Naspers zou vette vangst voor AEX zijn Bonden willen op 29 mei een massaal pensioenprotest ECONOMIE 17 EU en IMF: hand op de knip De waarde van Naspers, van oor sprong een mediabedrijf met een groot aantal investeringen in in ternetbedrijven, wordt op zeker 100 miljard euro geschat. Naspers heeft onder meer een aandeel in maaltijdbezorger Delivery Hero en de Chinese internetgigant Tencent. Naspers wil de internationale activiteiten onderbrengen in een nieuw bedrijf met een notering in Amsterdam. Het bedrijf wil 25 procent van de aandelen verkopen aan beleggers. Dat zou de beurs waarde op zo'n 25 miljard euro brengen. ,,Daarmee komt het in ieder geval in de top tien van grootste beursondernemingen'', zegt Rene van Vlerken, verant woordelijk voor het binnenhalen van nieuwe bedrijven bij Euro- next. Van Vlerken houdt wel een slag om de arm. ,,Er is alleen het voor nemen uitgesproken. Er is nog niets definitief.'' Toch is hij trots. ,,Als Euronext Amsterdam zetten we in om zoveel mogelijk techno logiebedrijven naar Amsterdam te halen.'' Voor Van Vlerken een bewijs dat de strategie werkt. ,,Eerder koos betalingsbedrijf Adyen ook al voor ons.'' Via de beurs heeft de onderneming toegang tot een groot netwerk van investeerders. Dat zorgt ervoor dat een bedrijf snel bekend raakt bij mogelijke investeerders. En hoe groter de belangstelling, hoe hoger de koers van het aandeel en daarmee de opbrengst voor het bedrijf. De internationale activiteiten van Naspers worden nu al vanuit Amsterdam aangestuurd. Topman Bob van Dijk is een Nederlander. Naast de Nederlandse notering houdt het bedrijf zijn notering aan de beurs van Johannesburg. Continent Naspers is het grootste bedrijf van het Afrikaanse continent. De on derneming startte in 1915 als Na- sionale Pers en was moedermaat schappij van Die Burger, de krant voor Afrikaanstalige blanke inwo ners. In Zuid-Afrika is Naspers nog steeds eigenaar van tientallen kranten en een goedlopende be- taaltv-tak. Afgelopen twintig jaar bouwde het bedrijf een indruk wekkende internetportefeuille op, met naast Tencent investerin gen in het Russische internetplat form Mail.Ru en e-commerce be drijf Swiggy uit India. De mediagigant gold decennia lang als spreekbuis van het racis tische Zuid-Afrikaanse apart heidsregime tussen 1948 en 1990. Pas in juli 2015 excuseerde Nas- pers zich voor zijn rol tijdens de apartheid. De bonden willen onder meer dat de AOW-leeftijd wordt be vroren op 66 jaar en dat er een re geling komt voor mensen met een zwaar beroep. Onderhande lingen over een pensioenakkoord liepen eind vorig jaar stuk omdat de standpunten van werkgevers, werknemers en kabinet te ver uiteenliepen. Minister Koolmees (Sociale Zaken) nam gisteren de pensi- oeneisen van de vakbonden in ontvangst. Volgens een zegsman van Koolmees hebben de bonden hun positie toegelicht. Dat had eigenlijk vorige week maandag moeten gebeuren, maar de lan delijke actiedag werd toen beëin digd na de aanslag in Utrecht. Volgens de bonden is het nu aan Koolmees om met voorstel len te komen die 'substantieel' genoeg zijn om weer plaats te ne men aan de onderhandelingsta fel. Een woordvoerder van Kool mees hield de boot gisteren nog nadrukkelijk af. ,,Er is niet onder handeld. Dus dan kun je ook niet goed van toenadering spreken." GELDSCHIETERS van particuliere woningen via platformen als Airbnb en Boo- king.com. In vijf jaar tijd is het aantal beschikbare appartemen ten gegroeid van een paar hon derd naar 12.300, becijferde analy sewebsite AirDNA. Voor veel Grieken die tijdens de crisis hun baan verloren of hun salaris met tientallen procenten gekort zagen, is het een aardige manier om wat bij te verdienen. Maar tegelijker tijd kopen rijke Chinezen en Ara bieren op industriële schaal ap partementen op. Ze worden gelokt met een ver blijfsvergunning waarmee ze vrij kunnen reizen binnen de EU, als ze voor meer dan 250.000 euro in Grieks vastgoed investeren. Intus sen wordt het voor Grieken steeds lastiger om betaalbare woon ruimte te vinden. Koukaki was tot enkele jaren terug nog een rustige woonwijk. Nu klinkt onophoude lijk het geratel van rolkoffertjes, en vind je op elke straathoek een wasserette of bagagedepot. Inmiddels waarschuwt de ho telvereniging van Athene en om streken voor verzadiging. De eer ste tekenen van dalende bezet tingsgraden zijn al zichtbaar. En voorzitter Lambrini Karanasiou- Zoulovits wijst in de krant Kathi- merini op een ander probleem: in het straatbeeld is duidelijk zicht baar dat het geld in Athene nog steeds niet tegen de plinten klotst. ,,In een stad die problemen met infrastructuur, veiligheid, netheid en zelfs verlichting nog niet goed heeft opgelost, is het niet vanzelf sprekend dat bezoekers de ko mende jaren terugkeren." deden het imago van de stad ook geen goed. Inmiddels is de rust weergekeerd, en zijn stedentrips populairder vanwege onder meer de daling van prijzen van vlieg tickets en de beschikbaarheid van goedkope overnachtingsmogelijk heden in appartementen. De bouwwoede is zo groot dat twee woonwijken pal onder de Akropolis in opstand zijn geko men. En dan vooral tegen de hoogte van twee nieuwe mega- hotels, die met dertig meter zo hoog zijn dat voor sommige buurtbewoners het Parthenon er achter verdwijnt. „Ongelooflijke stadsvervuiling", zegt architecte en stadsplanner Irini Frezadou. Ze spreekt van een belediging van de Acropolis. ,,We hebben niets tegen toerisme, maar wel op deze schaal.'' Haar petitie tegen de ho tels is meer dan 25.000 keer onder tekend, en ze krijgt steun van de gemeente. De bewoners zijn naar de Raad van State gestapt om de vergunningen te laten intrekken. Nieuwe vergunningen voor pro jecten van hoger dan 17,5 meter worden inmiddels niet meer ver strekt. Rolkoffertjes En net als in bijvoorbeeld Amster dam en Barcelona groeit ook in Athene de ergernis over verhuur dinsdag 26 maart 2019 GO De Amsterdamse beurs staat op het punt een grote vis bin nen te hengelen. Het Zuid-Afri kaanse bedrijf Naspers heeft serieuze belangstelling voor een notering in de AEX. Het zou de grootste beursgang in jaren worden voor Amsterdam. David Bremmer Peet Vogels Amsterdam Vakbonden FNV, CNV en VCP roepen werknemers op om op 29 mei op grote schaal te gaan staken om hun pensioenwen- sen kracht bij te zetten. De economie groeit gema tigd, de werkloosheid daalt: langzaam kruipt Grieken land uit het economische dal, nadat het in augustus van het internationale lenin- geninfuus ging. Nieuwe le ningen zijn niet meer nodig, maar Athene staat nog jaren onder verscherpt toezicht van de EU en het Internatio naal Monetair Fonds. Die wil len hun uitgeleende 326 mil jard euro terug. Deze maand gaven ze de re gering van premier Alexis Tsi- pras een tik op de vingers. De geldschieters houden een kleine miljard euro voorlopig op zak. Het gaat om rente die ze als vorm van schuldver lichting hebben beloofd terug te geven aan Griekenland, maar alleen als het land vol doende blijft hervormen. En dat blijkt nu niet het geval. Heet hangijzer vormt een be schermingssysteem voor mensen die hun hypotheek niet meer kunnen betalen en door de bank hun huis uitge zet dreigen te worden. Vol gens de geldschieters zijn de criteria veel te ruim, waar door ook mensen die wel kunnen, maar niet willen be talen ervan profiteren. Griekse banken zitten met 27 miljard euro aan hypotheekle ningen waar niet of niet tijdig op wordt afgelost - bijna de helft van hun hypotheekpor tefeuille. Daardoor kunnen zij onvoldoende krediet ver strekken, wat de economie afremt. Pas als de regeling is aangescherpt, maken de geldschieters het miljard aan schuldverlichting over. M In Athene verrij zen veel nieuwe hotels, oude worden grondig verbouwd. De Amsterdamse beurs. foto ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17