Veel kandidaten voor Lange Jan Award II Sloper wacht op brug en sluisdeuren uit het Dok 7 MICHAËLSKERK ONTMOETINGSPUNT Een opknapbeurt moet ervoor zorgen dat de Michaëlskerk niet alleen op zondag mensen trekt, maar ook op andere dagen van de week. Kiddo'z opent een tweede vestiging De Michaëlskerk in Koudekerke kan echt het centrale gebouw van het dorp worden. De plaats waar bewo ners bijeenkomen om elkaar te ontmoeten. Waar ze samen kun nen zingen of luisteren naar de muziek of het betoog van anderen. Of genieten van wat iemand met zijn handen maakte. Piet Wielemaker en Robert Boot zijn daarvan overtuigd. Zij zoeken samen met andere leden van het kerkbestuur naar geld om dat mo gelijk te maken. Ze denken zelf dat ze rond de 5,5 ton nodig hebben om alle ideeën uit te werken. In eerste instantie gingen ze nog uit van meer dan acht ton. Maar door heel kritisch te kijken naar alle plannen, konden ze al bijna drie ton schrappen. Volgens hen heeft de kerk ook zelf het nodige geld. ,,In de loop der jaren ge spaard." Maar ze gaan nu op zoek naar organisaties die geld willen geven om 'een mooie kerk als die van ons' te behouden. De kerk is i7de-eeuws en in 1836 werd de consistorie aangebouwd. Nu wordt ze vooral gebruikt voor het houden van de zondagse dienst. Het komt volgens de twee maar zelden voor dat ze tijdens die bijeenkomsten echt vol zit. Niet vreemd want de geloofsgemeente telt momenteel 774 leden die ge middeld zeventig jaar oud zijn. Robert Boot (l) en Piet Wielemaker willen dat de Michaëlskerk in Koudekerke aantrekkelijker wordt voor alle inwoners. foto lex de meester Vier jaar geleden waren er nog 872 leden. Het aantal vrijwilligers is beperkt. Dat leidde ertoe dat de kerk op bestuurlijk niveau een sa menwerkingsverband aanging met PKN-gemeenten in Melis- kerke, Biggekerke en Zoutelande. Samen diensten houden, dat ge beurt echter nog niet. De Koude- kerkse gelovigen komen daarom nog elke zondag bijeen in hun ei gen Michaëlskerk. Het bestuur vindt echter dat de kerkdeuren vaker open moeten. Daarnaast vindt het ook dat het interieur zo aangepast moet wor den dat het prettiger wordt om We willen van de kerk echt het centrale gebouw van Koudekerke maken daar te kerken. Door de opstelling van de banken bijvoorbeeld, is het nu niet mogelijk dat een bruids paar arm in arm de kerk via een middenpad verlaat, aldus Wiele- maker. ,,We willen straks stoelen in plaats van banken. Dan zijn we veel flexibeler. Kunnen we de op stelling kiezen die we willen." Verder willen ze ook het interi eur flink aanpassen. Aan de bui tenkant komen ze niet. Dat kan ook niet omdat die een monu mentale status heeft. Dat wil vol gens de beide mannen niet zeggen dat ze aan de binnenkant hun gang gaan. Boot: ,,We overleggen veel met allerlei partijen over wat kan en mag." Wat ze vooral willen is de binnenruimte van de kerk zo aanpassen dat bezoekers eerst een ruime hal betreden met een aantal toiletten. ,,Nu is er maar één, echt te weinig", aldus Wielemaker. Ook is er een ruime garderobe no dig en moet de verwarming wor den aangepakt. De verwarming die ze nu hebben 'vreet energie' en stoot ook nogal wat CO2 uit. De twee verzekeren dat het orgel in de kerk blijft. Dat is rond 1750 gebouwd en afkomstig van de voormalige Jezuïetenkerk in Maas tricht en belandde na enige om zwervingen in 1866 in Koude- kerke. Ook de preekstoel blijft. Wielemaker: ,,Want ook dat is een mooie." Hij stamt van eind 18de eeuw en werd uitgevoerd in Lode- wijk XVI-stijl. VLISSINGEN Kinderopvang Kiddo'z in Vlissingen opent een tweede vestiging, vlakbij de eer ste aan de Spuistraat. Om de hoek, aan de Coosje Bus- kenstraat op de hoek met de Schutterijstraat is het pand ver bouwd tot een buitenschoolse kinderopvang. De nieuwe vestiging opent za terdag 20 april met presentator en voorman van De Hobbyisten Kevin van Gorkom en muziek van de Jeugd Deltaband (13.00 uur). Kiddo'z bestaat nu drie jaar, om te beginnen in het voor malige Vlot aan de Bloemenlaan en na de sluiting daarvan in 2017 in de Spuistraat. VLISSINGEN De dokdeuren en de blauwe brug bij de Hel ling in het Dok van Vlissingen gaan naar de shredder. In de komende weken worden ze uit de haven weggehaald. Voor behoud van de dokdeu ren en de brug is in de grond exploitatie geen geld gereser veerd, wel voor de sloop: 76.000 euro. Het college van Vlissingen gelooft niet dat crowdfunding voldoende geld kan opleveren voor restauratie. Die zou 274.000 euro kosten. De tweedelige brug uit 1953, die werd weggetakeld als een schip van de helling te water ging, is al jaren afgesloten voor fietsers en voetgangers van wege de slechte staat. In de Ontwikkelingsvisie Schelde- kwartier uit 2016 is ook geen plek voorzien voor de brug. Die wordt vervangen door een dam die voortaan de verbin ding tussen de binnenstad en de Scheldewijk voor fietsers en voetgangers is. Deze zomer wil de gemeente beginnen met de aanleg van de dam en het her stel van de kademuur langs de Jan Weugkade en de Peperdijk. Daarvoor moet er vanaf een schip in het Dok gezocht wor den naar explosieven. De nominaties voor de Middel burgse vrijwilligersprijzen stromen binnen. Stichting Welzijn Middel burg heeft halverwege de nomina tieperiode al 118 namen ontvangen van vrijwilligers en organisaties die een Lange Jan Award verdienen. De vrijwilligersprijzen worden uitgereikt in drie categorieën. Ie dereen kan sinds twee weken men sen en verenigingen of groepen voordragen. Voor de categorie jonge vrijwilliger tot en met 23 jaar zijn 29 nominaties binnen. Voor de indivi duele vrijwilliger vanaf 24 jaar zijn tot nu toe 49 namen voorgedragen. Bij de categorie organisaties en groepen vrijwilligers staat de teller op 40 nominaties. Ambassadeurs Hoe belangrijk het is om mensen en organisaties voor te dragen, wordt in een filmpje verteld door drie jonge ambassadeurs van de Lange Jan Awards. Nomineren kan nog tot en met 7 april via www.wel- zijnmiddelburg.nl, via een formu lier in Porthos of het stadskantoor of telefonisch via 0118-727027. Een jury kiest uit alle voordrachten drie kandidaten per categorie en daarna volgt een stemronde. De Lange Jan Awards worden uitgereikt op 13 juni. dinsdag 26 maart 2019 'Kerk moet hele week volk trekken' Emile Calon Koudekerke -Robert Boot en Piet Wielemaker Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39