken ter inzage. Rudi Crombeen, directeur van Bi bliotheek Zeeuws-Vlaanderen, laat dit weten in reactie op uitlatingen van leden van de stadsraad Axel vo rige week in deze krant. Gealarmeerd door het beperken van de openingstijd van de ge meentebalie in Axel stelde Stefan Wiedenhof, penningmeester van de stadsraad, dat de bibliotheek op termijn ook uit Axel zou kunnen verdwijnen. De opening van een moderne, nieuwe bibliotheek op de Kop van de Noordstraat in de Terneuzense binnenstad zou volgens hem 'een uitgelezen moment' zijn. Crombeen heeft dit even laten bezinken, gisteren belde hij erover. ,,Ik heb geen idee waar ze dat van daan halen, maar er klopt absoluut niets van. Ik heb het nog gecheckt bij de gemeente en ook daar wordt er helemaal niet over nagedacht. We zouden ook wel gek zijn om de bibliotheek in Axel te willen slui ten. Axel is de derde grootste woon kern van Zeeuws-Vlaanderen, na Terneuzen en Hulst." dinsdag 26 maart 2019 VL 'Met een zonnepark laat je iets na' Harmen van der Werf Westdorpe Peter Verhelst bij de zonnepanelen die hij al bij zijn huis heeft staan. Het moeter er nog veel meer worden. foto boaz timmermans -Peter Verhelst Het is volkomen uit de lucht ge grepen dat Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen de vestiging in het voormalige stadhuis van Axel zou willen sluiten. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62