0rsted bouwt riffen voor vis bij windpark op zee Wil krijgt een helikoptervlucht voor haar 95ste verjaardag 4 Verlenging tijdelijke vergunning tot 1 juni is doekje voor het bloeden onder wie zes Zeeuwse, zou de toe stemming om met de pulskor te vissen al vóór 1 juni aflopen. Zij hebben van Schouten iets meer tijd gekregen om over te schakelen op een andere techniek. Die tijd is wel erg krap, want de vrees is dat het na 1 juni voor nog eens veertig pulsvis sers einde verhaal is. Er is volgens Caljouw eenvoudigweg niet het materiaal en de mankracht om snel over te schakelen naar de ouder wetse boomkor met zijn wekker kettingen of naar andere technie ken. Verboden De door de minister verleende ver lenging tot 1 juni wijkt af van de overeenstemming die binnen de Europese instellingen was bereikt. Er worden geen nieuwe vergunnin gen afgegeven en de pulsvisserij wordt per 1 juli 2021 geheel verbo den. De nieuwe Europese verorde ning moet formeel nog door het Europees Parlement en de raad van visserijministers worden goedge keurd. Schouten maakt gebruik van de tussenfase door respijt tot 1 juni te geven aan de vissers die in 2014 een tijdelijke vergunning voor vijf jaar kregen. Op die datum gaat de nieuwe verordening naar verwach ting in. De verlenging van de toestem ming om te pulsen is een Neder lands besluit. De minister ziet de verlenging als een 'kwestie van goed bestuur', aldus haar woord- voerder. ,,Omdat de verordening niet van kracht is en de minister vindt dat vissers een fatsoenlijke termijn moeten hebben, neemt ze Ik begrijp heel goed dat dit besluit u als visserman en uw familie bijzonder raakt dit besluit." In een brief aan de pulsvissers herhaalt Schouten dat een verbod op pulsvisserij volgens haar 'onterecht en onbegrijpelijk' is. ,,Ik begrijp dan ook heel goed dat dit besluit u als visserman en uw fami lie bijzonder raakt. Dat gaat mij zeer aan het hart", aldus de minister. Vijf procent In de ontwerp-verordening staat dat tot 1 juli 2021 van elk land 5 pro cent van de kotters met een pulskor mag vissen. Van de 84 Nederlandse ontheffingen blijven er dan niet veel meer over. Minister Schouten wil hier nog niet op vooruitlopen: ,,Mijn definitieve stellingname en hoe om te gaan met de pulstoe stemmingen zal ik bepalen en zo spoedig mogelijk aan u melden na de stemming in het Europees Par lement. Dat is waarschijnlijk in de week van 15 april 2019." Frank Balkenende Vlissingen In 2020 begint de aanleg van het windpark, ruim 22 kilometer uit de kust van Walcheren. Behalve 94 turbines wil de Deense groene energiereus ook kunstmatige rif fen aanleggen waar Atlantische kabeljauw zich kan vestigen en voeden. 0rsted heeft daarbij nauw samengewerkt met onder zoekers van Wageningen Marine Research (WMR). Vier van deze kunstmatige harde substraatpij- priffen worden volgend jaar ge plaatst tijdens de bouw van het windpark. Elk van de vier kabeljauwriffen kent een diameter van ongeveer tien meter en is een halve meter tot drie meter hoog. De riffen zullen ook een thuishaven worden voor andere en kleinere soorten vis sen. WMR gaat het ecologisch ef fect van de riffen drie jaar lang vol gen. Met een akoestische metingen verzamelen onderzoekers data over het gedrag van de Atlantische ka beljauw. De bouw van grote wind- Atlantische kabeljauw kan zich vestigen en voeden in de riffen parken op zee slokt leefgebied voor zeedieren op. Borssele 1 tot en met 4 beslaat een oppervlakte die groter is dan Walcheren. Uitgangspunt is om buitengaatse windmolenpar ken te combineren met natuurpro jecten. Dat doet niet alleen 0rsted in Borssele 1 en 2. Blauwwind, het consortium van Partners Group, Shell, Eneco, Mitsubishi/DGE en Van Oord, laat bijvoorbeeld platte oesters kweken in windpark Bors- sele 3 en 4. Zeewier Ook voor andere functies staan ze open. Zo onderzoekt Wageningen Marine Research of het mogelijk is op grote schaal zeewier te kweken in windparken op zee. Zeewier is het potentiële voedsel van de toe komst. Het kan een antwoord zijn op de klimaatproblemen én de ex plosief groeiende wereldbevolking. Het wordt steeds moeilijker op land zoveel gewassen te telen dat we reldwijd alle monden kunnen wor den gevoed. Vergroten van de vee stapel kost ruimte en zorgt ervoor dat er (nog) meer broeikasgassen de lucht ingaan. Wendy Wagenmakers Zierikzee Toen zoon Ad Burger vorig jaar te rugkwam van een gezinsreis door Nieuw-Zeeland, vertelde hij zijn moeder over een helikoptervlucht met de oma van zijn kleinkinderen. ,,Mijn moeder zei: dat heb ik nou ook altijd al eens gewild. Ik dacht: dat onthoud ik." 'Zin in' Gisteren was het dan zover: Wil Burger mocht de lucht in met een helikopter. Samen met haar 90-ja- rige zus Lenie Bijker uit Friesland (,,we skypen elke avond") en schoonzoon Ad Lijnse die tot dus ver 'alleen een keer verticaal' in een helikopter had gevlogen. Met twee vliegvakanties in de ja ren tachtig had ook mevrouw Bur ger weinig vliegervaring. Maar zij was nog het minst nerveus. ,,Ik heb er zin in! We gaan toch ook wel naar Vlissingen? Ik woon in Ter Reede. Dat wil ik graag van boven zien." Opgetogen rolden de dames hun rollator naar het platform waar de helikopter van Prince op stond. In stappen was nog even niet zo een voudig, maar toen ze eenmaal za ten, leken de zussen wel twee jonge meisjes die voor het eerst op schoolreis gingen. Vrolijk zwaaiend verdwenen ze tussen de wolken. En even vrolijk zwaaiend land den ze een dik half uur later. Hoe het was? ,,Geweldig!", riep Burger. ,,Echt geweldig. Je kon alles zo goed zien. De boulevard, wat was die mooi." Met een blik op haar kinde ren: ,,Ik denk wel dat je drie keer moet gaan om alles goed te bekij ken." dinsdag 26 maart 2019 Ongenoegen pulsvissers groeit Meer dan een doekje voor het bloeden is het niet, het korte uit stel dat minister Carola Schou ten (ChristenUnie) een aantal Nederlandse pulsvissers geeft van het verbod op elektrisch vis sen. Hun vergunning loopt in april of mei af. De minister van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit geeft hen toestemming tot 1 juni te blijven pulsen. De vissers leven tussen hoop en vrees. Theo Giele Vlissingen ,,Het ongenoegen neemt toe", merkt voorman Cas Caljouw uit Arnemuiden. Voor dertig vissers, -Carola Schouten, minister Windpark op zee Borssele 1 en 2 krijgt kunstmatige riffen voor kabeljauw. Dat meldt ont wikkelaar 0rsted. UW SPECIALIST IN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERING EN OVERKAPPINGEN Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118-441 944 www.ascozeeland.nl Zeep, bodylotion, chocolaatjes, een bos rozen. Als je 95 jaar wordt, heb je zo'n beetje alle denkbare cadeautjes wel eens voor je verjaardag gekregen. Daarom lieten de kinderen van Wil Burger uit Vlissingen dit jaar haar grootste wens in vervulling gaan: een helikoptervlucht boven Zeeland. Terwijl Ton Prince van Prince Helicopters, schoonzoon Ad Lijnse en zoon Ad Burger (vrnl) Wil Burger uit de helikopter helpen, vangt Loes Lijnse (l) haar tante Lenie Bijker op. fotoernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36