Zeeland mag trots zijn op Het Zeeuws Orkest 5 PROVINCIALE STATEN VERHULST INFORMATEUR Het CDA heeft de formatie van een nieuw provinciebestuur voortvarend opgepakt. Lijsttrekker Jo Annes de Bat maakte gisteren tijdens het duidingsdebat in de Middelburgse abdij bekend dat burgemeester René Verhulst van Ede informateur wordt. Hij hoopt maandag al een eerste rondje langs alle dertien partijen te hebben gemaakt. Verhulst is oud-burge meester van Goes in de tijd dat De Bat daar wethouder was. Hij is een logische keuze als informateur. De Bat stuurt hem met vier vragen op pad. Hoe dui den de partijen de verkiezingsuit slag in Zeeland? Welke rol zien ze voor zichzelf de komende vier jaar? Hebben ze personen die ge- schikt zijn als gedeputeerde? En welke punten vinden zij belang rijk voor een coalitie- of een State- nakkoord? Verhulst is morgen in Kloetinge, waar hij in het kader van de Boe kenweek in de Geerteskerk de au teurs Jan Siebelink (schrijver van het geschenk) en Murat Isik (schrijver van het boekenweekes say) interviewt. De lang geleden gemaakte afspraak had niet op een beter tijdstip kunnen vallen. Ver hulst maakt er een lang weekend in Zeeland van, zodat hij morgen en maandag alle lijsttrekkers kan spreken. Tijdens het duidingsdebat lieten vrijwel alle partijen weten blij te zijn met de keuze voor Verhulst. Debat was wel een misplaatste term voor dit voor Zeeland nieuwe fenomeen, want er ontstond geen discussie. De lijsttrekkers waren poeslief tegen elkaar. Ze hopen de komende weken bijna allemaal nog iets te winnen. De Bat gaf aan dat Verhulst niet alleen de mogelijkheid van een co alitieakkoord onderzoekt, maar ook van een Statenakkoord. Dat is veel breder. Daarvoor kunnen alle partijen ideeën aandragen. De huidige coalitie van CDA, VVD, SGP en PvdA legde vier jaar gele den haar oor ook al te luisteren bij andere partijen en trouwens ook bij tal van maatschappelijke orga nisaties. De lijsttrekkers van de coalitie- partijen zeiden in het duidingsde bat niet klip en klaar dat ze hun verbond willen voortzetten - daar mee zouden ze het met vijf zetels Als de afgelopen periode een voorbode is van wat er komt, zou ik daarvoor tekenen de Staten in gekatapulteerde Fo rum voor Democratie (FvD) voor het hoofd stoten - maar wel dat ze het beleid van verbinding en sa menwerking willen continueren. ,,Als de afgelopen periode een voorbode is van wat er komt, zou ik daarvoor tekenen", aldus Kees Bierens (VVD). Fred Walravens (FvD) bena drukte dat hij geen fractievoorzit ter is van een 'tegenpartij'. ,,We zullen ons constructief opstellen." Gerwi Temmink (GroenLinks), Willem Willemse (50PLUS) en Francois Babijn (Partij voor Zee land) solliciteerden nadrukkelijk naar een post van (vijfde) gedepu teerde. Alleen Ger van Unen (SP) liet een afwijkend geluid horen. „Rechts heeft gewonnen en ik ben strijdbaarder dan ooit om daar een ander geluid tegenover te zetten." Mozart kreeg in 1776 de op dracht een serenade te schrijven voor het huwe lijk van de dochter van de rijke bur gemeester Haffner van Salzburg. Het werd de 35ste symfonie. HZO speelde dit werk in een juiste klas sieke opstelling. Hierdoor kwamen de nuances goed uit. Dirigent Ivan Meylemans weet te inspireren en speelt het klaar de musici met geestdrift te laten spelen. Dat en thousiasme overtuigt het publiek. De kleine foutjes in het onstuimige Allegro con spirito, neem je er dan gewoon bij. Het Andante werd ge bracht als kamermuziek, rustig, be heerst en met het juiste vleugje melancholie. De eenvoudige melo die van het Menuet werd afgewis seld met een fris trio. In de Finale was de aria van Osmin, de bewaker van de harem te herkennen. De vele modulaties (een kenmerk van Mozart) leidden naar een snel en uitbundig slot. In het vierde Hoornconcert so leerde Laurens Woudenberg, solo hoornist van het Koninklijk Con certgebouw Orkest. De herkenbare elementen in dit concerto zijn de Dirigent Meylemans speelt het klaar de musici met geestdrift te laten spelen invoeging van de muziek die Mo zart voor de Vrijmetselarij schreef, een flard uit het Hoornkwartet en de triomfantelijke klanken van de jachthoorn. Geen gemakkelijke compositie voor een hoornist. Niet elke hoge toon werd met trefzeker heid geblazen, maar in het lang zame middendeel overtuigde Woudenberg met een goede adem- techniek en hij liet ook horen dat hij kundig de trillers en loopjes kon spelen. In de virtuoze finale was het genieten geblazen van de fijne begeleiding van het orkest. Zeeland mag trots zijn op zijn HZO. Brahms Na de pauze speelde HZO in grote bezetting de tweede symfonie van Brahms. Het concert met twee klassieke werken werd afgerond met een romantisch werk in een serene, soms vrolijke, soms rustge vende sfeer. Het was even wennen in het openingsdeel waarin de ba lans nog niet perfect was. Ivan Meylemans leidde zijn discipelen echter langs de muzikale klippen en in de frase met de feestelijke hoorns werd de juiste dynamiek door de musici gevonden. Het Adagio bracht rust. Overtuigend waren zowel de strijkers, met een homogene begeleiding, als de bla zers (vooral de houtblazers), met prachtige korte melodielijnen. Het ritme van de Undler, met de ge broken akkoorden in pizzicato, kwam goed over. Het slotdeel, met prachtige melodieën, werd ener giek vertolkt. De invloed van Beet hoven is duidelijk, toch hoorde je in de slotfrase even Mozart, waardoor het concert een cyclisch slot kreeg. zaterdag 23 maart 2019 GO Duidingsdebat zonder wanklank Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het duidingsdebat tussen de Zeeuwse lijsttrekkers, vlnr. voorzitter Han Polman, Harry van der Maas (SGP), Anita Pijpelink (PvdA), Peter van Dijk (PVV), Jan-Henk Verburg (ChristenUnie), Willem Willemse (50PLUS), Ton Veraart (D66), Ger van Unen (SP) en Jo-Annes de Bat (CDA). Kees Bierens, VVD De dag dat de astronomische lente begon, presenteerde Het Zeeuws Orkest (HZO) het voor jaarsconcert. Een lente met een nieuw geluid? Nee, HZO bracht een mooi klassiek programma, zonder grote verrassingen. Jeanette Vergouwen RECENSIE Voorjaarsconcert HZO 2019 Werken van Mozart en Brahms. Door Het Zeeuws Orkest o.l.v. Ivan Meylemans, m.m.v. Laurens Woudenberg (hoorn). Gehoord donderdag 21 maart in het Schel- detheater in Terneuzen. Nog te horen zaterdag in Middelburg. "Twmrrrmf/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33