't Schaep met de 5 Pooten NIEUWS 15 OMSTREDEN BEWIJSVOERING A 'Inzet wordt altijd besproken' De Brabantse crimineel Klaas Otto prijkt al jaren hoog op de wanted- lijst van justitie. Als zijn naam rondzingt als opdrachtgever van een aangestoken woningbrand in Halsteren uit 2012, besluit de politie undercoveragenten in te schakelen. Die agenten hebben 'de meest gekke dingen gedaan' zegt advocaat Louis de Leon, die Otto in deze zaak bijstond. ,,Ze hebben de moeder van één van de uitvoerders van die brand onder druk gezet door haar thuis op te zoeken in jasjes van een motorbende. Ze hebben die vrouw, die niets met de zaak te maken had, de stuipen op het lijf gejaagd.'' Flauwekul Otto werd eind 2018 vrijgesproken van betrokkenheid. „Tijdens die rechtszaak heb ik die moeder als ge tuige opgeroepen'', zegt De Leon. ,,Wat bleek? Zij was nog altijd in de veronderstelling dat er motorben deleden bij haar aan de deur heb ben gestaan. Vijfjaar lang durfde zij 's avonds de deur niet meer uit. Niemand had haar verteld dat het flauwekul was.'' Agenten van het team Werken Onder Dekmantel (WOD) gaan ver. Om criminelen te ontmaskeren verkleden zij zich als motorbende lid of doen zich voor als geharde drugscriminelen. Als in 2017 de Bredase auto- en horlogehandelaar Peet van der Linde van zijn fiets wordt geschoten, trekt het team WOD alles uit de kast. De politie verdenkt David J. uit Sprundel van betrokkenheid. Ze sturen een un dercoveragent op hem af. Die doet zich voor als zware jon gen en ensceneert zelfs een marte ling waarbij een man in een koffer bak wordt gesmeten. Hij schakelt J. in voor chauffeursklussen en vraagt We moeten uitgaan van het geheugen van de agent. Het valt niet te controleren hem later mee te gaan naar Portu gal. Ver van het Brabantse land zou J. met de nodige drank op over de moord hebben gepraat. De aanpak doet denken aan de uit Canada overgewaaide Mister-Big- methode die de politie onder meer toepaste na de moord op Heidy Goedhart uit Kaatsheuvel. Under coveragenten betrokken de hoofd verdachte, haar man Wim S., in een fictieve organisatie en beloofden hem lucratieve opdrachten. In Spanje dwong de leider van de or ganisatie (Mister Big) hem eerst tot een bekentenis. Wim S. deed daar 'de biecht van zijn leven'. Hij is ver oordeeld tot twintig jaar celstraf. Hoewel de Mister-Bigaanpak vooralsnog goedkeuring krijgt van de rechter, wijst rechtspsycholoog Peter van Koppen op de gevaren. ,,Het is het toppunt van tunnelvi sie-onderzoek. En omdat de ver dachte een enorme worst wordt voorgehouden, weet je niet wat de bekentenis waard is.'' REACTIE POLITIE Volgens de Canadese professor Tim Moore liggen bij de Mister-Bigme- thode gerechtelijke dwalingen op de loer. ,,De methode wordt alleen ingezet als er weinig bewijs is. Dus bestaat de kans dat je de verkeerde verdachte voor je hebt. Door zo'n persoon een vette worst voor te houden, kun je een onschuldig per soon aansporen een valse bekente nis af te leggen. Ze zeggen wat Mis ter Big wil horen.'' Moore, Van Koppen maar ook strafrechtadvocaten als Bénédicte Ficq, Gerald Roethof en De Leon pleiten ervoor dat WOD-trajecten worden opgenomen, zodat contro leerbaar is of undercoveragenten over de schreef gaan. Bovendien zou het zorgen voor betere verslag legging, zegt Ficq. ,,Mensen zijn geen cassetterecorders. Wat is de houding van iemand, wat is de toon? Die context is van belang. Nu moeten we uitgaan van het geheu gen en de interpretatie van de agent. Die valt niet te controleren." VANAF 17,60* PER TICKET Naar de oorspronkelijke televisieserie van Eli Asser en Harry Bannink Bestel nu tickets op pzc.nl/schaep In vastgelopen onderzoeken zorgen undercoveragenten regelmatig voor een doorbraak. Maar hun methodes gaan ver. Advocaten en wetenschappers noemen de heimelijke operaties nauwelijks controleerbaar. dinsdag 26 maart 2019 Den Haag -Bénédicte Ficq, advocaat ,,WOD-trajecten worden inge zet na zorgvuldige afweging'', geeft de politie als reactie op de inzet van undercoveragen ten. ,,Het is in een aantal ge vallen een ingrijpend opspo ringsmiddel, niet in de laatste plaats voor de WOD-mede- werkers. Methodieken worden altijd besproken met de on derzoeksleider (de officier van justitie) en uiteindelijk bepaalt de rechter of de methodiek toelaatbaar was. We kennen de discussie over het al dan niet opnemen van audioge- sprekken. Feit is dat proces sen-verbaal tot nu ter terecht zitting worden geaccepteerd.'' Wat is er Nederlandser dan 't Schaep met de 5 Pooten? Mede dankzij de onvervalste Amsterdamse gein en de onvergetelijke, geniaLe melodieën van Harry Bannink en ELi Asser, blijft het nieuwe generaties boeien en fascineren. In deze gLoednieuwe en frisse bewerking van Raoul Heertje gaan we opnieuw naar het café met zijn ontroerende, venijnige, hartveroverende en hilarische stamgasten. Kootje, Doortje, Lukas en de vaste klanten Lena, Arie, Riek en Opoe Withof komen op geheel originele wijze tot leven in deze grappige, herkenbare en ontroerende musical. Uiteraard wordt er weer teveel gedronken en geroddeld, maar nooit teveel gelachen. Oude vetes worden bijgelegd, nieuwe vetes zien het licht. Toch kunnen ze nog steeds niet zonder elkaar. Want: We benne op de wereld om mekaar te heLpen niewaar. Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten. Soms doet een agent zich voor als lid van een motorclub. FOTO ANP Undercoveragenten zetten desnoods marteling in scène Koen Voskuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15