ACHTER DE SCHERMEN 9 Jos Vogel (59) is sinds 2008 'stadsklokkenist en tevens organist van de Grote of Sint Jacobskerk in Vlissingen'. Daarvoor bespeelde hij het carillon ook al, als tweede beiaardier van Vlissingen en Middelburg. Jos Vogel neemt ons mee de Sint Jacobstoren in. Naar bo ven, naar het carillon, zijn werkplek voor vandaag. Naar een ruimte pal achter de wijzerpla ten van de klok. ,,We bevinden ons nu op zo'n 40 meter boven de grond." In de cabine schuift Jos achter een klavier en speelt uit het hoofd een melodie. De houten stokken van het instrument bespeelt hij met de on derkant van zijn pinken, soms met een andere vinger, en met zijn voe ten. De stokken zijn met draden en katrollen verbonden met de klepels, die tegen binnenkant van de klok ken slaan. ,,Het instrument heeft vier octa ven, het is een groot carillon. Onder de cabine hangen de drie grootste en zwaarste klokken van dit instru ment. Dat zijn tevens de luidklok- ken van de stad. En boven de cabine zijn nog twee ruimtes met klokken." In totaal hangen er in de toren 47 klokken. De grootste weegt 1740 kilo, de kleinste 10,5 kilo. Alle klok ken samen wegen 8585 kilogram. ,,Het speelt goed", vertelt Jos, ,,al is mijn plek hier achter het klavier niet de gunstigste om van het instru ment te genieten. Het beste kun je het spel op straat beluisteren." Het klokkenspel kan ook op andere ma nieren spelen. Met behulp van oude mechaniek, die stamt uit de 16e eeuw. Jos laat een grote ronde speeltrom- mel zien, waar talloze stiften in de juiste baan de klokken in gang kun nen zetten. ,,Op de trommel staan vier melodieën. Om 12.00 uur en om 18.00 uur horen Vlissingers dit cul tureel erfgoed." ,,En na de restaura tie in 1998 is er ook een computer aangebracht. Met behulp van midi- files kan ik hier melodieën program meren. Die hoor je bijna elk kwar tier. Dit is het vierde instrument dat in de toren hangt. Het eerste carillon (1588) was klein." In de 18e eeuw is het vervangen door klokken met een mooiere klank, zegt Jos. ,,De smaak veran derde. En na de brand van 1911 is er een derde carillon opgehangen, die in 1943 uit de toren is gehaald door de bezetter en nooit is teruggevon den. Het huidige klokkenwerk komt uit 1951 en is gemaakt door Petit en Fritsen uit Aarle-Rixel." zaterdag 23 maart 2019 Spelen op 40 meter hoogte Liesbeth Labeur Jos Vogel studeerde aan het Rotter dams conservatorium orgel en cla- vecimbel. Aan de Nederlandse Bei aardschool in Amersfoort volgde hij de opleiding tot beiaardier. In Vlis singen bespeelt bij naast het Flen- troporgel en het carillon van de Sint Jacobskerk ook de klokken van het stadhuis. Hij is tevens piano- en or geldocent op de Zeeuwse Muziek school. Jos Vogel bespeelt het carillon in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. ,,Het beste kun je het spel op straat beluisteren." In totaal hangen er in de toren 47 klokken. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37