5 De middelste broer vertelde dat zijn broertje een probleemkind was. Hij had verkeerde vrienden Ze zijn behoorlijk religieus en hebben antidemocratische denkbeelden Gökmen Tanis bekent schuld Uiteindelijk komt de oudste broer op het rechte pad. Hij sticht een gezin en werkt jarenlang als taxichauffeur. Datzelfde geldt voor de middelste broer. Toch belandt ook hij in 2017 voor de rechter, als hij slaande ruzie krijgt met een vrouwelijke klant. Dat loopt zo uit de hand dat hij zich voor een poging tot zware mishandeling bij de rechter moet verantwoorden. De vrouw zou met haar arm tussen het portier zijn gekomen. Hij wordt veroor deeld, bevestigt zijn advocaat. Kort na dit incident moet hij stoppen als taxichauffeur, doordat zijn chauffeurskaart wordt ingetrokken volgens zijn oud-collega's. Hij zou nu een klusbedrijf hebben en een opleiding volgen. De oudste broer woont in Nieuwegein, de middelste in Utrecht, dicht bij zijn moeder in Kanaleneiland. De politie doorzoekt direct na de arrestatie van Gökmen beide woningen, maar buren van de middelste broer snappen daar hele maal niets van. Ze spreken geen kwaad woord over de familie. ,,Dit zijn heel aardige mensen'', zegt een buurman. Ook een voormalig taxicompagnon noemt de broers van Gökmen 'twee goede jongens'. ,,Ze zijn wel behoorlijk religieus en hebben rare, antidemo cratische denkbeelden. Maar daarbij hadden ze het vooral over Turkije.'' Kaplanbeweging Hun religieuze levenswijze verklaart mogelijk waarom de politie na de arrestatie van Gökmen toch hun huizen doorzocht. Beiden lijken namelijk aan hanger van de Kaplanbeweging, een Turkse radicaal-religieuze organisatie die in Duitsland verboden is. Maar de broers zijn volgens de ex-collega niet extremistisch. ,,Die club hield weleens preken, tijdens een barbecue of zo, maar dat waren geen haatpreken. Ik kan me niet voorstellen dat zij Gökmen hebben aangezet tot een terroristische daad. Ze hadden weinig contact met hem. De middelste broer vertelde vaak dat zijn broertje een probleemkind was. Die zat in een heel ander circuit en leidde een ander leven. Hij klaagde dat zijn broertje verkeerde vrienden had.'' De Facebookpagina van de middelste broer, die kort na de aanslag in Utrecht offline is gehaald, heeft verwijzingen naar de Kaplanbeweging. Hij is 'vrienden' met Furkan Karacar, voorman van het Duitse Im Auftrag des Islam, dat is gelieerd aan de Kaplanbeweging, en deelt video's waarin geageerd wordt tegen de modernistische, westerse cultuur waarmee Turkije 'vergiftigd' wordt. De organisatie wordt in de gaten gehouden door de Duitse inlich tingendienst. Karacar was in 2017 nog in Utrecht, blijkt uit foto's op Facebook. Het is onduidelijk of hij de broers heeft ontmoet. De Kaplanbeweging (Kaplancilar) is een Turkse radicaalislamitische organisatie, die medio jaren 90 in Duitsland is opgericht en daar ook wel Kalifaatstaat werd genoemd. Leider Metin Kaplan wil Turkije - desnoods met geweld - omvormen tot een islamitische staat. Kaplan, die de Kalief van Keulen wordt genoemd omdat hij vanuit die stad opereert, wordt in 1999 in Duitsland gearresteerd. Hij krijgt vier jaar cel wegens het oproepen tot moord op een interne rivaal; de Kalifaatstaat wordt verboden. Een paar jaar later wordt hij uitgeleverd aan Turkije, waar hij tot levenslang wordt veroordeeld voor hoog verraad. De Kaplanbeweging zet ook afdelingen in Nederland op. De stichtingen, waarvan één onder voorzitterschap van Kaplan zelf staat, zijn geves tigd op postadressen in Papendrecht, Rotterdam en Oss. Oom Mahmut is bestuurslid van een van de stichtingen die weer is gelieerd aan de Kaplan- beweging. De beweging kende op haar hoogte punt in Nederland zo'n tweehonderd aanhangers, voornamelijk in Oss en Utrecht. In 2005 zijn in Utrecht ook invallen geweest door de Nationale Recherche. Dat was in een Duits onderzoek naar de beweging. In 1998 heeft ze leden geronseld in Utrecht. Toch maakt de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD), voorloper van de AIVD, zich geen zorgen. De BVD noemt het wel 'een beweging die politiek geweld als geoorloofd ziet', maar meldt in rappor ten dat de stichting 'een slapend en geïsoleerd' bestaan leidt en een stille dood aan het sterven is. Er zijn geen aanwijzingen over betrokkenheid bij gewelddadige of terroristische activiteiten. Wel wordt in Tilburg in 2008 nog een aanhanger van de club opgepakt op verdenking van het financie ren van terrorisme. zaterdag 23 maart 2019 hebben geslagen en bedreigd en geroepen dat 'zij en dat kind dood moeten'. Onduidelijk is of hij werd veroordeeld. -Voormalige taxicompagnon van broers Tanis -Voormalige taxicompagnon broers Tanis UTRECHT Gökmen Tanis heeft de dode lijke schietpartij maan dagochtend op het 24 Oktoberplein in Utrecht bekend. Dat heeft het Openbaar Ministerie bekendge maakt. Hij zegt alleen gehandeld te hebben. De eerder aangehou den man is gisteroch tend heengezonden. Deze man werd dins dag aangehouden, omdat Tanis bij hem was toen hij werd gear resteerd. De afgelopen dagen is onderzocht of de man betrokken was bij het schietincident. Daar is geen bewijs voor gevonden. De man zelf wil geen contact met de media. Op de dag van de schietpartij hield de politie ook twee broers aan (van 23 en 27 jaar). Zij werden vandaag op vrije voeten gesteld. De twee bleken niets met de zaak te maken te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5