Minder geld voor beste damster van Nederland OKOH$£ Vervolg 'vrouwenplan' ZEELAND 13 zaterdag 23 maart 2019 Zoutelande huisvest voor de vijf tiende maal het Nederlands kam pioenschap. Daar hebben ze in middels enige routine in ontwik keld. Maar makkelijk is het niet om alles op orde te krijgen, stelt organisator Aart Walraven. ,,De bijdrage van de Nederlandse dam- bond is al jaren even hoog. En dat terwijl de kosten - bijvoorbeeld die van het hotel - stijgen. Dan teer je steeds in op je reserves en op een gegeven moment gaat dat niet meer. Vandaar dat het prij zengeld dit keer omlaag moest." Maar dat wordt bij de speelsters niet als een probleem gezien, weet de inwoner van Zoutelande. ,,Ze vinden het allang mooi dat ze een week kosteloos hun sport kunnen bedrijven, in een ambiance die hen erg aanspreekt. Het prijzen geld vinden ze van ondergeschikt belang." Heike Verheul is de titelverde- digster in het Beach Hotel. Zij heeft met 1269 ook de hoogste ranking van de acht deelneem sters aan het NK. Zij was, net als Ester van Muijen, Vitalia Dou- mesh en Laura Timmerman, rechtstreeks geplaatst. Jorien Alink, Jacqueline Schouten, De- nise van Dam en Annemieke Stunnenberg kwalificeerden zich via de halve finale. Leonie de Graag uit Goes viel nét buiten de boot. De eerste speelronde is maan dag om 14.00 uur. Het toernooi wordt op zaterdag 30 maart afge sloten met de zevende ronde. Al leen op woensdag 27 maart speelt iedereen twee partijen. gen op Facebook. Enthousiaste re acties zorgden ervoor dat De Vrieze overstag ging. ,,Ik dacht: ik kan niet op mijn bek gaan. Wat kan mij eigenlijk gebeuren? Ik heb het door drie mensen van verschillend plui mage laten proeflezen. Onder an deren door een vrouw die niks om voetbal geeft. Ze vonden het alle maal echt leuk. Veel taalfouten na tuurlijk, ik heb ook maar techni sche school gehad, hè. Ik had ge vraagd om de plussen en de min nen, maar ze vonden het van blad zijde één tot het einde een grote plus'', vertelt De Vrieze. ,,Ik kon 's avonds na het eten achter mijn computer kruipen, maar kwam soms niet verder dan zestien woorden", vervolgt hij. „Dan stopte ik. Ik heb nooit naar buiten zitten staren als ik geen in spiratie had. Soms wist ik 's mid dags al tijdens mijn werk wat ik 's avonds zou schrijven. Ik heb het ook wel gehad dat ik 's nachts om 3.00 uur wakker schoot met een herinnering. Een kwartier later stond het erop. Hoeveel tijd ik erin gestoken heb? Effectief schrijven niet meer dan tachtig uur." Toestemming Het boek is niet alleen lachen, gie ren, brullen. „Er zitten fragmen ten in, waarvoor ik toestemming heb gevraagd aan mensen. Er staan ook veel persoonlijke dingen in. Ik geef meer bloot van mezelf dan ik voorafhad gedacht", legt De Vrieze uit. „De wijze waarop ik mijn vrouw heb leren kennen bijvoorbeeld. Ik leerde haar in een café in Aarden burg kennen. Ze kwam uit Ede, Gelder land. Een paar we ken later ging ik naar Ede en ik wilde naar Wageningen om te eten. Ik wilde hotel De Wereld wel een keer zien, waar de capitulatie in 1945 getekend is. Ik dacht: daar moet het gebeu ren. Als we daar de Duitsers in 1945 op de knieën gekregen hebben, dan moet mij dat ook lukken. Er was alleen geen plek in Wageningen. We zijn terug naar Ede gereden. Uiteindelijk is het toch gelukt." Inmiddels zijn al veel boeken verkocht. Krijgen de aanstichters van het boek een bedankje?,, Nee, we gaan niet eten met het ploeg je dat destijds het idee lanceerde. Dat komt niet ten goede aan het goede doel. Laat ik nou straks maar een leuke donatie kunnen doen." - Peter de Vrieze Er gebeurde altijd wel iets. Iets stoms, een keer met een lach, een keer met een traan gers Michiel de Ruyter en Frank van Wezel. ,,Je geraakt er vanaf twee kanten: óf vanaf zee (De Ruyter via de Theems), óf vanaf land.'' Dat laatste verwijst naar Van Wezel, die tot op de dag van vandaag één van de bepalende ge zichten bij Southend United Foot ball Club (dat op het derde niveau uitkomt) ien mededirecteur van de club is. De Vrieze beschrijft dat hij dankzij de bij Chelsea goed inge voerde voetbalmakelaar Tom van Watermeulen (voorzitter van de Belgische supportersvereniging van The Blues) nog eens ergens komt en noemt bij Chelsea John Terry hét absolute voorbeeld van strijd, karakter en onverzettelijk heid. „Naast Terry was ik altijd een enorme fan van Jimmy Floyd Hasselbaink.'' Honderd wedstrijden Het idee om een boek te schrijven ontstond tijdens één van de vele reisjes met vrienden naar een op lager niveau uitkomende Engelse club. ,,Er gebeurde altijd wel iets. Iets stoms, een keer met een lach, een keer met een traan. Eén van de jongens zei dat ik daar een boek over moest schrijven. De eerstvol gende reis begonnen ze er weer over. Op een bepaald moment heb ik gezegd: bij mijn honderdste wedstrijd naar Chelsea zal ik eens kijken of ik het kan bewerkstelli gen.'' Toen dat zo ver was, plaatste hij om meningen over zijn bijdragen te peilen stukjes met zijn ervarin- Heike Verheul schreef het NK dammen vorig jaar op haar naam in Zoutelande. foto lex de meester MIDDELBURG De Walcherse voetbalclubs hebben gekozen voor een tweede bijeenkomst om mogelijke samenwerking op het gebied van vrouwenvoetbal te bespreken. Dat was de uitkomst van een in formatieronde donderdagavond in de kantine van FC Dauwen- daele. Initiatiefnemer Adri Franke: ,,Ik denk dat de clubs zijn wakker geschud. Natuurlijk is de eerste reactie dat ze de hakken in het zand zetten en aan hun eigen cluppie denken. Maar het gaat erom waar het vrouwenvoetbal over vier, vijf jaar staat.'' Voor de tweede bijeenkomst hoopt Franke dat de clubs in kaart kunnen brengen hoeveel leden ze bij de vrouwen en meis jes hebben en wat het verloop in die categorieën is. ,,Wat er ver volgens uitkomt, durf ik niet te zeggen. Misschien ontstaat er tussen twee clubs samenwer king, misschien meer.'' Behalve Dauwendaele gaven Ar- nemuiden, Nieuwland, Jong Am bon, Zeelandia Middelburg, RCS, VCK, De Noormannen en Wal cheren acte de présence. GO Chelsea in een boek Met enige moeite is de Stich ting Damevenementen Zeeland erin geslaagd om de begroting van het NK dammen voor vrou wen sluitend te krijgen. Daar voor moest wel het prijzengeld gehalveerd worden. De hoofd prijs bij het toernooi in Zoute- lande, dat maandag begint, is nu slechts 200 euro. Roeland van Vliet Zoutelande Het is voor de 47ste keer dat de vrouwen een apart Neder lands kampioenschap hebben. Voor de zestiende keer is het in Zeeland. 's-Gravenpolder had in 1991 de primeur. Zoute- lande nam in 2000 voor de eerste keer de organisatie op zich. Vanaf 2010 is het daar onafgebroken. Peter de Vrieze is een grote fan van het Engelse voetbal. Chelsea is zijn grote liefde. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41