Somber vooruitzicht voor vluchtelingen in Libanon 20 Ze kwamen van over de bergen, op de vlucht voor de oorlog. In Libanon dromen 1 miljoen Syriërs van terugkeer naar hun land. Maar wanneer is de strijd genoeg geluwd? 'In Raqqa was niets wat leek op veiligheid. Elke dag werden mensen ontvoerd en vermoord' in tentenkampen. Het zijn geen grote, officiële vluchtelingenkam pen, die wil de Libanese regering niet, uit angst dat de Syriërs blij ven. Ruim 2300 officieuze kam pen zijn er in het land: langs de kant van de weg, midden in dor pen of op een leeg stuk veld van een boer. Hun tenten staan op de slechtste plekken, ze lopen onder als het regent. De Syriërs betalen huur aan de landeigenaar: soms 55 dollar per maand per tent, soms meer. Veel geld voor een familie wier eigen geld al lang op is, en die 27 dollar per man per maand van de UNHCR (de vluchtelingenorgani satie van de Verenigde Naties) krijgt om eten te kopen.Werken mogen de Syriërs hier officieel niet, maar ze staan elke dag langs de kant van de weg in de hoop op gepikt te worden voor een dagje zwart werk. Hun kinderen gaan meestal niet naar school: als die mogelijkheid er al is, is het trans port vaak te duur. Veel vluchtelin gen staan diep in het krijt bij win keliers. Het is een situatie waarvan ie dereen al jaren roept dat het ei genlijk zo niet langer kan: het zijn te veel vluchtelingen voor een te klein land met te weinig voorzie ningen. De Syriërs leiden ar moede, de Libanezen zijn het zat. ,,In het begin ging het goed. De Syriërs en de Libanezen hier ken den elkaar vaak al, onze landerijen lagen tegen elkaar, we trouwden met elkaar. Maar later kwamen de spanningen", zeggen Abu Ibra him en Abu Ammar. De twee mannen, 54 en 72 jaar oud, zijn aangewezen als de vertegenwoor digers van een kampje van 35 fa milies, midden in het dorp Arsal, op 1350 meter hoogte in het noordoosten van Libanon op een steenworp van Syrië. Hier geen tenten, maar verblijven opgetrok ken uit ruwe blokken steen. Er is gebrek aan alles, maar ze serveren hun gasten fruit en tabouleh. Hoogtepunt De spanningen ontstonden toen er wel heel veel Syriërs naar Arsal kwamen en er bleven, op het hoogtepunt waren het er tiendui zenden. Veel meer dan er mensen in Arsal woonden. De Libanezen zeiden dat de Syriërs het werk in de lokale steengroeven inpikten. Tot overmaat van ramp kwamen er niet alleen vluchtelingen de bergen over. Strijders van IS en Jabhat al-Nusra sloegen er hun kampen op in de grotten, om uit te rusten van de strijd in Syrië. Het Libanese leger sloot de toe gangsweg naar Arsal af en de be woners waren jaren op zichzelf aangewezen. Afgelopen zomer pas werden de laatste jihadisten verdreven, maar op de hoofdweg naar het dorp controleren zwaar bewapende militairen bij road blocks nog steeds elke auto. Pas laaiden de spanningen weer op, vertelt een Libanese bewoon ster: ,,In het dorp werden brieven verspreid met de oproep de straat op te gaan en het vertrek van de Syriërs te eisen." Jonge mannen gooiden ruiten in van winkels met een Syrische eigenaar. De druk op de Syriërs neemt toe: waarom gaan jullie niet terug? vragen de Libanezen steeds vaker. IS is toch verslagen? De oorlog luwt? Ja, kom maar terug, zeggen de Syrische leiders in Damascus, het is hier weer veilig. De Liba nese president Aoun zegt het hun ten in het leger van president As sad en wilden niet vechten tegen hun landgenoten. 'De dictator', noemt de oude man hem. De pre sident die lang wankelde onder de burgeroorlog en de internationale druk, de president die zijn eigen bevolking bombardeerde en de president die nu, acht jaar later, op een haar na de burgeroorlog in zijn land alsnog gewonnen heeft. Bommen De oude man is er een van velen, van honderdduizenden. Ze kwa men naar Libanon van over de bergen, op de vlucht voor bloed en bommen, voor de tanks van Assad en de zwarte banieren van Islamitische Staat. Over de smok kelroutes die al eeuwen worden gebruikt, smokkelden ze nu zich zelf. Soms stierven ze in de ber gen door de kou, wel 22 mensen op één nacht, zo vertellen hulp verleners in de regio. Maar veel, heel veel meer mensen kwamen wel veilig beneden. Meer dan een miljoen Syriërs vluchtten sinds het begin van de bur geroorlog in 2011 naar het kleine buurland Liba non. Sommigen huren er nu wo- Dit leven ^s geen leven, vindt de oude man. 70 jaar is hij nu en sinds hij vijf jaar gele den de deur van zijn huis in Syrië achter zich dicht trok, leeft hij hier: in een tent van een paar vierkante meter in een vluchtelingenkamp in een berg dorp in Libanon. Een houten frame met zeildoek eromheen, kussens om op te zitten en om op te slapen, een kacheltje tegen de winterkou. Een plek zonder pri vacy, vertelt hij: ,,Als je ruzie hebt met je vrouw, horen ze dat alle maal in de tent hiernaast." En in de tent daarnaast en in de tent daar weer naast. Als hij kon, zou hij morgen te ruggaan. Naar Syrië, naar huis. Thuis is niet zo ver weg, het is aan de andere kant van de bergen die de man ziet als hij voor zijn tent staat. Waarom hij niet gaat? ,,Mijn zoons zaten in het le ger, maar zijn gedeser teerd. Ik ben heel bang dat ik daar problemen mee ga krijgen als ik terugga naar mijn dorp." Zo bang dat we hier ook niet schrijven hoe de oude man heet en om hoeveel zoons het gaat. Voor de goede orde: de zoons za- ningen en ap partementen in de steden, hon derdduizenden wonen er al jaren ZATERDAG 23 MAART 2019 GO hun leven Krijgen ze laqqa Beiroet Majdal 'C Anjar Damascus 230319 KAART: MAPS4NE\ CYRIL ROSMAN -Lid van een Syrisch gezin dat terugkeerde IRAK 100 KM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68