•'H 10 NIEUWS SYRISCHE VLUCHTELINGEN PSYCHISCHE NOOD Als je als Syriër al jaren onder erbarmelijke omstandigheden in een vluchtelingenkamp woont en er geen uitzicht op terugkeer naar huis is, liggen psychische problemen op de loer. ,,We zeggen mensen toch vooral hoop te houden'', vertellen psychologen van Artsen zonder Grenzen in Libanon. €649 2 of 3 dagen 4*-kasteelhotel in Noord-Brabant incl. ontbijt maaskantreizen.nl 0412 48 28 28 CYRIL ROSMAN Als er een Syrisch kind bij psychologe Amani Harb komt en aan schuift aan het kinder tafeltje met Mickey Mouse-motief, gaan ze eerst samen tekenen. Na een sessie of drie komen dan de echte emoties eruit. ,,Dan gaan ze praten.'' Ze vertellen over het geweld dat ze hebben gezien, thuis in Syrië. Of ze tekenen over hun leven nu: soms tekeningen met hun boze ouders erop. ,,Huiselijk geweld is een groot probleem hier.'' Harb houdt spreekuur in een kliniek van Artsen zonder Grenzen in het afgelegen Libanese stadje Hermel, pal tegen de Syrische grens. De tijdelijke kliniek zit in een onop vallend, afgebladderd gebouw, haar spreekkamer aan de achterkant er van. De verwarming is een potkachel. In de omgeving wonen duizenden Syrische vluchtelingen: in tenten kampen of in appartementen. Het zijn er veel en veel meer dan de regu liere Libanese gezondheidszorg aan kan. ,,In landelijk gebied is psycho therapie of gespecialiseerde geeste lijke hulpverlening sowieso niet aanwezig'', stelt de hulpverlenings organisatie. Terwijl die geestelijke gesteldheid van de gevluchte Syriërs al zorgwek kend is en verder verslechtert. Ze wo nen hier al jaren, sommigen al sinds de Syrische burgeroorlog in 2011 begon. De leefomstandigheden wor den steeds moeilijker en terugkeer naar Syrië is ondanks het luwen van de oorlog vaak nog ver weg. Uit onderzoek van Artsen zonder Grenzen zelf blijkt dat 60 procent van de gevluchte Syriërs in Libanon (er wonen er een miljoen in het land) continu stress en zorgen ervaart, 53 procent loopt het risico in een depressie te belanden. De organisatie wil daarom meer aandacht voor de psychische gezondheid van de vluch telingen en zet er meer van haar hulpverleners voor in. Onderbetaald De Syrische vluchtelingen in Liba non verkeren in geldnood: ze mogen er officieel niet werken en krijgen onderbetaald voor zwart werk, hun schulden bij winkeliers lopen op en de toelages voor voedsel van hulpor ganisaties lopen terug door bezuini gingen. ,,Of er een relatie is tussen die om standigheden en huiselijk geweld? Zeker'', stelt Harb. Ze krijgt geregeld ouders op bezoek die bekennen dat ze hun kinderen hebben geslagen. ,,Ze hebben er spijt van, voelen zich schuldig. Het komt door de stress, zeggen ze. Omdat ze in armoede leven, nauwelijks privacy hebben in de tenten waarin ze leven en geen uitzicht hebben op verandering van die omstandigheden.'' Ruim 8800 mensen kreeg Artsen zonder Grenzen vorig jaar op de spreekuren van de psychologen in Libanon. Niet dat er maar 8800 men- www.dejongintra.nl/busreizen de Jong Intra vakanties Luxury Class Touringcar vertrekgarantie Rondreis Engeland-Schotland I - - ■1 Polen op z'n mooist maaskant maaskant hoteldeal.nl/K03261 De Ruwenberg Hotel V 1 of 2 overnachtingen in de hotelvleugel V 1 of 2 x ontbijtbuffet t.w.v. 16,00 p.p.p.d. V Rituals producten op de kamer V Bijzonder 14e-eeuws kasteel V Tip: bezoek Tilburg en Oen Bosch hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Er is nagenoeg altijd een opstapplaats in uw regiol dinsdag 26 maart 2019 PC Na al die jaren in een kamp kruipen de problemen in hun hoofd Hermel Van boven naar beneden: Meryem (18) en de psychologen Amani Harb en Nada. vanaf 969 Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur 1 Reissom exd. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds Kroatische Hoogtepunten De Byzantijnse Bloemenrivièra van Kroatië Balkanrondreis 12-daagse busreis 12-daagse busrondreis 15-daagse busrondreis Reiscode: ebopaOl Reiscode: eehr307 Reiscode: eehr304 10-daagse busreis Per Comfort-Class touringcar naar o.a. York, Fort William, Edinburgh, Eiland Skye en Lake District! Data: 15 juni, 13 Juli, 3,24 aug. e.a. m - l-!*s fcl-■ 10-daagse busreis 7-daagse busreis Sporen door Zwitserland Per Comfort-Class touringcar met o.a. treinreizen Berninapas en Glacier Express! Data: 12 mei, 23 juni, 21 juli, 3aug.e.a. Per Comfort-Class touringcar *j naar o.a. Wroclaw, Czestochowa, Auschwitz, Krakau, Warschau en Poznan! Data: 27 mei, 17 juni, 15 juli, 5,26 aug. e.a. Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Stresa, Monte Rosa, Locarno, Macugnaga en Lugano! Data: 27 april, 25 mei, 1 Juni, 1,31 juli e.a. Vanaf 5-daagse busreis Leipzig, Dresden en Weimar Per Comfort-Class touringcar met goed hotel en gidsen in alle steden! Prachtige ontdekkingsreis. Data: 28 april, 19 mei, 16 juni, 28 juli e.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10