GEZOND Als je meer wilt genieten van jezelf Vraag het onze specialisten 20 Mindfulness is een beproefde techniek tegen stress. Je kunt aandachtig eten, drinken en joggen, dus waarom zou je geen mindful seks hebben? Journalist Lene Kemps duikt de boeken in op zoek naar antwoorden. Als mijn man zich kleedt als vrouw, wat moet ik dan? Is ibuprofen wel geschikt voor kleine kinderen? Hoe bespreek je als vrouw gelijke beloning? 1 zekere zin is het dat ook. I De beproefde techniek kwam overwaaien uit het boeddhisme en biedt soelaas in tij den van stress. De essentie is om elke seconde en elke gewaarwording bewust mee te maken. Om je hoofd niet te laten vollopen met gepieker. Mindfulness helpt je afstand te nemen van het getater in je boven kamer, je gedachten te zien als wol ken die voorbijdrijven en niet als waarheden die zijn gebeeldhouwd in steen. Voor wie zucht en denkt 'wat zwe verig': de wetenschap bewijst zwart op wit dat mindfulness je stressni veau vermindert, je concentratie verhoogt, je empathische vermogen vergroot, je creativiteit verbetert, je veerkracht versterkt en je negatieve gevoelens als angst en pijn helpt beheersen. De technieken zijn toe pasbaar op bijna alle aspecten van het leven. Omdat het zo'n efficiënte aan pak bleek, duurde het niet lang voor het principe een reeks praktische en commerciële invullingen kreeg. Zo zijn er intussen workshops voor huisdieren (dogfulness), christenen (mindful met Jezus) en automobilis ten. TIPS Cynisch Zelf was ik niet cynisch over mindful seks, want als je gedachten je érgens in de weg zitten en je verhinderen volop van het moment te genieten, dan is het wel bij seks. Zelfs in volle actie kunnen we ons zorgen maken over ons lichaam - 'Heb ik een puk keltje op mijn rug?' en 'is er een posi tie waarbij cellulitis verdwijnt?' Bovendien denken we maar al te vaak aan wat we nog moeten doen - 'Wat zullen we eten?' Mindful seks, geen slecht idee! Actrice Jes sica Gra ham, au teur van Mindful en mindblowing seks, was niet altijd een voor beeld van iemand die bewust in het nu leeft. Als tiener leidde ze een bestaan vol seks, drugs en rock 'n roll. ,,Ik weet hoe het is me alleen te voe len tijdens seks. Om seks te hebben met ie mand die ik niet mag. Ik weet wat het is te vragen wat ik wil, maar alleen als ik dronken ben. Ik weet hoe ik klink als ik een orgasme fake. Ik ken het gevoel dat er meer moet zijn.'' Ze greep meditatie aan als een kans haar leven op de rit te krijgen. Van haar monsterlijke gedachten maakte ze haar mantra. ,,Gedachten die ons vertellen dat we niet goed, aantrek kelijk of rijk genoeg zijn, beheersen ons leven en bepalen onze stem ming. In plaats van ze te willen uit schakelen, werden die mentale praat jes en beelden iets om op te medite ren. Ik gebruikte het mantra 'gebab bel/geklets' voor negatieve gedachten en 'beeld' voor geestelijke beelden. Ik was geschokt over hoe luidruchtig en kwalijk mijn gedachten waren. Nu merk ik dat mijn geest rustiger is. Als er negatieve gedachten opkomen, merk ik ze meteen op en kies ik er voor ze niet te geloven.'' Ontwaken Voor de vrouw met het desas treuze seksleven was het een kleine stap die vrij heid en verlichting ook te willen ervaren in bed. ,,Door mindfulness in je seksleven te bren gen, stel je jezelf open voor een ruimer en rijker leven. Als we ons seksleven ver bergen, doen we dat ook met een deel van onszelf. Elk moment biedt een kans te ontwaken, mits je het de volle aan dacht geeft. Als je meer mindfulness in je seksleven brengt, kun je ondervinden dat de intense verbinding dinsdag 26 maart 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Relatiefilosoof Huisarts Bedrijfspsycholoog Jan Drost Rutger Verhoeff Ellen Huijsmans Waar je voor tekent als je een relatie begint is een leven met iemand die niet jij is, met iemand die een ander is, en voor een onbekende toekomst samen. 'Ik zou je nooit anders dan anders willen', dicht Hans Andreus het mooi, maar in de praktijk is deze wens soms moeilijk echt te menen. De een treft op een dag haar man in vrouwenkleren aan, de ander treft haar man bovenop een andere vrouw aan en weer een ander zou willen dat haar man eindelijk eens iets verrassends deed. Met wie je ook samen bent, het is hoe dan ook altijd wat. Het gaat er in de liefde dan ook niet om iemand te vin den die probleemloos met ons samenvalt. Zo iemand bestaat niet. En gelukkig maar. Want, zoals Nietzsche schrijft: 'Wat is liefde anders dan begrijpen en ons erover verheugen dat een ander op een andere en tegen gestelde manier dan wij leeft, werkt en voelt?' De vraag is dus met welke vorm van an ders-zijn je bereid bent te leven. -Jan Drost Mindful seks: Veel ouders die ibuprofen aan hun kinderen geven, soms in de vorm van drank met fruit- smaak, hebben geen idee van het gevaarlijke karakter. Het behoort net als diclofenac en naproxen tot de 'non-steroidal anti-inflammatory drugs' (nsaid's). Deze medicijnen zor gen voor pijnstilling, verlagen koorts en verminderen ontste kingsverschijnselen. Ik schrijf het alleen voor aan gezonde patiënten en op strikte indica tie: gewrichtsklachten, men- struatieklachten, migraine en soms bij koorts. Er zijn ernstige bijwerkingen zoals maagzwe ren, maagbloeding (er wordt vaak een maagbeschermer bij gegeven), hogere kans op hart- en vaatziekten, verslech tering van de nierfunctie en een negatief effect op de vruchtbaarheid. Kinderen en met name baby's hebben een lage afweer en drinken en eten niet goed tijdens ziekte, voor hen zijn dit niet de geschikte medicijnen. Ze zouden alleen op recept te krijgen moeten zijn, in plaats van vrij verkrijg baar zoals nu. -Rutger Verhoeff Het is niet alleen de verant woordelijkheid van vrouwen om dit onderwerp onder de aandacht te brengen. De werk gever heeft ook een verant woordelijkheid om mensen gelijk te behandelen en de overheid wil ongelijke beloning als thema op de kaart zetten. Wellicht kan dit u sterken om het thema bij uw werkgever onder de aandacht te brengen. Het is bij zaken bespreekbaar maken goed om dat vanuit samenwerken te doen en niet vanuit strijd. Als u uw werk- gever probeert te overtuigen zal hij of zij eerder geneigd zijn met tegenargumenten te komen. Stelt u vragen over hoe u zich ontwikkelt, wat uw werk gever vindt over uw prestaties en het inzetten van uw krach ten, wat u bijdraagt aan het team en de organisatie, dan kunt u daarna bespreekbaar maken welke beloning hij of zij vindt dat daar tegenover hoort te staan. Ook kunt u vragen wat uw mannelijke collega in een gelijke rol meer doet waar door de hogere beloning in zijn ogen gerechtvaardigd zou zijn. Het vraagt wat strategie en creatief denken en over het algemeen kunnen vrouwen dat goed. -Ellen Huijsmans II et lijkt wel een tover- I woord: mindfulness, en in Hou van jezelf Vind jezelf mooi. Vind dat je het waard bent gezien te worden. Maak tijd Zet seks op de agenda, plan het. Elke relatie heeft tijd en aandacht nodig. Houd jullie band levendig, óók de seksuele. Geniet van de reis Natuurlijk wil je een orgasme ervaren, maar werk er niet te nadrukkelijk naartoe. Geniet van elkaars lichaam en alles wat er onderweg ge beurt. Blijf in je lijf Probeer je niet te laten afleiden door gedachten. Blijf alert met al je zintuigen. Houd je ogen open Graham is een fan van vrijen met de ogen open, vanwege het intense contact. Wie zijn ogen sluit, kan 'uitchecken' en in zijn hoofd verdwijnen. Uit: Mindful mind- blowing seks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20