Soepeler ontslag snel in Eerste Kamer Wat doet nieuwe senaat met pensioendeal? Problemen in jeugdzorg zijn onverminderd groot 4 BREXIT DE TUSSENSTAND Na weer een koortsachtige dag in de Britse politiek is een ding duidelijk: niemand weet hoe het gaat aflopen met de brexit. De strategie van premier May is totaal onduidelijk, en het lijkt erop dat ze hoopt dat de talrijke tegenstanders van haar brexitdeal vanzelf tot inkeer komen. Nog precies negen keer komt de Eerste Kamer bijeen voordat op dinsdag 11 juni de samenstelling verandert en de regeringspartijen hun meerderheid kwijt zijn. In to taal liggen er 39 wetsvoorstellen in de senaat die al door de Tweede Kamer zijn aangenomen. De meeste daarvan zijn door de 150 collega's 'aan de overkant' zonder veel discussie of als hamerstuk af gedaan. Ook in de Eerste Kamer zullen deze voorstellen daarom op weinig bezwaren stuiten, de nieuwe verhoudingen brengen daar geen verandering in. Maar er liggen ook een paar wetsvoorstellen in de Eerste Ka mer waarvan het lot onzeker is ge worden door de uitslag van de Pro vinciale Statenverkiezingen. Een voorbeeld daarvan is de Wet ar beidsmarkt in balans, dat onder meer de ontslagregels versoepelt en flexwerk duurder maakt. De WAB, zoals het voorstel op het Binnenhof wordt afgekort, be helst een van de belangrijkste her vormingen uit het regeerakkoord van Rutte 3. In de Tweede Kamer stemden alle linkse partijen, onder aansporing van de vakbonden, echter tegen. Als het kabinet straks RUGDEKKING Samenstelling Eerste Kamer zaken wil doen met PvdA en/of GroenLinks kan de WAB heel goed inzet worden van de onder handelingen. Dat risico wil het kabinet liever voorkomen. En dus besloot de huidige Eerste Kamer vorige week, niet toevallig een dag voor de ver kiezingen, dat men nog vóór de wisseling van de wacht over de wet wil stemmen. De nieuwe Eer ste Kamer heeft dan het nakijken. Opvallend is deze keuze wel: in i Het lot van enkele wetsvoorstellen is door de verkiezingen onzeker geworden de Tweede Kamer stemden de SGP en Forum voor Democratie als enige oppositiepartijen dit voor jaar wél voor de WAB. De coalitie partijen willen het lot van de her vorming kennelijk liever niet in handen leggen van de - vermoe delijk - dertien nog te verkiezen senatoren van Forum. Spannender Misschien nog wel spannender is wat de regeringsfracties in de Eer ste Kamer gaan doen met het voorstel om de rente op studiele ningen te verhogen. In de Tweede Kamer kreeg deze maatregel slechts de krapst mogelijke steun van de vier regeringspartijen. Wil de coalitie dit voorstel ook in de Eerste Kamer aangenomen krij gen, dan is dus haast geboden; in de nieuwe senaat lijkt de rentever hoging sowieso kansloos. Maar snelheid is in dit geval geen garantie voor succes: drie van de vier regeringspartijen zitten zelf in hun maag met het omstre den plan uit het regeerakkoord. De behandeling werd al over de Pro vinciale Statenverkiezingen heen getild, omdat met name de D66- fractie nog veel vragen zei te heb ben. De leden van CDA, Christen Unie en D66 worden vanuit hun achterban opgeroepen tegen te stemmen. De regeringsfracties staan nu voor de keuze: trotseren zij de le den door toch in te stemmen, ke ren ze zich tegen een maatregel uit het regeerakkoord óf laten ze de verwerping over aan de hongerige leeuwen in de nieuwe Eerste Ka mer. Voor een coalitie die hoe dan ook op zoek moet naar steun bij de oppositie kan een dergelijk zoen offer wel eens een aantrekkelijke optie zijn. Rente DEN HAAG Er is nauwelijks ver betering in de zorg voor kinde ren. Ze staan lang op wachtlijsten als ze acute zorg nodig hebben en zitten onverminderd thuis omdat er geen goede plek op school is. Dat constateert kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer. De kinderombudsvrouw hoort schrijnende verhalen, van tieners die geen hulp krijgen terwijl ze suï cidaal zijn. Of van kinderrechters die minderjarigen naar een geslo ten instelling verwijzen, omdat er geen goede zorg voor ze is. Kalver- boer: ,,Er gaat veel geld in de jeugd zorg om, maar we moeten ons af vragen of dat goed wordt besteed.'' Met de overheveling van de jeugd- zorg naar gemeenten moest de zorg voor kwetsbare kinderen verbete ren. Hulpverleners zouden dichter bij de gezinnen komen en daardoor sneller problemen signaleren. Vier jaar later zijn de problemen onver minderd groot. ,,Er zitten soms tig organisaties aan tafel om de proble men van een kind te bespreken, maar niemand hakt een knoop door. En vervolgens krijgt het kind niet de zorg die het nodig heeft", constateert Kalverboer. Ook de in voering van passend onderwijs werpt te weinig vruchten af. Volgens Kalverboer zijn zorgver leners te veel bezig met administra tieve rompslomp, terwijl kinderen behoefte hebben aan aandacht. dinsdag 26 maart 2019 GO Coalitie benut nog even nipte meerderheid De regeringspartijen willen de nieuwe ontslagregels, waar links tegen te hoop loopt, snel door de Eerste Kamer loodsen nu ze daar nog een meerder heid hebben. In dat geval wordt net op tijd een van de grootste hervormingen uit het regeerak koord veiliggesteld. Grote vraag is wat met de hogere rente op studieleningen ge beurt. Laurens Kok Den Haag 1 mHarawBsi PVV 9 50+ 2 SGP 2 PvdD 2 SP 9 GL 4 PvdA 8 CU 3 D66 10 CDA 12 VVD 13 FvD 13 - 38 - meerder heid PVV 5 50+ 2 SGP 1 PvdD 3 SP 4 GL 9 PvdA 7 CU 4 D66 6 CDA 9 VVD 12 Nu Vanaf 27 mei De nieuwe samenstel ling van de Eerste Kamer kan een pensi oenakkoord maken of breken. PvdA-leider Lodewijk Asscher heeft al gezegd dat hij graag meewerkt aan een op lossing, maar de vraag is of zijn partij straks genoeg zetels levert om de coalitie na de Eerste Kamerverkiezin gen op 27 mei aan een meerderheid te helpen. Officieel onderhandelt het kabinet met de so ciale partners, maar de vakbonden hebben pre mier Rutte en minister Koolmees van Sociale Zaken expliciet ge vraagd om politieke rugdekking. Daarbij wordt met name gekeken naar links: GroenLinks, SP en PvdA. Dit linkse drietal sprak in het najaar af geza menlijk op te trekken, maar inmiddels heeft de SP dit verbond al dan niet tijdelijk verla- ten door steun te geven aan een voorstel van 50Plus om de reken- rente tijdelijk te verho gen. Daardoor zouden pen sioenfondsen in één klap uit de zorgen zijn en zelfs indexatie mo gelijk worden. Ook Forum voor Demo cratie stemde in de Tweede Kamer voor zo'n renteverhoging. GroenLinks en PvdA echter niet, omdat zij de herverdeling die deze maatregel tot ge- volg heeft niet eerlijk vinden voor jongere ge neraties. Zij willen vooral dat het kabinet ervoor zorgt dat men sen die nu helemaal niet of nauwelijks pen sioen opbouwen, zoals zzp'ers, dat alsnog gaan doen. Door de uitslag van de Statenverkiezingen kunnen zij die eis ver stevigen: zonder steun van één van de linkse partijen lijkt een pensi oenakkoord sowieso ondenkbaar. May wil wijken, De Britse premier May durft het niet aan haar deal voor een derde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4