Natuuronderzoek op Waddenzee leidt mogelijk tot nieuwe 'Groene Leugen' Zeeuwse liefde voor Chelsea I zaterdag 23 maart 2019 in een boek Mmmm. Wat is lekkerder dan een pannenkoek? Tim van Kerkvoort kan er geen genoeg van krijgen. De leerling van christelijke basisschool De Regenboog in Hoedekenskerke smulde gisteren op Nationale Pannenkoekendag in dorpshuis De Griend. De kinderen bakten de pannenkoeken niet alleen voor zichzelf, maar ook voor ouderen in het dorp. Ook op 90 andere scholen in Zeeland werden pannenkoeken gebakken. Marcel Modde Bruinisse Het zogeheten mosselconvenant tussen vissers, natuurorganisaties en de rijksoverheid loopt in 2020 af. Tien jaar is goed samengewerkt aan de realisatie van een ecologisch maar ook economisch duurzame sector, stelt Otte vast. „Vertrouwen en een goede onderlinge sfeer ken merkten de gesprekken de afgelo pen jaren. Graag zouden wij als producentenorganisatie verder gaan op de ingeslagen weg en af spraken maken voor de periode na 2020. Maar Natuurmonumenten lijkt daar anders over te denken", zei de voorzitter van Algemeen Vis- sersbelang tijdens de jaarvergade ring gisteren in Bruinisse. 'Vooringenomen' De vissers werden eind vorig jaar volgens Otte 'onaangenaam verrast' door het nieuws over onderzoek naar het zogeheten Waddenmo zaïek. Daarbij wordt gekeken naar de effecten van de visserij op de on- derwaternatuur. ,,Een onderzoeks voorstel dat vooral geschreven lijkt te zijn vanuit een vooringenomen natuurvisie, waarin geen plaats is voor visserij in de Waddenzee", meent hij. Otte stoort zich er enorm aan dat Bij een terugkeer naar een situatie van voor het convenant is niemand gebaat de mosselvissers noch de collega's uit de garnalensector zijn gekend in dit plan. Bovendien wordt daarin volgens hem totaal voorbijgegaan aan bestaande wetenschappelijke bevindingen over de effecten van visserij. ,,De onderbouwing van het projectplan is vooral gebaseerd op aannames en veronderstellingen. Voor de volledigheid, we spreken hier over een onderzoek dat in to taal 6,4 miljoen euro moet gaan kosten, waaraan door het Wadden fonds en de noordelijke provincies ruim 5,4 miljoen aan gemeen schapsgeld wordt bijgedragen!" Otte zet die financiering in pers pectiefvan de vele miljoenen euro's die de mosselproducenten de afge lopen jaren zelf hebben geïnves teerd in de verduurzaming van de eigen bedrijfsvoering en in weten schappelijk onderzoek. ,,Vertrouwen en een goede on derlinge sfeer noemde ik zojuist als onmisbare ingrediënten voor een langdurige en constructieve sa menwerking binnen het Mossel convenant. U zult begrijpen", aldus Otte voor een goed gevulde zaal in Bruinisse. ,,dat het moeilijk wordt deze ingrediënten te bewaren, ter wijl op hetzelfde moment acties in gang worden gezet die slechts één doel lijken te beogen: beëindiging van de visserij op de Waddenzee." De vissersvoorman riep de con venantpartners inclusief het minis terie van LNV op 'recht te zetten wat fout is gegaan' en de visserij sector alsnog te betrekken bij de opzet en de inhoud van het onder zoek. Hij verwees naar de gespan nen verhoudingen en openlijke conflicten tussen vissers en natuur organisaties ('De Groene Leugen') tien jaar geleden. ,,Bij een terugkeer naar een situatie van voor het con venant is niemand gebaat!" Secretaris Addy Risseeuw van de Producentenorganisatie Mosselcul tuur zei er rekening mee te houden dat het maatschappelijk debat weer kan oplaaien. It I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 Mosselvissers staan op scherp De overeenkomst tussen de na tuurorganisaties met de mossel en garnalenvissers op de Wad denzee staat op klappen. De vis sers zijn op z'n zachtst gezegd niet blij met het aangekondigde nieuwe onderzoek naar de toe stand van de onderwaternatuur. Dat dient slechts één doel, schetst mosselvoorman Cees Otte uit Bruinisse de huidige verhouding: „Beëindiging van de visserij op de Waddenzee." -Cees Otte, mosselvisser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29