Hier haalde Baudet de meeste stemmen ZEELAND 3 Sluiskil zaterdag 23 maart 2019 slaan. Het halve dorp leeft op die fa brieken, dus dat zou echt een pro bleem zijn." Het gebrek aan voorzieningen voor ouderen is een groot pro bleem, weet Fermont. ,,De ouderen gaan hier weg en ze nemen hun fa milies mee, omdat iedereen hier heel betrokken is met elkaar. We zijn Sluiskil aan het verliezen, het loopt leeg en daar is bijna iedereen heel ontevreden over." Marca Verstraete heeft het gevoel dat juist de ouderen in Sluiskil zich aangesproken voelen door Forum voor Democratie. Ze woont al een tijd niet meer in het dorp, maar komt er nog vaak. ,,In Sluiskil wo nen heel veel ouderen. Ik heb zelf in de verpleging gewerkt: vroeger had j e nog tij d voor de mensen, maar nu komen ze de deur niet meer uit. Het kan zo niet langer. Baudet wil die problemen aanpakken." Zo ziet Stefan Janse (28) het ook. ,,In Sluiskil wonen veel hardwer kende mensen. Geen rijke mensen, maar de middenklasse. Ze zijn toe aan verandering", weet de Terneu- zenaar, die ook op FvD stemde. ,,We zijn de leugens een beetje beu: er is beloofd dat iedereen erop voor uit zou gaan, maar ondertussen be taal je meer voor je boodschappen en de energierekening." Piet de Kerf en Louis Schout zien het positiever in. Ze zetten zich al lebei vol in om Sluiskil levend te houden. Ze zijn actief in het vereni- gingsleven in het dorp, onder meer voor de ijsvereniging en de gilde- feesten. „Sluiskil is een hechte ge meenschap. Een groepje mensen is actief in veel verenigingen. Het is moeilijk uit te leggen aan buiten staanders", weet De Kerf. De Kerf en Schout stemden alle bei op het CDA, maar ze herkennen de onvrede in hun dorp. ,,Veel in woners hebben het gevoel dat de arbeidsmigranten en de Belgen die hier komen geen binding met het dorp hebben", zegt De Kerf. Schout: „Senioren kunnen in het dorp geen woning vinden. Ze wachten al drie jaar op een zorgcentrum, maar on dertussen wil de gemeente wel doordrukken dat er 85 woningen voor arbeidsmigranten komen. Dat zorgt voor wrevel." De Kerf knikt: ,,Je hoort mensen zeggen dat Sluis kil het afvalputje van Terneuzen is. Door die onvrede stemmen men sen niet op de gesettelde partijen, maar op Forum voor Democratie." In de gemeente Vlissingen werd Forum voor Democratie zelfs de grootste partij. Maar het Zeeuwse stembureau met naar verhouding de meeste Baudet-aanhangers be vindt zich, verrassend genoeg, aan de andere kant van de Wester- schelde. Bij multifunctioneel centrum De Korre in Breskens kozen 204 van de 940 stemmers voor de par- tij. Dat komt neer op bijna 22 pro cent. Nergens in Zeeland was dat zo hoog. Bij het tweede stembu reau in Breskens lag het Forum aandeel overigens een stuk lager (13,8 procent). Nummer een Bij een op de zes stemlocaties in de provincie (38 van de 228) haalde Forum voor Democratie de meeste stemmen, zo blijkt uit een inven tarisatie van deze krant. Daarvan waren er 10 in Vlissingen, 6 in Ter- neuzen en 5 in Oost-Souburg. De partij scoorde ook opvallend veel stemmen - bijna 20 procent - in Anna Jacobapolder, Axel, Clinge, Hoofdplaat, Koewacht, Sluiskil, Terhole en Zoutelande en was ver der de grootste in Brouwershaven, Groede, Schore, Serooskerke (Schouwen-Duiveland), Sint Jans teen, Westdorpe en in het zuide lijke deel van de Middelburgse wijk Dauwendaele. Op 12 van de 38 stemlocaties waar de partij nu als grootste uit de Bij een op de zes stemlocaties in de provincie haalde FvD de meeste stemmen bus kwam, haalde vier jaar geleden de SP nog de meeste stemmen. Bij 7 bureaus was de PVV destijds fa voriet en bij 7 andere de VVD. Forum voor Democratie kreeg naar verhouding de minste stem men in Oostdijk: 15 van de 231 (4,5 procent). Ook in onder meer Me- liskerke, Sint Laurens, Aagtekerke, Oostkapelle en Grijpskerke bleef de steun voor Baudet beperkt. CDA Ondanks de opmars van Forum werd het CDA in Zeeland de grote winnaar van de verkiezingen. De partij haalde op 95 van de 228 loca ties de meeste stemmen. De SGP was op 48 stembureaus de groot ste, de VVD op 23, de PvdA op 9 (waarvan 6 in Middelburg), Partij voor Zeeland op 8 (vooral in de ge meente Sluis) en GroenLinks op 5 bureaus (allemaal in Middelburg). 50PLUS is op één plek de win- naar geworden: bij De Combinatie op het Pablo Picassoplein in Vlis- singen, met 91 van de 693 stem men. De SP, die in 2015 nog in 26 wijken en dorpen de grootste was, sleepte nu nergens de meeste stemmen in de wacht. De partij DENK haalde opmer kelijk weinig stemmen: slechts 857 in heel Zeeland. Dat is bij lange na niet voldoende voor een zetel in Provinciale Staten. Op precies de helft van de bureaus koos niemand voor de partij. gem. Terneuzen Marca Verstraete (I) heeft het gevoel dat juist de ouderen in Sluiskil op Forum stemmen. Piet de Kort en Louis Schout (r) herkennen de onvrede in hun dorp. foto boaztimmermans Iets minder dan 20.000 Zeeu wen stemden woensdag op Forum voor Democratie. In welke wijken en dorpen hebben Thierry Baudet en de zijnen de meeste aanhang? Rolf Bosboom Vlissingen Benieuwd hoe er in uw buurt is gestemd en wie daar de grootste partij was? Bekijk de uitslagen per stembu reau op de interactieve kaart op pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31