EU-subsidie voor onderzoek naar megaparking Genoeg an genade 8 ZEELAND Streektaal Voor een onderzoek naar de bouw van een hightech parking voor ruim 250 vrachtwagens in het Sloegebied krijgt havenbedrijf North Sea Port een Europese subsidie van 800.000 euro. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat maakte gisteren be kend dat ook North Sea Port een graantje meepikt van de 23 miljoen euro die Brussel dit jaar voor Neder landse infrastructuurprojecten be schikbaar stelt. Het havenbedrijf deed vorig jaar samen met de HZ University of Applied Sciences al een verkenning. Daaruit bleek dat een slimme en 'groene' megapar- keerplaats kansrijk is. Nu parkeren vrachtwagens op di verse plekken in het havengebied, en deels ook op terminalterreinen van bedrijven. Als zo'n innovatief ont vangstplein met in totaal 254 plaat sen er komt, moeten alle vrachtwa gens daar parkeren. De 'Central Gate' zoals hij in vaktermen heet, wordt zeven hectare groot en krijgt verschillende functies. Het is een voorpost waar een chauffeur zich via een biometrische scanner kan aan melden bij bedrijven. Op afroep kan de trucker zijn lading er afleveren of ophalen. Dat voorkomt files bij be drijven. Ook kunnen chauffeurs er pauzeren en overnachten, want er komen onder meer een restaurant, sanitair, tankstation en truckwasse- Acht ton subsidie voor onderzoek naar een hightech parking voor ruim 250trucks in het Sloegebied rette. Ook kan het dienen als uitgif tepunt voor biometrische kaarten en als plaats voor ladinginspecties en veiligheidsinstructies. Doel is het parkeerterrein uit te rusten met laadpalen voor elektri sche voertuigen. Het terrein kan ook worden ingericht voor platoontruc- king: een trein elektrische vracht wagens waarbij in de eerste truck nog wel een chauffeur zit en de rest zelfrijdend is. kiezingsuitslag, die gisteren is bekendgemaakt. Om met voor keur te worden gekozen, moest een kandidaat 1096 stemmen ha len. Afgezien van de lijsttrekkers haalden acht kandidaten deze drempel. Zes van hen stonden zo hoog op de lijst dat ze toch al wa ren gekozen. Steur en Bos haal den op eigen kracht een zetel. Dat gaat ten koste van respectie velijk Mark Faasse en Xander Eversdijk. 1 Er werden vorige week woens dag in Zeeland in totaal 170.972 geldige stemmen uitgebracht. CDA-lijsttrekker Jo-Annes de Bat kreeg de meeste stemmen (18.375); Dirk Bijl, nummer 41 op de lijst van Partij voor Zeeland, de minste (4). De populairste niet-lijsttrekker was Maaike Walraven-Janssen van Groen Links. Zij vergaarde 2471 stem men. Lijsttrekker Ruim 62 procent van de Zeeuwse kiezers stemde op de lijsttrekker. Bij de SGP (78 procent), Forum voor Democratie (70 procent) en CDA (66 procent) was dat het hoogste. Bij GroenLinks (44 pro cent), Partij voor Zeeland (46 procent), D66 (49 procent) en VVD (49 procent) stemde min der dan de helft op de lijsttrek ker. Waèrom ze nie mee mocht naè de begraefenisse van ome Jantje., vroeg klein dochter Sarah. Ze was toen vuuve en het is tien jaer elee. "Nou, dan mö je zó lange stille zitte a me dochte a jie dat nie leuk zou vinde." Ze gieng ak koord. Ome Jan was een vriend van óóge leeftied die a vroeger ons groen- te'ofje onderieuw en ok bleef komme at 'n dat nie mi kon. Toen at'n nie mi naè ons kon komme, bezochte ons ge regeld ome Jan. Klein van stuk was t'n en daèrom was het meêstal ome Jan tje. Een paer keêr ei Sarah mee ewist en dat maèkt'n indruk. Daè was vee te kieken. Die ao een parkiet daè at 'n te gen praotten, daè was een welgevulde snoeppot, een godslampje dat a noait uutgieng en nog wat snuusterieën mie een groate antrekkingskracht op kleine guus. Het vraegen was nog nie af'elópe. "Ome Jantje is in d'n emel toch?" "Ja, a t'r eên doad gaèt, dan zegge ze 'die gaè naè d'n emel'. "O, dan kan t'n ons zie." Gelukkig oefd'n ik gin commen- taer te geven, wan ze vervolgd'n di rect mie te vraegen of dat veugeltje daè ok was. "Neê dat veugeltje daè zurg noe een ander voe." Einde gesprek, mae het ieuw eur toch bezig. Een paer daegen laeter were m'op 't strand. De lucht betrok en me moste min of meêr vluchte voe een stevige bui. Ineêns zei ze: "Ik diene da ome Jantje z'n aer an 't wassen is." Dan bi je toch even stille om zó'n uutspraeke. Daè bleef het bie. Mae onverwacht vervolgd'n ze een paer weken laeter mie wee een vraege. "Zou ome Jantje z'n tomatesoep a op "Ome Jantje, tomatesoep?" Me begrepe 'r glad niks van. Mae ze kon het onmiddellijk du- delijk maeke. Oma ao voe de begrae- fenisse in plekke van een blomstikje een mandje op'emaèkt mie verschil lende groenten en tomaten. Daè ao ze bie meugen elpe.Vandaè. Vee antwoord op d'r vraege oefd'n me nie te geven, wan ze goeng glieke deur mie te fantaseren wat a ze zelf aol mee zou neme en toen vadder mie wat a ze in ons kistje zou steke. Gelukkig ao ze voe mien een penne en papier bedocht en de gitaar kon d'r ok nog wè in. Wat fantastisch eigenlijk a je zó makkelijk over kan schaekele van le ven naè doad en wat een troast at het leven gunter gewoon deurgaèt. Ineêns zie ik ome Jantje daè as 'emels hovenier in de were of gewoon op z'n gemakje zitte geniete van de onge kende groei en bloei op de boven- aerdse lapjes van aol bekende en van z'n eigen. Of buurman Kees mie z'n groate errebeiers'anden bezig om draedfi- guurtjes te spannen op een lapje doenker fluweêl. Mie kopspelden zett'n die d'r een tekst onder. 'Uw ge nade is mij genoeg.' Ik ziet 't nog voor me, het ieng bie ome Jantje an de schouwe. 't Ang noe bie ons. Was 'worden as een kind' mae nie zó moeilijk. Uit eten met 3 vriendinnen Musical Mamma Mia! wee keer zoveel Plezier.'Sonos Play Speakerset Weekendje weg met het hele gezin naar Landal Geenparks Lekker shoppen.- Za lando kadobon van 350,- reclamefolder.nl/win 2. VUL DE PRIJSVRAAG IN 3. MAAK KANS OP EEN VAN DE PRIJZEN dinsdag 26 maart 2019 GO Frank Balkenende Nieuwdorp Met voorkeur in Staten gekozen Behalve Bertie Steur (Partij voor Zeeland) is ook Martin Bos uit Middelburg (Forum voor Democratie) met voor keurstemmen in Provinciale Staten van Zeeland gekozen. Hij kreeg 1734 stemmen. In to taal zijn er 15 nieuwe Statenle den. Rolf Bosboom Middelburg Dat blijkt uit de definitieve ver M Bertie Steur. FOTO LEVIN PAULA ANP/KIPPA A Martin Bos. FOTOCAMILE SCHELSTRAETE Zie de website van deze krant voor het overzicht van de geko zen leden voor de Provinciale Staten van Zeeland. Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40