Saskia Noort Roos was op weg naar een toekomst Zo doen zij dat Kind zonder vaccinaties is in Italië niet welkom op school VEEL GEDEELD Een paar duizend leerlingen zijn de afgelopen weken naar huis gestuurd Ik vrees die waardeloze sujetten die fantaseren over het door onze kinderen af te maken Poetsbeurt 14 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Afgelopen maandag werd Roos het leven ontno men door een man die het leven niet waard is. Op Facebook zag ik haar foto voorbijkomen. Een foto van een meisje zoals mijn dochter. Vrolijk, aan het begin van het volwassen bestaan, op weg naar een toekomst, om haar dromen te verwezenlijken. We kennen haar niet, maar we weten wie ze is. Een dochter, een zuster, een nicht, een vriendin, een collega, een meisje dat sport, of juist niet, dat uitgaat en verkering heeft, of geniet van de vrijheid. Misschien zou ze gaan demonstreren of stemmen, misschien wel op GroenLinks, misschien wel op Forum voor Democratie. Niet dat het iets had uitgemaakt, ook Thierry met zijn 'grenzen dicht' houdt de gekken niet tegen. Terwijl wij elkaar op sociale media aftroefden over de toedracht, stierf zij in een tram, op een plein in Utrecht, omdat ze een ander meisje hielp. En met haar stierven twee anderen die vaders, zonen, neven, vrienden of collega's wa ren. Allemaal nietsvermoe dend op weg geweest, oor tjes in, de gedachten bij boodschappen, een aanko mende verjaardag, het af schuwelijk deprimerende weer van de laatste tijd. Wie bedenkt dat er iemand instapt met het plan een aantal onschuldige mensen neer te schieten? En al zou je dat bedenken, wat kun je doen? Binnenblijven, de rest van je leven, en ook dat biedt geen garantie. Er zijn gekken en er zullen gekken blijven, al sluiten we alle heilige huizen en bouwen we torenhoge muren, con troleren we ieders online- bestaan. Hoe bang ik ook ben, iedere dag weer, als ik mijn kinderen op de fiets zie stappen, de wereld in, geen seconde stilstaand bij hun eigen kwetsbaarheid, vol vertrouwen in iedereen, ik zou niet willen dat Ne derland een land werd van repressie en controle, van wantrouwen en verdeeld heid, van verboden en uit sluiting. En toch. Ik ben ook razend. Er is ons een dochter ontno men door een verkrachter, een crimineel, een psycho paat die ongestoord over straat liep, wapens kocht, en passant een briefje neerlegde met iets over Allah en daarmee dacht dat hij iets goeds deed. Wat moet ik hiermee, met deze machteloze woede over de zinloosheid van haar dood? In mijn slapeloze nachten reken ik af met de dader, martel hem met de wreedst denkbare middelen en vrees ik al die andere waardeloze sujetten die fantaseren over een plekje in het paradijs door onze kinde ren af te maken. Ik begrijp het sentiment van de rechtse stemmer, de angst, de woede, maar vooral de onmacht en juist daarom vind ik het zo walgelijk dat de extreemrechtse partijen hier van gebruik hebben gemaakt. Angst en woede mogen nooit regeren, dat heeft het verleden ons toch weleens geleerd, zou je denken. Door Baudet en Wilders aan de macht te helpen, of die engerds van Denk, spelen we geradicaliseerde gekken in de kaart en geven we ons tolerante, diverse, lieve, vijfde gelukkigste land ter wereld over aan haat en wantrou wen. En dat is niet het land dat ik me voor de toekomst van mijn kinderen wens. De strijd in Italië rond het inenten van kinderen is losgebarsten. De regering is een andere koers gaan varen: eerst zat de overheid op de lijn van de tegen standers, nu wordt vaccineren verplicht en worden kinderen onder de 6 jaar zelfs geweigerd op school als ze geen prik(ken) hebben gehaald. EVELINE RETHMEIER ROME Sinds deze maand zijn vac cinaties in Italië verplicht. Italiaanse kinderen die niet zijn ingeënt, mogen niet langer naar school. De vac cinatiegraad in Italië neemt al jaren af door de stijgende invloed van de antivaccina- tiebewegingen die op soci ale media spookverhalen verspreiden, bijvoorbeeld over een verband tussen au tisme en vaccinaties. Als gevolg hiervan kregen in het afgelopen jaar zo'n vijfduizend Italianen de mazelen. Zeven mensen stierven in 2018 aan de ziekte. Om die reden waar schuwde de GGD vorige zo mer Nederlanders die op vakantie naar Italië gingen. De GGD adviseerde ver vroegde vaccinatie van jonge kinderen te overwe- Deze Europese moerasschildpad wordt schoongeschrobt door een medewerker van Aquadom Sea Life in Berlijn. Het zeeaquarium houdt grote schoonmaak. Het schildpadje is maar een piepkleine klus vergeleken bij de wanden van de Aquadom: deze 25 meter hoge cylinder van acrylglas bevat 1 miljoen liter water. foto getty images gen en raadde af om met nog niet gevaccineerde ba by's bij Italianen thuis te lo geren. Het verplicht vaccineren van schoolgaande kinderen is een behoorlijke omme zwaai van de populistische regering in Italië in het vac cinatiedossier. Eerder kwam deze regering juist op voor de antivaccinatiebewe- ging. Met name de Vijfster- renbeweging beloofde het beleid op het gebied van inentingen te versoepelen. Om die reden werd de wet opgeschort. Aanvankelijk zou de verplichte vaccinatie van kinderen al vanaf het begin van het schooljaar gelden. Als gevolg van de op 11 maart in werking getreden wet hebben schoolhoofden door heel Italië kinderen onder de 6 jaar geweigerd van wie de ouders niet kon den bewijzen dat ze de tien verplichte inentingen heb ben gehad. Naar schatting zijn een paar duizend kin deren de afgelopen weken naar huis gestuurd. Antivac- cinatiebewegingen hebben al laten weten de uitsluiting van de kinderen aan te vechten. Niet-gevacci- neerde kinderen vanaf 6 jaar worden wel op school toe gelaten. Hun ouders kun nen dan een boete krijgen tot een bedrag van 500 euro. ZATERDAG 23 MAART 2019 GO FOTO ROBIN HILBERINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62