II 9 zaterdag 23 maart 2019 meer levenservaring, domweg omdat hij bij zijn op komst achttien jaar ouder was dan Baudet nu is. In een interview met De Standaard noemde Bau det Fortuyn wel zijn grote inspirator: „Op 11 sep tember 2001 begon ik te studeren, een jaar later werd Fortuyn vermoord. Dat was twee keer: bam. Die twee momenten hebben mij bepaald. Tot die tijd was ik liberaal." Inhoudelijk leunt Baudet sterk op Fortuyns boek De verweesde samenleving: „Het gaat om globalisering. Gevoelens van ontheemding die hierdoor zijn ontstaan, krijgen in de politiek nauwelijks aandacht. Pim Fortuyn was de eerste die het thema echt durfde te agenderen. Nog steeds is de verweesde sa menleving hét vraagstuk van de heden daagse politiek." Oud-LPF-Kamerlid en tegenwoordig voorman van Leefbaar Rotterdam, Joost Eerdmans, ging bij de ge meenteraadsverkiezingen vorig jaar een alliantie aan met Forum voor Democratie: „Zowel Pim als Thierry heeft systeemkritiek, zij voelen allebei de maatschappelijke veenbrand aan. Dat gaat veel dieper dan dat ene thema van Wilders, die het al leen over de islam heeft." Net als bij Fortuyn is een van Bau dets speerpunten invoering van een referendum. En natuurlijk migratie. In zijn overwinningsspeech woens dagavond roemde Baudet de eigen cultuur, die meer waard is dan an dere. Het doet denken aan Fortuyn destijds die zei: „Als ik het juridisch rond zou kunnen krijgen, dan zou ik gewoon zeggen: er komt geen islamiet meer binnen! Maar dat kan ik niet rond krijgen. De islam is achterlijk, ik zeg het maar, het is gewoon een ach terlijke cultuur". De persoonlijke stijl van Baudet en Fortuyn kent ook veel overeenkomsten. Beiden presenteren zich elitair. Fortuyn met zijn Bentley en een butler. Bau det met zijn piano en Latijnse citaten. Twee jaar ge leden stelde Baudet: „Dat provoceren vond ik ook zo leuk aan Pim Fortuyn, met wie ik me verwant voel. Hij kon de draak steken met conventies, dat probeer ik ook. Maar ik weet dat mijn ironie en zelfspot niet altijd overkomen. Daaraan moet ik werken." Achttien jaar geleden was 'professor Pim' met zijn Italiaanse pakken, zijden stropdassen en bretels een mediamagneet. Ook zijn licht geaffecteerde spraak, gevoel voor stevige uitspraken en frames droegen daaraan bij. Hoewel Fortuyn meer een dandy was, besteedt ook Baudet veel aandacht aan zijn uiterlijk. Beiden hebben gevoel voor theater en de camera. Aan het begin van het slotdebat van de NOS afgelo pen dinsdag stonden de fractievoorzitters op een kluitje. Baudet stond expres links van hen en keek cynisch naar de rest. Zijn onuitgesproken bood schap: ik ben een buitenbeentje, ik hoor niet bij dat partijkartel waar u zo boos op bent. Ook Fortuyn was zich altijd bewust van de ca mera. Hij vertelde dat als er een televisiecamera in de buurt was, hij onverwachte din gen deed. Dat was immers bruikbaar beeld voor uitzending. Het varieerde van pulken aan zijn manchetknopen tot zijn iconisch salueren toen hij het lijsttrekkerschap op zich nam. Flirten met seksualiteit schuwt Baudet evenmin. Fortuyn maakte er geen geheim van dat hij homoseksu eel was. Hij zei het bed te delen met moslims en darkrooms te bezoeken. Afgelopen zomerreces liet Baudet zich naakt op de rand van een zwembad fotograferen. De foto ging viral. En als versgekozen Kamerlid liet hij een vrouwelijke journalist zijn werkkamer in het parlement zien met de woor den: „Wat vind je van mijn neukhok?" En ook Fortuyns taalgebruik kopieert Baudet. „De stupiditeit van 'onbenul' Mark Rutte is afgestraft", zei Baudet woensdagavond. Fortuyn zei op zijn par tijcongres in 200i: „Kok is bang voor mij. Niet alleen vanwege mijn intellectueel geweld, maar ook omdat hij een kwaad geweten heeft." Flirten Beiden flirten nadrukkelijk met het hoogste politiek ambt. „Vergis je niet, ik word de minister-president van dit land", sprak Fortuyn met een priemende vinger tegen de draaiende camera door het raam van zijn Jaguar. Ook Baudet wil Nederland redden. „Het enige waar ik nu nog aan werk is een autobiografie waarin ik zo'n beetje uitleg hoe het allemaal zo ge komen is en waarin ik mijn politieke programma nog eens kan toelichten. Het boek kan dan in de aanloop van de nieuwe verkiezingen verschijnen, in het jaar dat ik minister-president ga worden." De overeenkomsten met Fortuyn baren sommigen ook zorgen. „Thierry moet op passen, ik vrees voor zijn veiligheid", zegt Mat Herben. Ook Hans Smolders zegt: „Zijn politieke tegenstanders en de me dia spelen veel te snel de racistische kaart. Dat triggert labiele mensen die denken: er is weer een racist opgestaan. Ik vind dat minister Ollongren de AIVD een veiligheidsanalyse moet la ten maken van Baudet." En Joost Eerdmans: „Dat demoniseren moet stoppen." Baudet schuwt filosoferen over een aanslag op zijn leven niet. Vo rig jaar zei hij in Trouw„Je kan niet zeggen dat de wijze waarop Volkert van der Graaf is gestraft een enorm afschrikwekkend ef fect heeft, dus ja, ik zal er reke ning mee moeten houden dat er ook mensen zijn die mij op die manier het zwijgen willen op leggen. Ik ben niet bang." Ze zijn allebei uitzonderlijke mensen, intellectuele hoogvliegers waar we zuinig op moeten zijn -Hans Smolders GO het werk van Pim af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9