Tholenaren juichen niet voor zonneparken Gemeentebelang wil nog steeds niet mét de wethouder in vertrouwenscommissie 7 90 JAAR LEWEDORP VOORBEREIDINGEN Loop basisschool De Leeuwerik in Lewedorp binnen en je merkt het gelijk: het dorpsjubileum (90 jaar) leeft. Alle leerlingen werken mee aan het project, dat morgenavond gepresenteerd wordt. Aan zijn tafeltje is Bruce de Kooning uit groep 8 bezig om zijn huis te reproduceren. Op schaal, weltever staan. ,,Je kunt het herkennen aan de schuur en aan de twee bomen", zegt hij. ,,Die staan in de voortuin in de Tarwestraat, in de nieuw bouwwijk." Hij wuift in een be paalde richting. ,,Ik denk dat je het wel herkent als je er langsrijdt." Het huis van Bruce en dat van de andere leerlingen komt op een mega-plattegrond van vier bij vijf meter te staan. Zo maken ze het complete dorp na als een soort Le- wedorps Madurodam. McDonalds Ook Jasmyne Vermue is met lijm en papier in de weer om haar huis te knutselen. ,,Ik ben er alleen niet zo tevreden over. Het lijkt net op een McDonalds." Rietjes en ijs- stokjes liggen op tafel, om ge bruikt te worden voor de schaal modellen. Zo verrijzen er hier en daar trampolines in tuinen en staat er ergens zelfs een vlieg tuigje. Zo zijn er meer opdrachten die morgen gepresenteerd wor den, legt leraar Richard Driedijk uit. ,,Groep 7 en 8 maken ook een artikel voor in een krant. Dat kan een interview zijn of kruiswoord raadsel." Luuk van Bas, die tegenover Bruce zit, is toevallig bezig aan zijn bijdrage voor de krant. Het wordt een strip over de Lewe- dorpse vlag, vertelt hij. Bruce koos ervoor de geschiedenis van de plaatselijke voetbalvereniging Lebo en de carnavalsvereniging te De informatie heb ik van websites en ik heb m'n vader gevraagd beschrijven. ,,De informatie heb ik van websites en ik heb m'n vader gevraagd. Die weet er vanaf. En hij zit in de Raad van Elf." Geschiedenis is ook terug te zien op de 3D-tekeningen die de leerlingen hebben gemaakt. ,,Ze kregen de opdracht om een oud gebouw na te tekenen van een foto", zegt Driedijk. Nevenvestiging Het oude spoorgebouw, de katho lieke kerk, de spoorlijn zelf... Alle maal behoort het tot de creaties. Luuk vertelt dat hij geleerd heeft over de oude gebouwen in het dorp, en over winkels die er vroe ger waren. ,,Mijn ouders kennen die nog wel." Ondertussen hebben de kleu- ters hun speelhoek een eindje ver der omgetoverd tot bedrijventer rein. McCain en Attent - compleet met kassa - hebben er plots een 'nevenvestiging'. ,,De hele school doet dus mee", legt directeur Her man van den Dries uit. Meester Richard vist nog een stapel foto's van zijn bureau. ,,Ie- dere leerling moest een foto ma ken van zijn lievelingsplek in het dorp. Daar zit van alles tussen: van voetbalveld tot bank in de woon kamer. En hier, iemand bij het plaatsnaambord. Omdat dat het begin van Lewedorp is!" KAPELLE Gemeentebelang doet niet mee aan de vertrou wenscommissie voor een nieuwe burgemeester in Ka- pelle. Een hernieuwde poging daartoe van voorzitter Siwart Mackintosh heeft daar geen ver andering in kunnen brengen. „Gemeentebelang (GB) vindt het niet acceptabel dat een wet houder als adviseur deel uit maakt van de commissie", deelde Mackintosh onlangs mee. ,,En daarin zijn zij niet van mening veranderd." Voor GB is de rol van wethou der Jon Herselman inderdaad cruciaal. ,,Deelname van een wethouder van de grootste par tij is geen goed idee vanwege de verhoudingen die daarmee ont staan", vindt GB-raadslid Jordy van Leeuwen. 'Niet gemotiveerd' De reden om niet met Hersel- man in zee te gaan ligt volgens Van Leeuwen aan de wethouder zelf. ,,Hij heeft immers aangege ven niet met onze fractievoor zitter (Peter Ganseman) te wil len samenwerken. Wij zijn daardoor niet gemotiveerd om naar zijn adviezen te gaan luis teren." Volgens Van Leeuwen zijn er andere oplossingen. ,,De gemeentesecretaris bijvoor beeld. Die maakt deel uit van het college, kent het ambtelijk apparaat en is politiek onafhan kelijk. Of desnoods een andere wethouder." Volgens Mackin tosh zou de raad dat moeten be slissen:: ,,De raad heeft besloten om een wethouder te benoe men als adviseur. Het is dus ook aan de raad om daar eventueel een wijziging in aan te bren gen." Maar Van Leeuwen zegt dat GB helemaal niet over de benoeming heeft mee kunnen praten. ,,Het was al besloten in een overleg waar wij geen deel van uitmaakten." THOLEN De manier waarop de ge meente Tholen omgaat met plan nen voor zonneparken en meer windturbines, wordt niet met ge juich begroet. Dat bleek gister avond wel bij de vergadering van de commissie Ruimte. Tholen wil over zes jaar minstens 25 procent van de energievraag duurzaam opgewekt hebben. Hoe dat gehaald kan worden, werd be sproken in een zogeheten discus sienotitie. De publieke tribune bleek niet groot genoeg voor de ruim 150 be zoekers, waardoor extra stoelen bij geplaatst werden in de raadszaal. Onder hen inwoners van de Schakerloopolder, die via twee in- sprekers hun ongenoegen kenbaar maakten over de mogelijke komst van meer dan één zonnepark in de buurt van de Ceresweg. Volgens hen worden die plannen niet on dersteund door omwonenden. Daarnaast was er ook een flinke delegatie die de stichting Vijf is Ge noeg ondersteunde. Met meegetor- ste mini-windmolens en protest borden ('We zijn pas blij met nix erbij') ageerden zij tegen voorgeno men uitbreiding van windmolen park Noordpolder bijSint-Maar tensdijk. dinsdag 26 maart 2019 BE Dorpsjubileum leeft in De Leeuwerik Michiel Bouwman Lewedorp -Bruce de Kooning De raad neemt donderdag 4 april een besluit over het energiebe leid. Jasmyne Vermue, Daphne Vermeulen en Yente Tesselaar van basisschool De Leeuwerik werken aan een project in het kader van '90 jaar Lewedorp'. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60