ZEELAND GEBOEKT 9 Ik meende aan het strand te zijn geboren ZEELAND 21 Net voor aanvang van de Boekenweek werd de bloemlezing Langs brede rivieren gepresenteerd met 190 Nederlandse riviergedichten. Twintig Zeeuwse dichters lieten zich inspireren. Hoe? Dat laten ze horen tijdens de Avond van de Schelde-poëzie. maandag 25 maart 2019 'X Een hele avond met Zeeuwse dichters en hun poëzie. Zo vaak komt dat niet voor. Donderdag 28 maart stappen twintig poëzie- schrijvers voor het voetlicht in boek handel de Drvkkery in Middelburg. Uit Zierikzee, Terneuzen, Veere, Kat- tendijke, Serooskerke (W), Ellemeet, Middelburg, Groede, Goes - kortom, afkomstig uit heel Zeeland. Samen presenteren ze de Avond van de Schelde-poëzie. De kiem van deze dichtersavond moet gezocht worden in het PZC- boekenweblog Zeelandgeboekt. On der de titel Vers op Zondag zorgen daar sinds februari 2016 circa dertig Zeeuwse dichters bij toerbeurt elke zondag voor een poëtische overden king en - vaak - een bijbehorende illu stratie. Inmiddels zijn er 163 gedich ten gepubliceerd. Riviergedichten Er werd al langer nagedacht over een publieke presentatie van de Vers op Zondag-dichters. De net verschenen bloemlezing met Nederlandse rivier gedichten, die Wim Huijser onder de titel Langs brede rivieren samenstelde, gaf net dat duwtje in de rug. De dich ters van Vers op Zondag werd ge vraagd naar aanleiding van die bundel een eigen Zeeuws 'riviergedicht' te schrijven. Twintig poëten namen die handschoen op en schreven een vers speciaal voor de Avond van de Schelde-poëzie. Twee van hen - Jorien Brugmans en André van der Veeke - zijn met een gedicht vertegenwoor digd in de bundel van Huijser. De avond heeft een opzet waarbij geprobeerd wordt de twintig gedich- Onweerswolken boven de Westerschelde. foto lex de meester ten op een publieksvriendelijke ma nier te presenteren. Alle teksten wor den op een scherm geprojecteerd. En elk gedicht wordt twee keer ten ge hore gebracht: één keer door de dich ter zelf, vervolgens nog een keer door gastvoorlezer Josien de Graaf, theater maker en leider van de Jeugdtheater- school Zeeland. Directeur Jan de Vlie ger van de Drvkkery verwacht dat door die wijze van presenteren iedere dichter en elk gedicht meer kans heeft het publiek te 'bereiken'. Muzikale omlijsting De poëzie-avond krijgt een muzikale omlijsting. Yvonne Wagenaar uit Vlissingen is één van de dichters van Vers op Zondag. Zij vormt met haar gitarist Martijn Nieuwenhuijzen het duo Van Klip en Boeien en zingt haar gedichten De Vissersvouw en De Loods. De uit Middelburg afkomstige jazz saxofonist Jasper van Damme is ook van de partij: hij verzorgt korte im provisaties tussen de voorleessessies van elk gedicht. Avond van de Schelde-poëzie: don derdag 28 maart om 19.00 uur in boek handel de Drvkkery in Middelburg; toegang gratis, aanmelden gewenst. Werk van de deelnemers aan de Avond van de Schelde-poëzie is te le zen op pzc.nl/zeeland-geboekt. Zeeuwse schrijvers oeken met een verleden, ze zijn vaak nog boeiender dan nieuwe boeken. Soms kun nen oude boeken zelfs praten, ze bevatten aantekeningen en op drachten. Voor me liggen twee dichtbundels van Clara Eggink (1906-1991) die ze schonk aan haar vriendin Tonny van der Horst (1915-2005). De datum is kerstmis 1943, zoals 'Claartje' voorin heeft ge schreven, ze woonde toen in bij Tonny en haar man, de schrijver Victor van Vriesland, die al snel weer werd ingeruild. Beide vrou wen hadden landinwaarts een inge wikkeld lief desleven. Clara Eggink trouwde drie keer, onder meer met de dichters Jan Campert en J.C. Bloem. De laatste was ongetwijfeld dé man uit haar leven, fraai herdacht in wat haar bekendste boek is ge bleven, Leven met J.C. Bloem. Ze had, zo meldt Lucie Th. Vermij in een boekje over haar, bovendien 'een schier ontelbaar aantal min naars, van wie velen uit het lite raire circuit kwamen'. Het maakt de opdracht in mijn exemplaar van Clara Egginks Landinwaarts alleen maar fascinerender. 'Ter herinne ring aan de verbintenissen in het jaar 1943,' heeft ze erin geschreven. We zullen nooit weten welke ver bintenissen. Maar in een gedicht als Lex erotica is ze, zeker voor ie mand met haar jaartal, aangenaam duidelijk: 'Ik ben een vrouw en mijn verlangen is bereid'. Haar grootste liefde was trouwens geen man, maar de zee, die in heel haar oeuvre klotst, meteen al in het eer ste gedicht uit de eerste bundel: 'Ik meende aan 't strand te zijn gebo- ren,/ Mijn huis te hebben in het duin.' Varianten daarop klinken steeds weer: 'Ik leef naar zee'. In haar jeugd klom ze in Hoek van Holland op het havenhoofd: 'De verste steen niet ver genoeg'. Ze is ook de schrijfster van een Vers in Zeeland, een geheimzinnig gedicht, want wie is de hij die niet wordt gebonden door 'teedre lus ten'? Bij het 'diepste, warmste rus ten' blijft hij denken 'aan de ha vens en de kusten'. Is het Slauer- hoff? Nee, ik vermoed dat Clara Eggink, de onverschrokken vrouw, hier 'hij' heeft gedicht maar 'zij' heeft gedacht. Een zelfportret dus. Het wat muffe oude boekje ruikt ineens naar frisse Zeeuwse water kant. GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers -3? Schelde-poëzie Jan van Damme 1 v - r Wim Huijser (samensteller): Langs brede rivieren - Rainbow Poëzie, 190 gedichten van onder anderen Hans Warren, Ida Gerhardt, Toon Tellegen, Anna Enquist, Gerrit Komrij, Rutger Kopland, M. Vasalis, Remco Cam- pert, de bundel kost 17,50 euro. De twintig dichters die een eigen gedicht voordragen tijdens de Avond van de Schelde-poëzie. 1. Jorien Brugmans; 2. Thom Schrijer; 3. Aschwin van den Abeele; 4. Anne-Marie Maartens; 5. Melis van den Hoek; 6. Jan Zwemer; 7. Dieuwke Parle- vliet; 8. Jan J.B. Kuipers; 9. Jan Versluys; 10. Wim Jansen; 11. André van der Veeke; 12. Michael van Oostende; 13. Juul Kortekaas; 14. Will van Broekhoven; 15. Dinie Sophie Fintelman; 16. Jan M. Goerée; 17. Yvon Né; 18. Peter Knipmeijer; 19. Anneke Schenk; 20. Henri Looymans. Mario Molegraaf B* n CLARA fcCOIVK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21