Utrecht herdenkt aanslag NIEUWS 3 Oudere patiënt ligt al drie maanden in het ziekenhuis, zijn arts slaat alarm Een oude man ligt al honderd dagen in een ziekenhuis in Almelo. Hij is niet ziek, maar wacht op een goede woonplek met zorg. Zijn arts luidt de noodklok. Zelfs minister De Jonge biedt hulp. Dat zijn actie zo'n massale respons krijgt, had chirurg Tim Verhagen niet verwacht toen hij zondagmorgen zijn onvrede van zich af schreef in een tweet. 'Mijn patiënt is niet ziek. Maar thuis gaat het niet meer. 100 dagen la ter is er geen mens of instantie die de ruimte heeft om voor hem te zorgen.' De volgende dag staat Verhagen in de operatiekamer van ZGT in Almelo. Zijn tijdlijn stroomt ondertussen vol met berichten. Secretaris-generaal Erik Gerritsen van het ministerie van VWS reageert dat het 'niet hoeft te ge beuren dat iemand zo lang op hulp wacht'. 'Benieuwd of het ziekenhuis heeft opgeschaald', reageert hij. Niet lang daarna volgt de reactie via het account van minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid. 'Verve lend dat er nog geen plek is gevonden. Zouden wij eens mee mogen kijken?' Meerdere mensen willen de patiënt een kaart sturen. Een vrouw biedt aan hem te bezoeken. Een groenteboer wil een fruitmand brengen. Als Verhagen voor de lunch de ok uitkomt, is zijn tweet vele honderden keren gedeeld en geliket. Of hij de uit gestoken hand van de minister aan neemt? Hij wil erover nadenken, maar zegt dat de bewindsman hem in dit geval niet kan helpen. Het gaat volgens hem om een uitzonderlijke situatie. ,,Ik maakte zoiets niet eerder mee.'' Hij wil, los van deze patiënt, aan- dacht vragen voor een maatschappe lijk probleem, waar we vanwege de vergrijzing vaker tegenaan gaan lo pen. ,,Ouderen moeten langer zelf standig wonen. Al dan niet met man telzorg. Dat is een fragiel evenwicht. Er hoeft maar iets te gebeuren met de oudere en een heel kaartenhuis stort in elkaar.'' Meerdere problemen Ook bij deze patiënt speelt dat. De mantelzorger van de zeventiger is weggevallen. De verder weg wonende familie doet wat ze kan. De patiënt in huis nemen is geen optie, volgens Verhagen. Hij heeft meerdere proble men tegelijk en vraagt intensieve zorg. Omwille van de privacy mag de arts er verder niets over zeggen. Be halve dat de man op een wachtlijst staat. Nel Nienhuis, verantwoordelijk voor capaciteitsmanagement binnen ZGT, kan zich de situatie voorstellen. ,,Wij gaan steeds vaker meemaken dat groepen medisch uitbehandelde pa tiënten met meervoudige problemen niet passen op een reguliere afdeling van een verpleeghuis. Mensen met li chamelijke problemen in combinatie met psychische problemen, een ver standelijke beperking of dementie.'' Gemiddeld gaat dat momenteel nog 'slechts' om drie of vier patiënten per maand, die vanwege hun complexiteit noodgedwongen een of twee maan den langer dan nodig in het zieken huis blijven. ,,Dat is al uitzonderlijk lang. Honderd dagen heb ik nog nooit gehoord.'' De patiënten om wie het gaat, houden onbedoeld één van de duurste bedden binnen de Neder landse gezondheidszorg bezet. De vier grote Twente ouderenorga- nisaties en zorgverzekeraar Menzis zijn bezig met een oplossing voor het probleem. Ook zij lopen er tegenaan dat een bepaalde groep hulpbehoe vende ouderen tussen wal en schip valt. ,,Dat gaat sterk toenemen in de toekomst. Patiënten die bijvoorbeeld alcoholverslaafd zijn, de taal niet spre ken, psychiatrische problemen heb ben en geen band met familie. Hier is een aparte afdeling voor nodig'', zegt Gelukkig maakt hij op ons een vrolijke indruk. Maar daar gaat het niet om bestuurder Fred Schrander van Trivi- umMeulenbeltzorg. ,,Op een gewone afdeling zetten ze de boel op stelten.'' Wachtlijst Dokter Verhagen heeft 'geen idee' hoe lang zijn patiënt nog op de wachtlijst staat. ,,Gelukkig maakt hij op ons een vrolijke indruk. Hij maakt praatjes met het verplegend personeel. Maar daar gaat het niet om. Zo'n man hoort een nieuw thuis te krijgen.'' De ZGT-patiënt staat niet op zich. Op Twitter staan meerdere reacties van personen die zelf of van wie fami lieleden langer dan nodig in het zie kenhuis bleven, omdat goede vervolg- zorg niet direct voorhanden was. Verhagen wil daarom zeker een be richt terugsturen naar minister De Jonge. ,,Ik hoop dat de minister iets kan betekenen voor patiënten die de dupe dreigen te worden van het tekort aan bepaalde voorzieningen.'' dinsdag 26 maart 2019 GO EEN WEEK LATER Ruim honderd mensen hebben gisteren op het 24 Oktoberplein in Utrecht de aanslag van een week geleden herdacht. Om 10.45 uur, het tijdstip dat de schietpartij begon, hielden de aanwezigen twee minuten stilte. Daarna legden ze bloemen. Zan geres Pia Latoya uit de wijk Ka naleneiland zong het lied Ama zing Grace. Organisator Gabriel Erlach heeft plannen voor een jaarlijkse her denking. Ook een blijvend monu ment krijgt veel steun. Studenten en medewerkers van Utrechtse mbo-scholen waren om 10.45 uur een minuut stil. De 19-jarige vrouw die omkwam, was een oud-studente van ROC Midden Nederland. Twee andere voormalige leerlingen raakten gewond. foto anp Honderd dagen eenzaamheid Josien Kodde Almelo Arts Tim Verhagen wil aandacht voor zijn patiënt, maar ook voor de problemen die de vergrijzing met zich mee kan brengen. FOTO CEES ELZENGA —Tim Verhagen, chirurg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3