BE Juristen kritisch over opsporingsmethode met infiltratie Oranje houd vertrouwen Danny DeVito JOL Walcheren Undercoveragenten kwamen tus sen 2014 en 2016 in totaal 189 keer in actie. Dat is vergelijkbaar met de ja ren daarvoor. Ze infiltreerden in onderzoeken naar onder meer moord, drugs- en wapenhandel. Ook bij minder zware vergrijpen als corruptie, fraude en witwassen zijn de specialisten van het team Werken Onder Dekmantel (WOD) ingezet. De kosten van de heimelijke ope raties bedroegen ruim 2,5 miljoen euro. De langste undercoveractie duurde drie jaar, zo blijkt uit gege vens die deze krant met een beroep op de Wet Openbaarheid van Be stuur verkreeg. De inzet van undercoveragenten is regelmatig succesvol. Zo infil treerde de politie na de geruchtma kende viervoudige liquidatie in En schede vorig jaar. Door aan te pap pen met een loslippige vriendin van een verdachte peuterde de po litie cruciale informatie los. De methode stuit ook op kritiek: advocaten en wetenschappers noe men WOD-trajecten nauwelijks controleerbaar. ,,Undercoveragen- ten gaan de hele dag op pad. Pas aan het eind van de dag, of soms nog la ter, beschrijven ze wat er is gezegd en gebeurd. Maar mensen zijn geen cassetterecorders'', zegt advocate Bénédicte Ficq. Rechtspsychologen Peter van Koppen en Timothy Moore en advocaten pleiten voor het maken van geluidsopnames bij WOD-trajecten. Zelfs bij de omstreden Mister- Undercoveragent is de hele dag op pad, maar schrijft pas later op wat er is gebeurd Bigmethode, die de politie onder meer gebruikte bij een Kaatsheu- velse moordzaak en de zogeheten Posbankmoord, zei de politie geen geluidsopnames te hebben ge maakt. Bij Mister Big wordt een ver dachte ingelijfd in een fictieve cri minele organisatie en uiteindelijk tot een bekentenis gedwongen. De Canadese professor Moore is verbaasd dat in Nederland geen op names worden gemaakt. Na een ge rechtelijke dwaling werd in Canada de Mister-Bigmethode teruggeflo ten. ,,De hoogste rechter kwam tot de conclusie dat de methode zo in dringend was dat een bekentenis in principe ontoelaatbaar bewijs is. Maar hoe kwam men tot die con clusie? Omdat er opnames waren.'' P15 en ZEELAND 2 ondanks TO' Duitsland 'Ik spring graag uit mijn vel' »P28 dinsdag 26 maart 2019 10°C Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 5 5 5 530" p* Daar kun je mee voor de dag komen op je facebookpagina! Lenig als een balletdanseres maakt deze toeriste een unieke selfie in de Keukenhof, fotoepa Politie tientallen keren per jaar undercover Ondanks kritiek uit de hoek van advocaten en wetenschappers gaat de politie onverminderd door met de inzet van underco veragenten. Elk jaar worden ze in tientallen onderzoeken inge zet, blijkt uit politiegegevens die deze krant heeft opgevraagd. Koen Voskuil Driebergen -Bénédicte Ficq, advocate Wolken velden soms ook zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1