a^m 0) Ik kan alleen een tosti maken 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV INTERVIEW NAJIB AMHALI Na een intensieve afkickperiode van drank-, drugs- en gokverslavingen is Najib Amhali terug in het theater. Met zijn persoonlijke voorstelling Waar was ik?en een ramadanconference. Te veel? „Niet zonder drank of drugs.'' groot verschil Daar waren ze dan. Terwijl er bij De We reld Draait Door al twee dagen óver hen en hun mogelijke motieven werd ge praat, had Jinek ze gisteravond in haar show: mensen die woensdag op Forum voor Demo cratie hebben gestemd. Konden we ze eindelijk eens goed bekijken. Ze gedroegen zich in elk ge val keurig, schreeuwden niet, bleven netjes op een rijtje zitten, tussen de andere mensen van het publiek. Nu niet meteen gaan steigeren, want die laat ste zin is natuurlijk sarcastisch bedoeld. Ik steek mijn neus heus wel eens buiten de voordeur en weet beter. En dat is maar goed ook, want als je afgaat op het beeld op tv heb je werkelijk geen idee wie de Baudet-kiezers zijn. Bij DWDD kwamen econoom Barbara Baarsma, columnist Özcan Akyol en consorten - Prem was zowaar afgebeld, wat een rust - er donderdag nog steeds niet uit. Was het de onderklasse die zo massaal op Baudet had gestemd? Mensen die het woord 'renaissance' amper kennen, geen vleugel in hun werkkamer hebben om Chopin op te spe len en alleen maar kunnen dromen van een in finity pool (denk aan die foto van Baudet in zijn blote gat op de rand van een oneindig zwem bad) op vakantie, zoals Baarsma typeerde? Of is het inderdaad een veel breder deel van de sa menleving, zoals Eus betoogde? Het antwoord kwam een paar uur later: het zijn doorsnee lui. Tenminste, de vier die Jinek had opgetrommeld. Laat ik hier vooral ook niet in de valkuil trappen om te gaan generaliseren. Er zaten een 25-jarige rechtenstudente die het zo fijn vond dat Baudet naar de kern van een probleem keek. Een middelbare scholier die net voor het eerst had mogen stemmen. Een man die altijd VVD had gekozen, maar met het ver trek van Rita Verdonk teleurgesteld was geraakt in die partij. En een niet-witte student journa listiek die Baudet helemaal niks vond tot hij zich in zijn standpunten ging verdiepen, mede aangespoord doordat de FvD-voorman werd aangevallen aan tafel bij Jinek. Kortom, types die het woord 'renaissance' in elk geval foutloos kunnen spellen. Moraal van dit verhaal: praat als programma makers gewoon met de mensen om wie het gaat, in plaats van de zogenaamde upperclass in het wilde weg te laten raden wie ze zijn. Dat voorkomt misverstanden, kweekt begrip en verkleint hopelijk de maatschappelijke kloven. De media hebben een taak en een verantwoor delijkheid, ook als ze zelf geloofwaardig willen blijven. Al miste ik nog wel één figuur aan tafel bij Ji- nek naar wie ik ook al dagen razend benieuwd ben: de uil van Minerva. Quote van de dag «s; zaterdag 23 maart 2019 Rapalbum erfgoed VS Duncan in AFAS Live Jeroen Schmale Is het niet gewaagd, een confe rence over de belangrijkste periode uit het islamitische ge loof, de ramadan? Een religie waarvan de volgelingen niet per se uitblinken in incasse ringsvermogen als hun geloof onderwerp van spot is. Ho, wacht, zegt Najib Amhali (47): ,,Er zit een groot verschil tussen grap pen maken en beledigen. Natuurlijk gaan wij de profeet Mohammed niet beledigen, doe normaal. Maar dat zou ik met de profeet Jezus ook niet doen. Er zijn mensen die dat expres doen, om tegen heilige huisjes te schoppen. Maar dat is niet mijn stijl. Ik ben een comedian van het volk.'' Grote woorden, maar in het geval van Amhali zijn ze helemaal waar. Volg hem tijdens een wandeling door het stationsgebied in Rotterdam, de stad waar hij aan de ramadanconfe- rence schrijft met zijn twee collega- comedians Anuar en Rayen Panday. Met hen maakt hij vanaf morgen een korte theatertour met de ramadancon- ference ('We zijn nu bezig met een liedje voor de show, op de melodie van Frans Bauer: heb je eten voor mij, lala- lalalalalaaaaa'). Luister hoe de hoogoplopende dis cussie tussen vijf taxichauffeurs stil valt, als ze de Nederlands-Marok kaanse komiek ontwaren. 'Meneer Na- jib, hoe gaat het met u', stamelt de langste van het stel. In de paar minu ten daarvoor en daarna gaat Amhali geduldig op de foto met iedereen die het maar wil - en dat zijn nogal wat mensen. Van een zakenman met Afghaanse roots tot puisterige pubers die een selfie met hun held direct op Instagram knallen. Amhali, getrouwd met haarstyliste Niama met wie hij zoons Noah (6) en Novëlle (4) kreeg: ,,Noah vroeg laatst, toen ik met hem op straat liep: papa, kent iedereen jou? Nou, dat zal wel meevallen, zei ik. Vroeg hij aan de Er zit een tussen grappen maken en beledigen eerste de beste man die we tegenkwa men, een grote Surinamer, of hij mij kende. Natuurlijk, zei de man. Najib, grote vriend. Waarop mijn zoontje stamelde: echt iedereen kent jou!'' Bulderende lach boven zijn latte macchiato in een Rotterdamse koffie zaak, waardoor nog meer mensen zijn richting opkijken. Hij wordt van alle kanten begroet en beantwoordt elke knik, zwaai en handkus. Trouw Zijn fans zijn Amhali trouw gebleven, hoewel het de laatste jaren stiller en stiller werd rond hem. Over drie we ken gaat zijn nieuwe solovoorstelling Waar was ik? in première; bijna alle voorstellingen zijn al uitverkocht. Zijn vorige tournee, onder de titel (N)ergens goed voor, brak hij zelf af. Om, zoals dat toen heette, gezondheidsklachten. In middels erkent Amhali dat hij kampte met verslavingen aan drank, drugs en gokspellen. Hij is nu negen maanden clean, na een rondtocht langs verschil lende afkickklinieken. Pretoogjes: ,,Ik was een kliniekclown.'' ,,Bij die vorige voorstellingen stond ik niet als mezelf op het podium. De grappen waren wel op niveau, maar ik was zelf niet tevreden, zat in de ont kenningsfase over mijn problemen. Excuus voor het cliché: ik had niet één masker op, maar een paar. Ik moest hulp gaan zoeken, ik moest het oplos sen. En nu dat gelukt is, heb ik pas het idee dat ik echt leef.'' Hij draait ongemakkelijk op zijn stoel. Het punt is: ,,Ik wil er best over praten, maar dan wel in de juiste con text. Dat geldt voor mijn verslavingen, maar ook voor de ramadanconference. Ik wil mijn eigen visie geven op het geloof, zonder telkens onderbroken te worden. Zo is dat dus ook met de don kere periode van de afgelopen zes, ze ven jaar. Ik vertel alles, all the way, maar dan wel in mijn voorstelling. Tegelijkertijd snap ik dat jullie nu ook wel iets willen weten en kan ik met mijn verhaal misschien anderen hel- Baude —Actrice Nicole Kidman vindt zichzelf een ramp in de keuken PC MUZIEK Het zesde stu dioalbum van Jay-Z is officieel uitgeroepen tot cultureel erf goed van de Verenigde Sta ten. De plaat uit 2001, The Blue print, is als eer ste rapalbum bijgeschreven in het National Recording Re gistry. CONCERT Duncan Lau rence staat op 6 april op het podium van AFAS Live tij dens Eurovision in Concert. Be halve Duncan treedt ook Dana Internationalop. Voordat Duncan afreist geeft hij nog een show in het Zonnehuis in Amsterdam. 3 ■u L4 'Nu heb ik pas echt het idee dat ik leef 44 Kijk op de site bij /video Amhali vertelt in de Ochtendshow to go over zijn verslavingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24