De rampspoed kroop steeds dieper mijn stad in 16 'Tegen elven kwam mijn man huilend onze slaapkamer binnen. 'Een van de doden is iemand van voetbal'' mijn hart ook wel dat het kwaad zich overal kan openbaren. En daardoor woonde ik maandag ineens in een grote boze stad. Terwijl het nieuws op diezelfde dag in de rest van de wereld alweer langzaam uitdoofde, kroop de rampspoed ondertussen steeds dieper mijn stad in. Die drong bin nen in haar wijken, haar buurten, haar verenigingen, haar bedrijven, haar scholen en tot mijn grote ver driet ook in mijn buurt. Hij kroop zover door dat we vlak voor het slapengaan niet meer konden zeggen 'Het komt nu wel heel dichtbij.' Een zin die overal in het land klonk. Het wSs dichtbij. Onze telefoons bleven berichten uitspugen tot het punt waarop we moesten concluderen dat 'het' er gewoon al was'Het' stond in al zijn gruwelijkheid, oneerlijkheid en ongelofelijke echtheid recht voor onze neus. 'Een van de overledenen is de vader van de beste vriend van Ty- cho', appte mijn achterbuurman over zijn zoon. Tegen elven kwam mijn man huilend onze slaapka mer binnen met zijn telefoon in zijn hand. ,,Een van de doden is ie mand van voetbal. Ons moppie had mee mogen doen, woensdag bij zijn training. We hadden het er vorig weekeinde nog over. 'Tot woensdag', zeiden we nog.'' Tril piep. 'Ja, het is onze trainer.' Tril piep. 'Het was de buurman van Renske.' Tril piep. 'Het was de man van mijn collega.' 'Het' was binnengedrongen in een heel fijn en lief gezin in onze gemeenschap en het heeft daar een gouden hart genomen. Het hart van een vader, van een echt genoot, van een zoon. Het hart van een geliefde voetbaltrainer, werk nemer, buurman, vriend. Hij heet Rinke Terpstra. Deze wetenschap verdiepte mijn besef van de omvang van de catastrofe en vergrootte de pijn in het hart. Ik realiseerde me: ergens anders doet nu zich nu precies de zelfde keten van verbijstering, pijn en verdriet voor. Want ook de an dere slachtoffers waren door aller lei lijnen verbonden aan het leven en iedereen die aan die lijn vastzit, heeft nu pijn. De lijnen lichtten overal op. Mijn zoon kwam terug van scouting: ,,De beste vriendin van een zus, van iemand bij mij op scouting, is doodgeschoten.'' Die zelfde zoon kwam terug van school: ,,De opa en oma van mijn klasgenoot zaten ook in die tram.'' Mijn andere zoon kreeg ook een app van een vriend: ,,Dat overle den meisje was mijn achter nichtje.'' Kettingen van pijn en verdriet. En de enige manier om die pijn ook maar een beetje te verzachten, is door je vast te klampen aan die ketting van mensen die verbon den is door liefde voor die ene per soon die er nu niet meer is. Het is de levenslijn, van armen om elkaar heen, troostende woorden en sa men stil zijn. Ik las ergens deze week op Facebook in een reactie: 'Als je leest over drie doden bij een aanslag, realiseer je je eigenlijk niet hoe groot de impact is.' De ketting bood troost en hoop. De stad die ongevraagd en onge wild groot werd geschopt, bleek alsnog dat heel lieve stadje waar liefde het cement is dat hechte ge meenschappen bij elkaar houdt. Het fundament stond als een huis. ,,Als je met lege handen staat, is liefde tot alles in staat'', zei een heel lieve pastoor ooit tegen mij in een moeilijke periode en deze week zag ik weer dat dat zo waar is. Liefde sleept mensen door het onmogelijke heen. Zusje De dag na de aanslag lopen we uit school weer naar huis. De school waar de vlag halfstok hing. De school waar op een tafeltje een kaarsje brandde, waar ouders hun woorden voor een meisje uit groep 7 dat haar vader verloor, aan het papier toevertrouwden. Op het prikbord hing een papier: 'Wij zijn een vreedzame school.' Het 7-jarige vriendje van mijn zoontje loopt vrolijk met ons mee. ,,Ik wilde eigenlijk met M. spelen, maar die kon vandaag niet, want zijn oom is gisteren doodgescho ten en ik krijg ook nog een broer tje of zusje.'' Zo is het leven, be sefte ik eens te meer: vrolijk en verdrietig en dat allemaal tegelij kertijd. Mensen sterven onver wachts, kindjes komen soms toch, als de hoop op hen al lang was op gegeven. Tijdens het spelen, even later, liggen er Lego-poppetjes op de grond naast een gele bus. Ik vraag de kinderen of ze 'gisteren' aan het naspelen zijn. ,,Ja, maar we hadden geen tram.'' De boef wordt gevangen. Even later wordt er al weer gelachen om een scheet. Vandaag mogen we wel weer ZATERDAG 23 MAART 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 De vlag hangt half stok voor het Utrechtse stadhuis. Inwoners van Utrecht geven uiting aan hun verdriet om de omgekomen slachtoffers, door het condoleancere gister te tekenen op het stadhuis, of door bloemen te leggen op de plek van de schietpartij. FOTO'S ANGELIEK DE JONGE Bij voetbalclub DESTO wordt voor afgaand aan de trai ning stilgestaan bij de aanslag. Een van de slachtoffers, Rinke Terpstra, was trainer bij de club. Dit team, waar vorig jaar Terpstra's doch ter nog deel van uit maakte, schrijft een kaart voor haar. De meisjes hebben ook een knuffel gekocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64