Wedstrijd papieren vliegtuigjes gooien: een vliegtuigcrash zonder brokken NIEUWS 3 Afval drugslab overal in het land gedumpt: pillen-criminelen hebben vrij spel niet in beeld hebben. Is het hier? Naar het buitenland? Naar welke landen dan? We hebben daar geen zicht op.'' ,,Met die 100 miljoen heeft het kabinet een incentive, een financiële stimu lans, gegeven. Wij moeten criminelen achter slot en grendel zien te krijgen. Maar het valt wel op dat iedereen het in Nederland normaal lijkt te vinden dat je een pilletje slikt bij het uitgaan. Dat geldt in rest van de wereld ook. Wij staan wereldwijd op nummer één als het grootste producerende land. Het af val houden wij hier.'' ,,Zo zie ik dat niet, maar we moeten er kennen dat drugs een groot probleem zijn. Als bekend is dat je 10.000 pillen hebt, ben je ze zo kwijt. Rippartijen, overnames, liquidaties, de financiële belangen zijn gigantisch. De meest re cente liquidaties in de Mocro-maffia gaan bijna allemaal over drugs.'' ,,Nou, dank je. Het lastige is dat het een wereldwijd probleem is. Wij denken hier in Nederland dat we het wel even gaan oplossen. Alleen dit is niet zomaar iets waar je op een regenachtige na middag een oplossing voor kunt vin den. Maar niks doen is geen optie.'' De 22-jarige Yacine Imadouchene kijkt wat beteuterd naar de kleine vliegramp die zich zojuist tiental len centimeters voor zijn voeten heeft voltrokken. De Franse stu dent van Fontys in Eindhoven is een van de deelnemers aan de Ne derlandse kwalificaties voor het WK papieren vliegtuigjes gooien. In het Student Sports Centre op het TU/e-terrein konden studenten gisteren letterlijk een gooi doen naar het door Red Bull georgani seerde WK in mei in Salzburg. Deelnemers kunnen meedoen in twee categorieën. De grootste af stand of de langste vliegtijd. Aan een tafeltje in de sporthal zijn andere studenten met de grootste precisie aan het vouwen. Want het komt nogal nauw, weet Délano Grootaers (21). Hij kan het weten als voormalig student Lucht en Ruimtevaarttechniek. In Delft deed hij de nodige kennis op over wat een vliegtuig luchtwaardig maakt en die komt nu goed van pas. Met een soepele boog scheert zijn papieren creatie door de sporthal om 25 meter verderop een degelijke landing te maken. ,,Wat geldt voor een echt vliegtuig, geldt ook voor een papieren versie. Een smal ont werp komt verder, terwijl een wat bredere variant langer in de lucht blijft. Het belangrijkste is dat het vliegtuigje perfect symmetrisch is. Vaak zie je dat de eerste vouw al scheef is en dan komt het nooit meer goed." Het wereldrecord staat op dik 63 meter en wat betreft vliegtijd op 27,6 seconden. Records die deze vrijdag niet gebroken gaan worden, al is het maar omdat het luchtruim eindigt bij de muur van de sport- school, dik 30 meter verderop. Ge juicht wordt er toch, want met 27,1 meter vliegt het vliegtuigje van Bart Tiemeijer (21) het Nederlands record van 25 meter uit de boeken. Hoe fel de politie ook strijdt tegen drugscriminelen, steeds vaker stuit zij op drugsafval. Max Daniel, portefeuillehouder drugs bij de Nationale Politie, maakt zich zorgen. ,,Het kan niet anders dan dat de grote jongens uit onze handen zijn gebleven.'' woon een ongelofelijk lucratieve han del. In Australië kost een pilletje 25 dol lar, dat betekent dat één pil zeventien keer over de kop gaat. Ook al hebben wij tientallen laboratoria ontmanteld, we hebben niet de indruk dat dat effect heeft gehad op de export of het gebruik in eigen land. Ik ben ervan overtuigd dat we een behoorlijk aantal labs niet in beeld hebben. De prijs blijft gelijk, dus kun je ervan uitgaan dat wij geen fatale slag hebben toegebracht.'' „Door onderzoek van professor Pieter Tops hebben wij een aardig beeld ge kregen van wat het financiële gewin moet zijn. Hij kwam erop uit dat crimi nelen in Nederland op jaarbasis voor 18,9 miljard euro aan xtc en amfeta mine maken. Het kan niet anders dan dat de grote jongens bij ons uit handen zijn gebleven. Het baart zorgen. De criminelen die op het Friese platteland en in Groningen aangetroffen wor den, zijn geen Limburgers die geëmigreerd zijn. Dat zijn lokale criminelen.'' „Peter Noordanus heeft de opdracht gekregen om onder mijning aan te pakken. We moe ten veel meer achter het geld aan gaan. Follow the money. We hebben totaal geen benul waar die 18,9 miljard naartoe is ge gaan. Dat betekent dat dit het topje van de ijsberg is en dat wij de totale omvang nog lang ,,Vaak gaat het om vaten van een meter bij een meter die gedumpt worden. Veel vaten lekken, omdat ze uit busjes worden gedonderd. We zien stortingen in gierputten, afwateringsslootjes en bospercelen op de Veluwe, maar ook vaten die leeglopen in een woonwijk. Drugsafval wordt ook gelekt uit rij dende busjes. Je draait de kraantjes open en zorgt dat het via de bodem van het busje wegloopt. Als het regent, valt dat niemand op. We hebben totaal geen zicht op aard en omvang van de milieuschade die door drugs is aange richt.'' ,,Een aantal jaar geleden zijn de grond stoffen voor het maken van syntheti sche drugs verboden, de zogenoemde 'precursoren'. Wat je nu ziet, is dat pil len niet meer met verboden stoffen worden gemaakt, maar dat allerlei che micaliën worden gemixt tot een straf baar goedje. Als je chemisch een beetje handig bent, kun je mierenzuur en ci troenzuur zo mengen dat er een verbo den stof ontstaat. Dat zelfgebrouwen product levert meer afvalstoffen op. Bij het maken van cake houd je ook ingre diënten over.'' „Wij dachten dat criminelen verder reden met hun afval. Maar waar voorheen het productieproces in het zuiden van het land plaatsvond, zie je nu overal in het land pro ductielocaties ontstaan. Ook in Gelderland, Groningen en Drenthe zien we steeds meer dumpingen.'' ,,Nee. Dat zou beteke nen dat dumpingen in Brabant zouden afne men, maar dat is helaas niet het geval. Het is ge- „Mensen worden vindingrijker. Dat kun je niet voorspellen. En dis je het al had voorspeld, had je die grondstoffen dan wel toegestaan? Iedere oplossing creëert een nieuw probleem." zaterdag 23 maart 2019 ARNHEM JANUARI 2019 EEMNES FEBRUARI 2019 BREDA DECEMBER 2018 Geen grip op drugsmiljarden Is de 100 miljoen die het kabinet heeft uitgetrokken een druppel op de gloeiende plaat? Is Nederland het afvoerputje van de wereld? U doet het al heel lang, maar het gaat nog niet echt de goede kant op. Kijk op de site bij /video j Criminelen dumpen drugsafval s in grotere delen van het land. Mayday! Mayday! Kort na de start stort het vliegtuigje als een roestende, pruttelende Antonov stuurloos ter aarde. Diede Hoekstra Eindhoven Met een welgemikte worp gooit een deelnemer zijn papie ren vliegtuigje de zaal in tijdens een van de voorrondes voor het WK Paper Wings. foto frans nikkels Grote jongens blijven buiten schot? Wat gaan jullie doen om de grote jongens wél te pakken? Marcia Nieuwenhuis Den Haag Wat voor drugsafval vinden jullie? Hoe komt het dat er steeds meer afval is? Hoe verklaart u de ruk naar het noorden? Toch geen waterbedeffect, zoals werd gedacht? Max Daniel foto hh Werkt het beleid averechts?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3