'Een kind als Anouk is groot onrecht aangedaan' 5 Westerschelde Bedrijventerrein Deltahoekin Breskens Bij de ingang van het terrein van het water schap werd de BMW X5 van Ploegstra aange troffen met zijn bloedspetters op het interieur. Van Ploegstra zelf ontbrak elk spoor. De auto op de foto is niet de wagen van Ploegstra. Voormalige sportschool Way of Life waar Ploegstra voor het laatst gezien is. Nummer Een vertelt over zijn papa. Dan denk je toch: goh, dat doe ik nu niet meer." Een familierechercheur houdt de familie Ploegstra op de hoogte van de ontwikkelingen in het on derzoek. Dat geeft de familie wel iswaar niet de zekerheid dat het raadsel wordt opgelost, maar wel het vertrouwen dat er alles aan wordt gedaan. ,,Ik denk dat als ze dit team er in het begin op had den gezet, we nu meer hadden ge weten." ,,Sommige dingen sluit ik ge woon uit, zoals zelfmoord. Het is toch mijn eigen papa. Ik heb hem zelf altijd meegemaakt. Zichzelf iets aandoen zou hij tegenover mij nooit doen. Ik was toch wel zijn nummer één. Het coldcaseteam heeft tegen ons gezegd: 'Als we nu niets vinden, kunnen we er niets meer aan doen'. Ze zeggen steeds, we hopen dat we het boek kun nen sluiten. Maar als dat niet kan, wel dit hoofdstuk. De moed opge ven doe je niet, want je hoopt toch altijd op een antwoord." Verantwoordelijkheid Officier van justitie Kim Weijers en rechercheur Ralph Nagelkerke denken dat in IJzendijke en omge ving mensen zijn die de weg naar dat antwoord kunnen wijzen. ,,Heb je als gemeenschap het ver antwoordelijkheidsgevoel om naar voren te komen? Sta je als dorp achter een meisje als Anouk, die al acht jaar worstelt met de vraag wat haar vader is overko men?", zegt Nagelkerke. ,,Zie je je zelf als medestrijder voor recht- vaardigheid of als een verklikker, wanneer je met informatie naar voren komt? Daar draait het om." Het coldcaseteam dat de ver dwijning van Herman Ploegstra onderzoekt houdt komende woensdag voor de tweede keer een informatieavond. Weijers en Nagelkerke zullen dan vertellen wat er sinds de eerste bewoners bijeenkomst, vorig jaar juni in Oostburg, is gebeurd. ,,We hopen echt dat iedereen uit IJzendijke komt", zegt Weijers. Toen besloten werd de zaak Ploegstra opnieuw op te pakken, stak het coldcaseteam eerst zijn licht op bij een deskundige in het benaderen van gesloten gemeen schappen. Nagelkerke: ,,We vroe gen haar hoe we we dit moesten aanpakken. Hoe bewegen we de mensen om te gaan praten?" De eerste informatiebijeenkomst werd een positieve verrassing voor het team. ,,We hadden ka- Kim Weijers, Openbaar Ministerie Ook de sporttas van Herman, die in zijn auto werd terugge vonden, is onderzocht. mers vrijgemaakt in het gemeen tehuis waar mensen die iets kwijt wilden met een politieman kon den praten. Dat waren er meer dan we hadden verwacht. Mensen moesten op hun beurt wachten." Zo'n vijftig politiemensen en twee medewerkers van het Open baar Ministerie hebben zich het afgelopen jaar korte of langere tijd met de zaak bezighouden. Er gaat eigenlijk geen dag voorbij of er wordt aan het onderzoek gewerkt. Elke tip, elke aanwijzing, elke ge tuige trekt het team na. Inmiddels zijn ruim zestig getuigen gehoord en meer dan veertig tips nage trokken. ,,We lopen alles na. Als we het onderzoek sluiten, willen we tegenover de familie kunnen vertellen dat we echt alles hebben uitgezocht", zegt Weijers. Drie voorbeelden: de zwarte BMW X5 van Ploegstra werd bij de huidige eigenaar in beslag ge nomen voor onderzoek en minu tieus onderzocht. In de auto wa ren na de verdwijning bloedspo ren gevonden, maar die werden nooit goed onderzocht. Het was een voorbeeld van de losse eindjes van het eerste politieonderzoek uit 2010. De auto werd uit elkaar gehaald en op sporen onderzocht. ,,In zijn geheel is de auto bij de douane door een röntgenapparaat gegaan. In Duitsland heeft BMW de data in de auto uitgelezen en gecheckt op afwijking rond het tijdstip van de verdwijning. We hebben het patroon van de bloed- spatten onderzocht. Alles wat we aan die auto hebben kunnen on derzoeken, is onderzocht." Pijnlijk Na de verdwijning van Herman Ploegstra kwamen de verhalen los over zijn buitenechtelijke affaires. Pijnlijk voor de nabestaanden, maar de speurders konden om dit deel van Ploegstra's leven niet heen. Om afspraakjes te maken had Ploegstra een 'geheime vrouwtjestelefoon'. Die is nooit teruggevonden. Nagelkerke: ,,Maar we zijn er wel achter geko men wie de laatste persoon is met wie Herman met deze telefoon heeft gebeld." Herman vertelde in de weken voor zijn verdwijning dat hij werd bedreigd: een kogel onder zijn ruitenwisser, lek gestoken ban den, vervelende telefoontjes. Maar tot voor kort had niemand bewijs gezien van die bedreigingen. Ook eerder onderzoek van de politie naar die bedreigingen had niets opgeleverd. Maar nu is er iemand naar voren gekomen die zegt dat Herman aan hem een dreigbrief heeft laten zien. Ploegstra's lichaam is nooit ge vonden. Of het ooit zal gebeuren is de vraag. Mocht het niet lukken, zijn alle inspanning niet voor niets geweest. Een aantal geruch ten en theorieën kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. ,,Een aantal scenario's kunnen we wegstrepen", aldus Nagelkerke die ook zegt dat het coldcaseteam 'wel een idee heeft wat er is ge beurd'. Het boek gaat nog niet dicht. Nagelkerke: ,,We krijgen nog steeds tips. Er zijn mensen die stiekem foto's maken als ze den ken in een voorbijganger Herman te herkennen. Er was zelfs iemand die meende Herman in de PZC te herkennen op een foto van de in tocht van Sinterklaas in Middel burg. Geen routinewerk De zaak Ploegstra is voor Nagel- kerke en Weijers allesbehalve routinewerk. Nagelkerke: ,,Ik zie het verdriet van de nabestaanden. Van Anouk en Sandra. Van Her mans broer en zijn moeder. Ik zie de lege plek aan hun tafel." Weijers: ,,Op vakantie werd ik gebeld. Mijn man zei: bellen ze je nu van de andere kant van de we reld voor je werk? 'Niet erg hoor', zei ik toen. 'Het gaat over Her man!' Ik ben officier van justitie geworden omdat ik de wereld wat rechtvaardiger wil maken. Een kind als Anouk is groot onrecht aangedaan. Zij heeft het recht te weten wat er met haar vader is ge beurd." GO ZATERDAG 23 MAART 2019 FOTO POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53