16.000 mensen rouwen AANSLAG IN UTRECHT 4 Geweld, huwelijksproblemen en con tacten met radicale moslimorganisaties. De familie Tanis lijkt een probleemgezin te zijn. Toch is Gökmen Tanis, die deze week drie mensen doodschoot in een tram, duidelijk het zwarte schaap van de familie. ft ft Hij zou zijn eigen moeder nog bestelen, zo knettergek is hij Het is een paar jaar geleden als de mid delste broer van Gökmen Tanis op de bank ploft bij Angelique (47). Ze trek ken het niet meer, vertelt hij de vrouw die op dat moment nog drugsverslaafd is en samen met hem coke gebruikt. Tanis maakt de hele familie gek met zijn verslaving en crimi nele gedrag. Ze weten niet meer wat ze met hem aan moeten. ,,Ik heb toen gezegd dat ze hem het huis uit moeten zetten. Zolang hij verslaafd is, zal hij nooit veranderen.'' De vrouw die in 2017 aangifte tegen hem doet omdat hij haar op brute wijze in haar woning ver kracht zou hebben, kent Tanis niet anders dan als een ontspoorde drugsverslaafde die leeft van een daklozenuitkering en alles doet om aan geld te komen. ,,Hij zou zijn eigen moeder nog bestelen, zo knettergek is hij.'' Angelique kan het weten: ook zij wordt door hem bestolen van haar telefoon. Aanslagpleger Gökmen Tanis kwam 26 jaar gele den met zijn twee oudere broers en moeder - die we omwille van hun privacy niet bij naam noemen - naar Nederland. Zijn vader is hier dan al zes jaar. ,,Die kwam in 1987'', vertelt Mahmut Tanis, de oom van Gökmen die nu in Oss een kapsalon runt. ,,Ik heb zelf geen contact meer met mijn neven. Al jaren niet meer." Mahmuts kapsalon loopt goed. Zelfs oud-inter national Ruud van Nistelrooij laat zich er knippen. Mahmut heeft nog wel contact met de vader van Gökmen. Maar ook hij liet in Turkse media al we ten geen contact meer te hebben met zijn zoons. Gökmen is 11 jaar als hij met zijn familie een flatje betrekt aan de Gasperilaan in Kanaleneiland. Hij groeit niet op in een gelukkig gezin, zegt zijn moeder zelf in een interview afgelopen zomer. ,,Mijn man was niet goed voor mij. Ik mocht niks en hij sloot mij op in huis. Jarenlang heb ik erg geïsoleerd geleefd. Ik heb nooit geleerd mij zelf standig te redden in Nederland. Daardoor voel ik mij buiten mijn vertrouwde omgeving onveilig.'' De vrouw kan niet lezen en schrijven en spreekt nog altijd geen Nederlands. In 2008 volgt een echtscheiding en de vader van Tanis keert terug naar Turkije, waar hij volgens Turkse media hertrouwt. Nu woont hij in de stad Kayseri. De vrouw blijft getraumatiseerd in Neder land achter. Ook Gökmen blijft met zijn twee oudere broers in Utrecht wonen. Buurtgenoten zien hem steeds meer ontsporen en in de drugsscene belanden. Met school of carrière is hij niet bezig. Wel bouwt hij een lijvig strafblad op met geweldsmisdrijven en diefstallen. In 2011 haalt hij even het 'nieuws' als hij in een filmpje op GeenStijl een sexy geklede verslaggeefster 'je halve kont staat open' toe snauwt. Kort daarna zien ze hem rondlopen in de wijk als een vrome moslim om daarna weer de los bandige drugscrimineel uit te hangen. In de jaren erna wisselt hij deze leefwijzen voortdurend af. Veroordelingen Ook zijn broers duiken na hun emigratie naar Nederland op in de systemen van politie en justi tie. In 2004 staat de oudste broer voor de rechter voor een zwaar delict: hij zou zijn zwangere vrouw zaterdag 23 maart 2019 GO STILLE TOCHT ,,In Utrecht is geen plaats voor haat en geweld'', zei Jan van Zanen aan het begin van de stille tocht in Utrecht gisteravond. ,,Laten we elkaar vast houden.'' Vier dagen na de aan slag op het 24 Okto- berplein, waarbij drie doden en vijf gewon den vielen, kwamen zeker 16.000 mensen bijeen ter nagedachte nis van de slacht offers. FOTO'S PIM RAS EN ANP Kijk op de site bij /video Nederland staat stil bij de schietpartij van maandag. Familie Tanis na komst uit Turkije nooit een gelukkig gezin Raymond Boere, Cyril Rosman Victor Schildkamp -Angelique, slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4