ie iio, saifap 23 ss K Groenewegen tempert optimisme zaterdag 23 maart 2019 W:; 1 V"" Jè| lIKB I S liil :W raj^pppi De fraaie passage bij het dorp Campo Ligure tijdens Milaan-San Remo in 2018. Milaan - San Remo stapte Mario Cipollini zo trots naar het podium als na zijn winst op zijn oude dag in 2002. En de anders toch zo koele Alessandro Petacchi barstte drie jaar later in huilen uit na zijn zege. Groot was ook de emotie bij Vincenzo Nibali vorig jaar, toen hij als enige man die durfde aan te vallen werd be loond. Hij won met de Giro, de Tour en de Vuelta alle drie de grote rondes en was ook tweemaal de beste in de Ronde van Lombardije. Toch zegt hij: „Alleen aankomen op de Via Roma was een van mijn mooiste momenten op de fiets." Die Via Roma is 364 dagen per jaar vooral een drukke doorgangs weg met geërgerde bestuurders omdat de paar honderd meter een uur lijken te duren. De boulevard heeft aan allure verloren. De luxe lingerieshop Madame Corinne doet nog denken aan de hoogtijda gen van de bloemenrivièra, veel andere winkels niet. Toch finisht Milaan-San Remo hier graag. Het zeven jaar lange intermezzo op de Lungomare Calvino (tot 2015) werd als heiligschennis ervaren. Want de liefde gaat ver, weet ook Hennie Kuiper, in 1985 de derde Nederlander na Arie den Hartog en Jan Raas die zegevierde in de klassieker. ,,Het hele cy- clisme, het leven, start voor veel Italianen gevoelsmatig op die morgen in Milaan. Men hunkert naar de koers, naar de sport, die belevenis is voor ons ondenkbaar. Daar zijn wij Nederlanders veel te nuchter voor. Italianen zien wiel rennen zelfs als iets goddelijks." Zo heeft hij scherpe herinnerin gen aan zijn eerste deelname. Het was ongelooflijk wat hij die dag meemaakte, vertelt Kuiper. ,,Kilo- meters voor de officiële start stond het publiek al rijendik. Slagers met witte schorten voor en bakkers renden hun zaak uit om te applau disseren. Die wilden allemaal Fe lice Gimondi zien." Begrijpelijk is de vraag waar al die kilometers voortkabbelende koers goed voor zijn. Volgens Kui per dragen die wel degelijk bij aan de uitkomst op de Via Roma. ,,Dat Milaan-San Remo een loterij is, zoals zo vaak wordt gezegd, vind ik de grootste onzin. Zelfs als er za terdag een groep van 100 man aan komt op de Via Roma, zijn dat door die lengte negentig dode vo geltjes en maar tien mannen die nog kunnen sprinten." NEDERLANDERS positie in te nemen en rebounds te pakken. Bij 3 tegen 3 wisselt het constant, moet je flexibel zijn, op alle posities kunnen spelen. Dan moet je een grote man kunnen verdedigen, maar ook een kleine snelle man. Heel veel lengte heb ben is dan eerder onhandig, dan ben je niet wendbaar genoeg.'' ,,Vrij groot. Nederland heeft de sport al in 2009 geadopteerd (ter wijl de internationale basketbal federatie FIBA de discipline pas sinds 2011 officieel erkent, red.). En dat is voor ons een groot voor deel in die kans om de Olympi sche Spelen te halen, want de FIBA hanteert een wereldrang lijst waarbij de breedte van de sport in een land meetelt. Top- basketballand Spanje kan met twintig goede spelers komen, maar het gaat om de top 100. Bij ons is de sport in de breedte ver der ontwikkeld.'' Zijn er zaalbasketballers die nu enthousiast worden? ,,Je ziet dat het dankzij die olym pische status steeds professione ler wordt. Dat er meer geld wordt ingepompt. Dat maakt het ook 3x3 vraagteen andere conditie. Het is zwaar, je moet fysiek veel beuken weer aantrekkelijker voor goede 5 tegen 5-spelers om de overstap te maken. Al gaat het wel om prij zengeld, niet om gegarandeerd inkomen. Je moet winnen voor je aan je sport verdient. Hier speelt niet de top van de wereld die in de NBA basketbalt en miljoenen verdient. Het is ook niet zomaar te zeggen dat LeBron James een goede 3 tegen 3-speler zou zijn, dat hoeft niet. Het is geen andere sport, wel een andere discipline. De mannen die hiermee bezig zijn, zijn pioniers en hebben de olympische droom. In 1976 was Nederland heel dicht bij kwalifi catie, maar daarvoor en daarna hadden we geen schijn van kans. De concurrentie is sterk. Zeker in Europa. Met 3 tegen 3 is de kans er wel. En als wij de Spelen halen, zal dit het Nederlandse basketbal een enorme boost geven." GO t A. v i5 j <- ■sW 2-."- «»>x%s* - 4 ».- - -'. jgt - -,7 FOTO COR VOS MILAAN Pavia Campo .-'"Ligure Turchinoï Genua Ceriale Cipressa 50 km San Remo Milaan Turchino C^rnT (532m) (239m) Poggio (160m) 0 Campo Ligure Ceriale 291 km Vandaag 14.30 uur Eurosport SAN REMO Dylan Groenewe gen maakt vandaag zijn debuut in de klassieker die hij ooit wil winnen. In Parijs-Nice bleek weer eens dat weinig mannen kunnen tippen aan de snelheid van de drievoudig ritwinnaar in de Tour. Maar in de aanloop naar Milaan-San Remo laat hij geen spierballentaal horen. ,,Ik rijd om ervaring op te doen", zegt Groe- newegen, die pas werd opge roepen na zijn uitstekende Parijs-Nice (twee zeges, drie dagen geel) en de blessure van ploegmaat Timo Roosen. ,,Ik zal waarschijnlijk tekortko men voor de winst. Maar in de Tour en de Vuelta hoop ik de kracht en het uithoudingsvermogen op te doen om volgend jaar wél mee te doen voor de winst." Bij Sunweb is het verrassend dat Michael Matthews van start gaat. De Australiër gaf op in Pa- rijs-Nice na een harde val. Vol gens de organisatie was hij vier minuten buiten bewustzijn ge weest. Zonder Matthews had Tom Dumoulin een andere, meer vrije rol gekregen. ,,Maar ik zou niet weten hoe ik die vrijheid zou moeten benutten in deze koers", zegt Dumoulin. Hij acht zichzelf kansloos. ,,Ik kan een versnelling van Alaphilippe op de Poggio niet beantwoorden en ga ook de sprint van Elia Viviani niet win nen." Groene wegen in Parijs -Nice. FOTO COR VOS Het Nederlands mannenteam in actie tegen Turkije op het EK van 2017, op het Museumplein in Amsterdam. foto vi images Nederland won de afgelopen twee WK's zilver bij de mannen. Hoe groot is de kans dat Neder land de Spelen haalt? -Okke te Velde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23