Weer even thuis 9 'Op weg naar Nederland heb ik gehuild. In Zeeland had ik opeens twee broers' ,,Mijn thuis? Dat is een heel verhaal." We zijn in Goes, bij de Zeeuwse, Kaapverdiaanse, in Angola geboren, Janety Gizela Monteiro. ,,Ik heb niet het gevoel dat ik ergens in een plaats of land thuis hoor." 'Bij mijn grootouders heb ik het goed gehad. Misschien is dat nog het meest mijn thuis van vroeger' den. Dode mensen op straat, een vlucht met een vliegtuig, een boot en een helikopter. Hierna is mijn moeder met mijn broer een tijdje naar familie in Rotterdam gegaan om tot rust te komen. Kaapverdia- nen hebben familie over heel de wereld. Je moet ook altijd vragen waar ze zijn. Tijdens deze periode is mijn moeder de vader van mijn broertje tegengekomen. Nadat hij geboren was, werd ik opgehaald uit Kaapverdië. Dat was voor mij niet zo leuk. Ik dacht dat ik op Fogo hoorde en werd meegeno men door iemand die ik eigenlijk niet kende." ,,Op weg naar Nederland heb ik gehuild. Ik weet nog dat ik een lollie van de stewardes heb gekre gen en dat ik deze tot overmaat van ramp in de wc van het vlieg tuig heb laten vallen. In Zeeland had ik opeens twee broers. Ik kwam terecht in Nieuwerkerk." ,,Ik weet nog goed dat het op een dag warm was op school en kinderen in de klas te drinken kregen. Ook ik had dorst en vroeg om water. Maar de juf begreep me niet. Ik snapte er ook niets van en barstte in tranen uit. De directeur van de school, de latere gedepu teerde George van Heukelom, werd erbij gehaald. Ook hij be greep me niet. Uiteindelijk heeft hij mijn moeder gebeld en zij ver telde me dat ze me niet konden verstaan omdat ik Portugees sprak. Ik heb toen een glas Coca Cola van Van Heukelom gekre gen." Bijbaantjes ,,Gelukkig had je hier ook zee. Zo dra het kon, ging ik naar het stille strandje bij Ouwerkerk. En ik had allerlei bijbaantjes. Ik bracht de kerkbode rond, elke week tien krantjes. En vanaf mijn twaalfde de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik ben altijd blijven werken. Later studeerde ik milieukunde en ik mocht via mijn baan bij de ge meente Schouwen-Duiveland naar de Bestuursacademie en de Universiteit van Tilburg. Nu werk ik als juridisch beleidsmedewer ker bij de gemeente Goes. Ik vind mijn werk mooi en zinvol." ,,Met mijn moeder en broers heb ik een hecht contact. En met mijn man en zonen ben ik naar Fogo geweest. Het was heel fijn om daar weer te zijn, al woont bijna iedereen van vroeger nu in Amerika. We zijn er zes weken geweest. Als je daar bent, hoor je constant de oceaan. Beter kun je niet slapen." Ik ben Kaapverdiaanse", ver telt Janety Gizela Monteiro (40). ,,Maar ik ben geboren in de Angolese hoofdstad Luanda, een Afrikaanse stad aan de Atlantische Oceaan. Kaap verdië was vroeger, net als Angola, een kolonie van Portugal. Het was gebruikelijk om ergens in de kolo nie te gaan werken. Mijn moeder was daarom met de vader van mijn broer naar Luanda getrok ken." ,,Het werd in die tijd helaas on rustig in Angola, de burgeroorlog was op komst. De vader van mijn broer had een functie in het leger en hij is vermist geraakt. Dat is moeilijk geweest voor mijn moe der. Ze was geen weduwe, maar wel haar man kwijt. Via getuigen heeft ze later gehoord dat hij was vermoord. Ik ken slechts flarden van het verhaal." ,,Mijn eigen vader was een goede vriend. Hij heeft na de vermissing de zorg voor mijn moeder en broer op zich genomen. Ze woon den in een mooi huis aan zee. Toen mijn moeder zwanger was van mij, heeft mijn vader een auto-ongeluk gekregen en is aan zijn verwondingen overleden." ,,Drie maanden later voelde mijn hoogzwangere moeder dat ik kwam. Een buurman heeft haar met spoed naar het ziekenhuis ge reden. Maar ik kwam nog sneller. Ergens langs de snelweg in Lu anda ben ik geboren. Ik ben Kaap- verdiaans omdat mijn geboorte bij de ambassade van Kaapverdië is gemeld. Maar ik heb niet het ge voel dat ik ergens in een plaats of land thuis hoor. Ik ervaar thuis meer in de connectie met men sen." ,,In Angola bleef het onrustig. Ik ben daarom toen ik twee was door mijn opa en oma uit Kaapverdië meegenomen. Naar Fogo, een vul kaaneiland met zwart zand op de stranden. Mijn moeder en broer bleven in Angola vanwege werk. Bij mijn grootouders heb ik het goed gehad. Misschien is dat nog het meest mijn thuis van vroe ger." Janety laat een foto zien van zichzelf als klein meisje. ,,Hij is genomen in de tuin van mijn opa en oma, in Mosteiros, waar mango- en papayabomen ston den." Op de achterkant van de foto staat een tekst in het Creools. „Vroeger was Kaapverdië ook een doorvoereiland in de transatlanti sche slavenhandel. Ik kan het Cre ools niet lezen, ik sprak vooral Portugees. Deze foto heeft mijn tante vroeger naar mijn moeder gestuurd. Mijn moeder is de oud ste van negen kinderen. Mijn ooms en tantes verschilden niet veel met mij qua leeftijd. Er was dus altijd iemand om mee te spe len." De gebeurtenissen in het jonge leven van Janety, die elkaar snel opvolgen, zijn nog niet allemaal verteld. ,,Weer een paar jaar later moesten mijn moeder en mijn broer vluchten uit Angola. Ook van dat verhaal ken ik maar flar- GO ZATERDAG 23 MAART 2019 Terug naar de plek van je jeugd 'Gelukkig heb je hier ook de zee' LIESBETH LABEUR Janety Gizela Monteiro bij het Goese Sas. foto marcelle davidse Janety als klein meisje in de tuin van haar opa en oma, in Kaap verdië, waar mango- en papayabomen stonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57