II Visveiling Breskens gaat in de verkoop 5 BOEK PATRICIA DE RYCK De twijfelmoeder. zo heet het pas verschenen boek van Patricia de Ryck. Speciaal voor vrouwen die niet zonder meer tussen de luiers en in de Zwitsalgeur willen zitten. En, wanneer komt de kleine? Als je gaat sa menwonen, als je trouwt, als je een huis koopt. De vraag wordt zo makkelijk gesteld. Ouders, broers-zussen-ooms-tantes, vrienden, buren: allemaal vinden ze het de normaalste zaak van de wereld dat de ooievaar landt. Twij fels, hoezo twijfels, wie wil er nou geen kinderen? Patricia de Ryck (1984) uit Graauw had niet meteen een kant en klaar antwoord op de vraag of ze kinderen wilde. Ze had een vriend, die haar man werd. Hij wilde. Maar Patricia twijfelde. Tien jaar geleden kochten ze een huis in het Brabantse Cuijk. ,,Een nieuwbouwwijk waar vooral jonge paren gingen wonen", ver telt ze. ,,Binnen de kortste keren zag je heel veel ooievaars voor de ramen verschijnen. Wanneer is het bij jullie zo ver, wanneer kun nen we op de kraamborrel komen? Die vraag werd de hele tijd ge steld." Patricia studeerde journalistiek in Utrecht, van 2004 tot 2008 schreef ze als freelancer voor BNdeStem. Zo gek was het dus niet dat ze in 2013 het blog Twijfel- moeder.nl begon over de vraag die haar toen het meeste bezighield. Het blog werd feitelijk de opmaat voor het boek dat nu is versche nen: De twijfelmoeder. Een prakti sche gids. Een titel die - als je het de schrijfster vraagt - wonderwel past in het thema De moeder de vrouw van de huidige boekenweek. Met het blog raakte Patricia in contact met vrouwen die ook hun twijfels hadden over het moeder schap. Dat ze maatschappelijke druk voelden, was duidelijk. Ook niet zo vreemd, schrijft ze in haar boek: pas sinds de jaren zestig van de vorige eeuw bracht de pil keu zevrijheid. 'Geen poppenmeisje' 'Baas in eigen buik' moest heel letterlijk worden genomen. Ze zegt: ,,Ik ben zelf nooit een pop- penmeisje geweest. Als ik een baby van een vriendin mocht vast- houden had ik niet het gevoel 'dat wil ik ook'. Ik heb nooit naar dat Zwitsalgeurtje verlangd. Omdat iedereen zich ermee bemoeit ga je jezelf vreemd voelen. Ik heb het er best moeilijk mee gehad." Eerlijkheid, dat is de belangrijk ste tip voor lotgenoten. Laat weten dat je twijfels hebt en niet zonder meer kiest voor huisje-boompje beestje, het standaardgezin met ouders en twee kinderen. Patricia: ,,Ik heb er met mijn man Michiel over gesproken. Punt is natuurlijk: hoe lang geef je el kaar de tijd om te twijfelen. En wat als er één besluit geen kinderen te willen, moet je dan uit elkaar gaan? Zo ver kwam het bij ons niet. Bij mij verdween de twijfel, we hebben nu een zoontje van twee. Maar voor het zo ver was heb ik zeker een jaar of vier getwijfeld. Dat was geen leuke periode. Hoe wel ik het ook wel weer begrijp. Mensen die jou willen overhalen zijn blij met hun leven en gunnen jou hetzelfde. Bovendien, door die twijfels heb ik een zeer bewuste keuze voor het moederschap ge maakt." Tweede kind Je staat er niet alleen voor: dat ge voel wil Patricia de Ryck met haar boek graag aan twijfelende vrou wen meegeven. Ze hoopt ook dat wie zo nonchalant informeert naar de kraamborrel, dat die eens Als ik een baby van een vriendin mocht vasthouden had ik niet het gevoel 'dat wil ik ook' extra nadenkt voor die vraag wordt gesteld: ,,Er kunnen veel emoties spelen als er niet meteen kinderen komen. Twijfel, zeker. Maar soms lukt het niet, om medi sche of andere redenen." En denkt ze al aan een tweede? ,,Dit boek voelt een beetje als een tweede kind, om het maar even zo te zeggen. Ik weet het nog niet. We hebben net een hele roerige tijd achter de rug. Als alles is ingedaald zullen we het er weer eens over hebben." De aanvoer van garnalen verschilt van jaar tot jaar enorm. Ook de prij zen schommelen sterk. De Neder landse garnalenmarkt wordt bo vendien beheerst door enkele grote partijen, met name Klaas Puul in Volendam en Heiploeg in Zout kamp. Het merendeel van de garna len wordt op contract aan die be drijven geleverd. Al deze factoren maken het be staan van een in garnalen gespecia liseerde visafslag, en dat is Bres- kens, onzeker. De directie van de Zeeuwse Visveilingen heeft zich hierover gebogen en is tot de con clusie gekomen dat een winstge vende exploitatie in Breskens op de huidige basis niet te garanderen is. Oplossingen Verschillende oplossingen zijn be keken, waaronder concentratie van alle activiteiten in Vlissingen. Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveilingen, laat weten dat deze optie is afgevallen, omdat dit in po litiek Sluis onverkoopbaar is. De Het blijft een openbare veiling, alle handelaren kunnen er garnalen kopen visserij zou met de vismijn uit Breskens verdwijnen. Verkoop van de visveiling Bres- kens aan een commerciële partij is een andere mogelijkheid. Dit wordt nu voorgesteld door de directie, met instemming van de raad van commissarissen. Het uiteindelijke besluit is aan de gemeenten Vlis- singen en Sluis, de aandeelhouders van de Zeeuwse Visveilingen. Overnamekandidaat Een overnamekandidaat is in beeld. Een naam wordt nog niet genoemd. In een brief aan de gemeenteraad meldt het Vlissingse college van B en W dat het gaat om een bedrijf 'dat nagenoeg met alle aanvoerders in het zuidwesten van Nederland contracten heeft'. De vismijn Bres- kens krijgt daarmee een veel betere basis, aldus B en W van Vlissin- gen. Na verkoop zal er in Breskens voor de buitenwacht niets verande ren, aldus vismijndirecteur Lo- kerse. ,,Het blijft een openbare vei ling, waar alle handelaren garnalen kunnen kopen." De bestaande me dewerkers kunnen bij de commer ciële partij blijven. Ook kunnen zij bij hun huidige pensioenfonds blij ven. De overdracht van de aandelen is in de loop van dit jaar voorzien. Hierna zal ook de gemeente Vlis- singen zich gaan beraden op haar rol als aandeelhouder in de Vlis- singse vismijn, waarvan de omzet wel eens flink onder druk kan ko men te staan door de stormachtige ontwikkelingen in de zeevisserij, zoals het einde van de pulskorvis- serij en het vertrek van Groot-Brit- tannië uit de Europese Unie. dinsdag 26 maart 2019 Wie wil er nou geen kinderen? Jan van Damme Graauw Patricia de Ryck twijfelde lang over het moederschap en schreef er een boek over. foto peter nicolai - Patricia de Ryck Patricia de Ryck: De twijfelmoe der - Uitgeverij HarperCollins Hol land, 190 pagina's, 17,50 euro. De visveiling Breskens, nu nog eigendom van de gemeenten Vlissingen en Sluis, komt zo goed als zeker in handen van een garnalengroothandel. Het is volgens de directie van de Zeeuwse Veilingen, waaronder ook Vlissingen valt, dé manier om het voortbestaan te waar borgen. Harmen van der Werf Breskens - Foort Lokerse, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37