en je partner Rechter had niet voor psycholoog mogen spelen Mensen als Tanis halen alles uit de kast om een onderzoek te ontlopen 21 René Diekstra JE GEREEDSCHAPSKIST Mindful seks komt niet zomaar aanwaaien als je maar ontspannen genoeg bent. Het boek van Graham zit dan ook vol huiswerk en doe kaders. Zo geeft ze een kijkoefening ter voorbereiding op vrijen met de ogen open, wat de verbinding met je partner verhoogt en je belet in ge dachten af te dwalen. In de oog-in- oogmeditatie raadt ze aan tegenover je partner plaats te nemen, de wekker op dertig minuten te zetten en de hele tijd naar elkaar te staren. Wel licht heb je de neiging weg te kijken. Doe dat niet. Als je wordt overvallen door emoties: laat het gebeuren. Als je ogen moe worden, mag je ze even sluiten, maar je kijkt meteen terug naar degene tegenover jou. Het resultaat van alle oefeningen klinkt veelbelovend. Graham: ,,Er ontwaakte een vrouw in mij die een nieuw soort seks, passie en genot wilde. Zij wilde de volle omvang van haar seksualiteit onderzoeken." Libido Psycholoog en gynaecoloog Lori Brotto kwam via een andere weg bij meditatie terecht. Zij bestudeerde seksuele dys- functies bij vrouwen - geen zin en of pijn bij seks - en beleefde een aha-moment in een mindfulnessworkshop voor depressieve mensen. ,,De patiënten gebruikten dezelfde woorden als mijn cliënten om hun probleem te beschrijven: ze voelden zich vervreemd van hun lichaam, ze leefden in hun hoofd, soms leek het alsof ze zichzelf hadden uitgezet. concentreerden zich op de smaak van rozijnen in hun mond. Brotto: ,,Alles om hen bewust te maken van hun lichaam en hun zintuigen, om hun geest even af te sluiten voor proble men met de kinderen en het einde loos multitasken.'' De resultaten waren spectaculair. Al haar patiënten meldden een hoger libido en een betere relatie. Brotto kreeg veel kritiek van collega's, maar ziet mindfulness als een geweldige methode om verminderde lustgevoe lens aan te pakken. ,,Het is een ge schenk om te ontdekken dat de capa citeit te genieten in elk van ons zit. Die mogelijkheid is er, we moeten er gewoon aandacht voor hebben.'' Depressieve mensen hebben veel baat bij mindfulness om hen door angst- aanvallen heen te helpen, dus ik besloot de technieken ook op mijn patiënten toe te passen.'' Lori Brotto gaf haar patiënten op- 'De capaciteit om te genieten zit in elk van ons. We moeten er wel aandacht voor hebben drachten voor thuis mee. Ze moesten voor de spiegel staan en hun lichaam beschrijven in neutrale, niet-oorde- lende termen. Ze moesten herhalen: Ik voel me seksueel en levendig. Ze deden ademhalingsoefeningen en Gökmen Tanis, die vastzit voor de aanslag in Utrecht, had helemaal niet op vrije voeten mogen zijn. Was het drama van 18 maart in Utrecht te voorkomen geweest? Ik neig er steeds meer naar die vraag met 'ja' te beantwoorden. In mijn opleiding tot psycholoog heb ik geleerd dat je als gedragsdeskundige nooit op de stoel van de rechter moet gaan zitten. En dat de rechter er voor moet waken op de stoel van de gedragsdeskundige plaats te nemen. Dat laatste lijkt ten aanzien van Gök men Tanis wel gebeurd. Hij werd in augustus 2017 gearresteerd vanwege de beschuldiging van verkrachting. De rechtbank liet hem op 21 september 2017 onder voorwaarden vrij. In afwachting van de inhoudelijke behandeling moest hij een persoonlijkheidsonderzoek ondergaan. Begin dit jaar werd hij opgesloten omdat hij weigerde daaraan mee te werken. Tanis vocht die beslissing aan en beloofde nu wel medewerking. De rechtbank geloofde hem niet. In hoger beroep deed het gerechtshof dat wel. Hij kwam 1 maart op vrije voeten. Het hof moet een naïeve offday hebben ge had. Tanis blijkt een man met een lang strafblad vol aanwijzigingen voor een diepzittend pa troon van antisociaal en overmatig impulsief gedrag. Zo iemand is onbetrouwbaar en kan op de meest onverwachte momenten gevaarlijk voor anderen worden. Met zo iemand maak je geen afspraken over een persoonlijkheids onderzoek, maar dwing je dat af door hem in hechtenis te houden totdat dat heeft plaats gevonden. Mogelijk laat je hem daarna lopen, maar keer de volgorde niet om. Want mensen als Tanis halen vaak alles uit de kast om een persoonlijkheidsonderzoek te ontlopen. Ik benijd de raadsheren van het hof bepaald niet. Ik heb mezelf ooit vergist bij de beoorde ling van het geweldsrisico bij een patiënt. Dat had gelukkig geen fatale gevolgen, maar de heftige gevoelens van tekortschieten en schuld staan me nog helder bij. Het hof is door haar naïeve gedragsvoorspelling op de stoel van de gedragsdeskundige gaan zitten in plaats van er een stoel voor een gedragsdeskundige bij te zetten alvorens een besluit te nemen. Dat had mogelijk een hoop ellende voorkomen. dinsdag 26 maart 2019 GO zen en meer zin ILLUSTRATIES CHARLOTTE DUMORTIER aantrekkelijk voelt. Als dat voor jou lukt met een overall en een muts, is dat ook oké. Verlicht de druk Dat geldt vooral als je een tijd geen seks hebt (gehad). Doe iets anders samen: wandel, knuffel, slaap lepeltje lepeltje. Richt je niet op wat er niet goed gaat, maar zoek posi tieve stimulans. Sta open Voel en koester het eenvoudige plezier dat eten, drinken of uitrus ten je bieden. Uit: Mindful mindblowing seks Weer een tiener Denk aan hoe spannend het was toen je nog geen seks had, maar zoende en streelde tot er stoom uit je oren kwam. Plan zo'n tienerdate in met je geliefde. Kleding Kleed je zo dat je je goed, mooi en Sms'en Van een lief en sug ges tief be richtje tot een 18+ vi- deochat, sms'en is een simpele manier om sek suele energie op te wekken met je partner. ding die je tijdens seks met je partner voelt, zich uitbreidt tot de wereld.'' Mindful mindblowing seks ver schijnt bij AnkhHermes (€22,50); Lori Brotto: brottolab.med.ubc.ca - LORI BROTTO Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21